Більшість опитаних жителів Тернопільщини готові прийняти ризиковану пропозицію роботи за кордоном

76% жителів Тернопільської області готові прийняти ризиковану пропозицію щодо працевлаштування, яка потім може призвести до критичних наслідків перебування за кордоном і можливого потрапляння в ситуацію торгівлі людьми. Це найвищий показник по країні, повідомила на брифінгу координаторка Національної безкоштовної гарячої лінії з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів, керівниця проєкту «Підвищення обізнаності молоді Львівської та Тернопільської областей щодо безпечної міграції та працевлаштування» Марина Пасєчник.

Загалом 24% опитаних українців готові прийняти хоч одну ризикову пропозицію роботи за кордоном або в іншому населеному пункті. Це кожен четвертий українець.

- Люди погоджуються працювати неофіційно, у замкнених приміщеннях, погоджуються виконувати протизаконну роботу. Вони готові перетнути кордон нелегально, готові віддати свої документи працедавцю, погоджуються віддати мобільні чи інші речі на той період, поки вони там будуть працювати, - каже Марина Пасєчник. - Ось чому дуже важливо проводити превентивну роботу серед молоді, щоб вона не потрапляла у ситуації торгівлі людьми. Адже зараз згідно з законодавством кожна людина, яка досягла 16 років, має право без дозволу батьків виїжджати за кордон з різних питань і очевидно, що там вони будуть шукати роботу.

265235046_662587265150666_4080297010855290635_n

У рамках останнього дослідження представництва Міжнародної організації з міграції в Україні опитали 5 тис. 228 людей з різних областей та Києва. Респонденти були віком від 14 років. Це дослідження показало, чому важливо працювати саме з молоддю з питань безпечного працевлаштування. Адже молодь, яка закінчує школи, профтехучилища, вузи, шукає роботу і часто у її пошуках вирушає за кордон, де ризикує потрапити у складну ситуацію. До того ж все загострила пандемія коронавірусу, через яку 2 млн українців втратили роботу, а 7 млн людей втратили доходи, які отримували до пандемії. Відтак 634 тисячі громадян були змушені прийняти ризиковану пропозицію роботи.

- І саме пандемія є поштовхом для того, що люди, які втратили роботу, будуть виїжджати за кордон у пошуках кращої долі, - продовжує Марина Пасєчник.

photo_2021-12-25_13-31-42 (3)

За її словами, нині в Україні 1 млн 167 тис. мігрантів, тоді як до пандемії - у 2019 році їх було на 11% було менше.

- Найбільше мігрантів із Західної України – Львівської, Івано-франківської, Закарпатської, Рівненської областей, - зазначає координатора Національної гарячої лінії. - Можливо, тому, що мешканці Тернопільщини не хочуть розповідати, що їхні знайомі друзі, родичі, перебувають за кордоном, тому цифра міграції Тернопільської області зменшилася і становить близько 27 тис. трудових мігрантів.

photo_2021-12-25_13-31-42

Чому люди мігрують з метою трудового заробітку?

-  66% всіх опитаних хочуть витратити зароблені кошти для власних потреб саме в Україні. Комусь можливо потрібні гроші на навчання дітей, комусь - на лікування, комусь відремонтувати чи купити житло, авто, - говорить Марина Пасєчник. - 37% відмітили, що не можуть знайти в Україні роботу з достойним рівнем оплати, тому мігрують за кордон. 25% людей не можуть знайти роботу у бажаній сфері, 22% хочуть отримати новий досвід і нові враження, тому тимчасово мігрують і лише 9% хочуть назавжди мігрувати з України.

Серед сфер, де готові працювати українські мігранти – будівельні, реставраційні сільськогосподарські роботи, хатня робота, робота у сфері торгівлі, у медзакладах, у ресторанному та готельному бізнесі. Щодо країн, то 37% українців хочуть працювати у Німеччині, 32% - у Польщі, далі - Чехія, Канада, Італія, США, Іспанія, Ізраїль. На жаль, 6% українців висловили бажання працювати у Росії. Але останніми роками потік мігрантів до цієї країни значно зменшився.

photo_2021-12-25_13-31-42 (2)

Загалом за останні три роки 46 тис. українців постраждали від торгівлі людьми. Найбільше серед них саме жителів західної України. І на превеликий жаль, це не оминуло і Тернопільщину.

- 84% опитаних сказали, що знають, що таке торгівля людьми і щось про це чули. Але на жаль, тут спрацьовує «синдром шофера»: це може статися з будь-ким, але тільки не зі мною, - каже Марина Пасєчник.  

Якщо плануєте їхати працювати за кордон і маєте питання, звертайтесь на Національну безкоштовну гарячу лінію з питань торгівлі людьми та консультування мігрантів: 527 та 0 800 505 501.

Фото авторки

ТернопільщинаТеренТоргівля людьмипрацевлаштуванняукраїнціміграціятрудові мігрантиробота за кордономМарина Пасєчникпандеміяризиковані пропозиції