Думка експерта: чи подорожчають продукти на тернопільському ринку?
Питання, що найбільше нині турбують тернополян: «Чи будемо ми із хлібом?», «Чи не «стрибнуть» знову ціни на гречку?» і «Чи зросте восени вартість продуктів?».
За нагоди, «Терен» поставив їх директору департаменту агропромислового розвитку обласної держадміністрації Віталію Лую.
- Я хочу всіх заспокоїти: ми будемо восени і з хлібом, і з гречкою, і з молоком, і з м’ясом, - каже він. – Тобто якихось проблем із продовольством на Тернопіллі не буде. А от питання цін – окреме…
Чиновник стверджує, що питання ціни на гречку – найбільш заполітизоване. Тож у Міністерстві аграрної політики вже замислилися над конкретними кроками для врегулювання ситуації. Принаймні у столиці вже озвучили чітку інформацію про те, що наступного року для аграріїв, які сіятимуть гречку і жито, діятиме окрема програма. Тобто вирощування цих культур держава вже готова дотувати.
- Попередньо на кожен гектар гречки дотація становитиме тисячу гривень, а на жито – 1250 грн, - продовжує він. – Тобто ті культури, які наші аграрії вважали менш рентабельними, держава дотуватиме, аби вирівняти ринок. Тож цінових «стрибків» уже бути не повинно. І гречки по 50 грн/кг цього року не буде, а чим ближче - до урожаю 2017 року, тим ринок буде ще більше заспокоюватися.
Віталій Луй дуже обережно ставиться до будь-яких прогнозів. Проте і щодо хліба він також передбачає стабільну ситуацію.
- У цьому плані ми дуже прив’язані до цін на світовому ринку, - нагадує він. – Наразі на біржах ціни б’ють рекорди за мінімумом. Тобто у валюті зернові цього року дуже дешеві. А оскільки ми живемо у глобальній економіці, то і на внутрішньому ринку ціна на зерно пшениці чи кукурудзи не повинна значно зрости. Звісно, це шкодить нашим аграріям як виробникам, але це грає на руку споживачам.
Кардинальні зміни можливі, на його думку, лише у ситуації «зговору» на ринку. Втім, таке навряд чи станеться. Подібна картина складається і щодо інших продуктів. Так, недобрали через брак дощів цього року лише картоплю. Проте виникла аномалія – ціни на цей овоч все одно - мінімальні. Тому споживач проблем не відчує: картоплі на ринку – досить, бо тепер більше бульби залишається на внутрішньому ринку.
- Немає в Україні й дефіциту молока і м’яса, - каже він. – Більше того, в Україні – профіцит виробництва сирого молока. Тож тенденцій до зростання цін ми не бачимо. Можливо, незначну роль відіграє сезонність – осінь/зима. Але це – максимально декілька копійок. Тому за ціни можемо бути спокійні. Головне, щоб курс валют суттєво не коливався і в країні було спокійно.
Головним позитивом експерт наразі вважає отримання траншу від МВФ і гарантії США на мільярд доларів. Це, на думку Віталія Луя, має втримати курс гривні стабільним – і до кінця цього року, і у 2017-му.
Фото із відкритих джерел