27 жовтня - День української писемності та мови

Це свято пов’язане із вшануванням Православною церквою України пам’яті преподобного Нестора Літописця – монаха Києво-Печерської лаври, автора літопису «Повість минулих літ»

27 жовтня - День української писемності та мови. Його традиційно святкували на початку листопада, але, починаючи з 2023 року, у свята нова дата.  

День української писемності та мови започаткували 9 листопада 1997 року. Тодішній президент Леонід Кучма підтримав ініціативу громадських організацій та підписав відповідний Указ. 

9 листопада вибрали для святкування невипадково, оскільки саме у цей день вшановували Преподобного Нестора-Літописця, автора найдавнішого українського літопису «Повісті минулих літ», послідовника творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія. Дослідники вважають, що саме із його праці починається писемна українська мова.

Коли Україна у 2023 році перейшла на новий церковний календар, то дати всіх фіксованих свят змістились на 13 днів. Відповідно, й день вшанування Нестора-Літописця та День української мови з 9 листопада перенесли на 27 жовтня.

З 2000-го року до Дня української писемності та мови проводять Всеукраїнський радіодиктант національної єдності. Останніми роками у цьому «мовному флешмобі» беруть участь понад пів мільйона українців на шести континентах планети. Цьогоріч радіодиктант відбувся 25 жовтня, текст Оксани Забужко зачитав військовий та поет Павло Вишебаба.

Читайте також: Як писали Радіодиктант національної єдності у Тернополі

 

Фото з відкритих джерел

День української писемності та мови