Ірина Федорович фотографує малюків з перших днів їхнього життя (фото)
Цими днями в галереї «Бункермуз» відкрили виставку молодої тернопільської фотографині Ірини Федорович «Солодкі сни немовлят», що присвячена Міжнародному дню батька.
Іра вже майже два роки фотографує дітей у перші дні їхнього життя. Тож має що розповісти — з нею поспілкувалася про експозицію та особливості зйомки новонароджених.
— Для виставки я спеціально підготувала нові роботи. Досить довго вибирала їх з-поміж інших, бо хотіла, щоби вони були різноманітними – і за композицією, і за колористикою, і за образами, і, звісно, за тим, якими на них постають малюки. Бо, незважаючи на те, що більшість із них на фото сплять або лежать, закривши оченята, кожен уже особливий.
Іра розповідає, що найкраще фотографувати новонароджених, коли їм від п’яти до чотирнадцяти днів. Тоді вони міцно сплять і їм можна надати поз, які близькі до тих, в котрих вони були у маминому животику: зі згрупованими ручками й ніжками.
— Новонароджені дуже ніжні і неповторні. Коли фотографую цих маленьких янголів, то відчуваю себе частиною чогось надважливого, адже допомагаю людям зберегти ці чудові миті нового життя.
Серед кошиків, ліжечок, м’яких ковдр примостилися дітки. Іра каже, що створити атмосферу затишку та комфорту для малюка та його батьків для неї головне. Кожна фотосесія вимагає попередньої підготовки, адже треба продумати образи, реквізит, обміркувати поєднання кольорів, текстур. На фотографіях Іри багато в’язаних виробів, які підкреслюють тендітність немовлят, їхню ніжну світлу шкіру. До речі, всі ці в’язані речі, - шапочки, штанці, пледики, - моя співрозмовниця сплела власноруч.
— Я багато чим займалася, поки дійшла до фотографії, а нині мені це дуже допомагає. Так я можу створити те, що хочу. В’язання — відпочинок для мене, коли плету, то маю час обдумати багато речей. Дуже люблю, коли, обговорюючи фото, батьки кажуть, що хочуть багато в’язаних виробів. Це додає мені наснаги. Особливо ж люблю дуже довгі шапки. Як на мене, вони підкреслюють ніжність та тендітність немовлят. У планах створювати мініатюрні речі для малечі – книжечки, одяг, головні убори…
Окремий стенд із фото, де зображені батьки із дітками.
— Цю виставку не випадково присвятила Міжнародному дню батька, адже його внесок у виховання дитини не менш важливий, ніж материнський. Кожен малюк потребує гармонійного розвитку, який може отримати лише за участю обох батьків. Тому я дуже люблю робити сімейні фото, затишні портрети з малюком у головній ролі, де він у обіймах найближчих. Люблю показувати на світлинах, як батьки тримають дитинку, заколисуючи або обіймаючи. Дитинка на руках батьків особливо маленька й тендітна. А ще люблю фотографувати, як батьки розмовляють з дітками і ловити їхні вирази облич – вони дуже велемовні. Думаю, це так зворушливо потім згадувати час, коли крихітка поміщалась на руках!
До речі, чимало сімейних фото — чорно-білі. До монохрому, каже Іра, у неї особливе ставлення. Адже вони дуже динамічні, привертають увагу до деталей. Подобаються такі фото й батькам.
— Я хотіла б рухатися в цьому напрямку. Загалом же у зйомці немовлят є багато нірок, які хочеться освоїти – це і вдосконалити роботу з кольорами, і з позами – адже кожна дитинка унікальна і для кожної є своя поза – цьому вчишся постійно. Цікаво також вийти на рівень листівок із новонародженими, бо такі кадри приємно розглядати не тільки батькам. Для мене зйомка немовлят найкраща — щоразу це неповторні миті, котрі залишиться на фотокартках. А вже завтра немовля зміниться, підросте, набереться сил, нових усмішок та вражень! Тому для мене так важливо зберегти на фото їхні пальчики, ручки, ніжки, виразні погляди й тендітність…
Анна ЗОЛОТНЮК
Фото надані Іриною Федорович