Дві реліквії одного села на Тернопільщині: таємнича скринька із невідомими мощами та майже 400-літній «Апостол» (фоторепортаж)

У селі Грабівці Борщівського району селяни століттями зберігають сакральні святині.

Із архівних матеріалів стає зрозуміло, що свого часу у цьому селі і вже була дерев’яна церква, збудована в зруб і освячена на честь рівноапостольної першомучениці Теклі.

- У селі під лісом біля церкви є кладовище, де хоронили тих, котрі закінчували свій земний шлях, дзвіниця на один дзвін на чотирьох стовпах. Мабуть, збудована тими, котрі втікали і переховувались від ворогів і оселились серед лісу, який пізніше розширився і виросло село з назвою Грабівці, - розповідає протоієрей Степан Мазурик. – Узагалі, на теренах Борщівського краю церква у нашому селі – найдавніша. Це – оригінальна пам’ятка з давніх часів, до котрої не простяглась лиха рука і не була знищена у вогні, як інші. Старожили не знають ні дня, ані року побудови церкви, але судячи з її вигляду і роботи та напристольному Євангелії з 1690 року, виданому у Львові за благословення чотирьох патріархів, то можна припустити, що церкву будували десь наприкінці 16 ст. або у першій половині 17 ст. З церковної інвентаризації, яку проводила греко-католицька церква з благословення Єпископа- ординарія Станіславівського Григорія Хомишина 30 грудня 1928 року дізнаємося, що вона не була вписана як церква, а каплиця. І зазначалося не село Грабівці, а присілок Грабівці. Церквиця збудована у 1813 році власником присілка паном Фабіяном Невільські. Читаючи далі інвентар, у розділі «церковна і парафіяльна бібліотека» можна дізнатися, що тут збереглося Євангеліє, рік видання невідомий, хоча на титульній сторінці стоїть 1690 рік, який закреслено і написано 1767 рік, «Апостол»  – рік видання 1639, виданий у Львові, служебник – рік видання 1791, виданий у Печерській Лаврі… У церкві зберігається скринька з мощами за скляними шибками, зверху – хрест. Мощі зашиті в біле полотно, біля них – невеличка недопалена офірка невідомо чия, - розповів отець Степан Мазурик.

DSC01772 (Copy)

Достеменно невідомо, чиї це мощі, можливо і святої Теклі, ім’я якої й носить маленький дерев’яний храм у тернопільській глибинці, в елі Грабівці Борщівського району.

DSC01822 (Copy)

DSC01811 (Copy)

DSC01810 (Copy)

DSC01750 (Copy)

DSC01749 (Copy)

DSC01745 (Copy)

Фото автора

ФоторепортажЦе цікавоТернопільщинаТеренГрабівціБорівський районцерква святої Теклімощі. «Апостол»отець Степан Мазурик