“Корисніший, ніж картопля”: подружжя з Тернопільщини вирощує батат (фото)

Вирощуванням цієї екзотичної рослини Назар та Ольга Палагнюки займаються вже три роки. Цей овоч різних кольорів та смаків — жовтий, оранжевий і навіть фіолетовий. Його запікають, готують оладки, пюре, печуть хліб

Вже три роки вирощуванням екзотичної рослини – батату займається подружжя Ольги та Назара Палагнюків з селища Товсте на Тернопільщині. Висаджувати цей овоч вони починали з однієї сотки землі, а зараз мають близько двадцяти соток. Вирощують двадцять різних сортів різних кольорів та мають власну органічну ферму. У жовтні 2024 року отримали грант на 100 тисяч гривень від ООН, який допомагає розвитку малого агробізнесу. Про особливості вирощування батату журналістам Терену розповіла Ольга Палагнюк. 

Ми з чоловіком хотіли відкрити якийсь власний бізнес, почали шукати ідеї в інтернеті і натрапили на вирощування батату. Ми завжди любили щось вирощувати, і у нас є власна ділянка, тому вирішили спробувати. Це екзотична рослина і ми не вірили, що в Україні вдасться її виростити. Але знайшли людей, які вже багато років цим займаються і вчились у них. Спочатку посадили одну сотку біля дому для проби. Вдалось виростити урожай, самі дегустували, давали друзям та рідним. На наступний рік ми вже посадили 5 соток. Тоді вирішили займатись цим більш професійно, придумали свій бренд і почали розвивати соцмережі і поступово продавати, – розповідає жінка. 

Ольга та Назар Палагнюки вирощують батат уже 3 роки

Вирощують 20 різних сортів батату

Загалом на органічній фермі вирощують вже 20 сортів батату різних кольорів та смаків. Кажуть, що він корисніший за картоплю та має дещо інші смакові якості та властивості.

Наприклад, оранжевий батат дуже солодкий, жовтий та фіолетовий – середньо солодкий. Білий дещо схожий на картоплю, однак наприкінці має все одно легкий солодкий післясмак. Його ще рекомендують їсти тим, хто має цукровий діабет. Жовтий має мускатний присмак, а оранжевий нагадує смак моркви чи гарбуза. Його використовують замість цукру у приготуванні десертів, – каже Ольга Палагнюк.

Родина Палагнюків вирощує 20 сортів батату різних кольорів

Процес росту батату триває до 120 днів. Садять цей овоч в кінці травня, а збирають у жовтні. Для того, аби був багатий урожай, необхідне тепло та достатня кількість води, тому господарі встановили на своїй ділянці крапельний полив. 

Вирощують батат не так, як картоплю з бульби, а з розсади. Спочатку з бульби вирощують розсаду, її зрізають і висаджують у відкритий ґрунт.  Якщо посадити батат і буде заморозок, то він одразу пропаде. Також треба підготувати правильно ділянку. Ми вкриваємо поверхню ґрунту плівкою, щоб не росли бурʼяни. Батат у нас органічний і ми не використовуємо ніякі пестициди для бурʼянів, а є просто застелена плівка. Вона відіграє роль також в зберіганні тепла, яке необхідне батату. Загалом останнім часом умови дуже сприяють росту, оскільки у нас спекотне літо, – розповідає Ольга Палагнюк. 

Процес росту батату триває до 120 днів

Готують оладки, запіканки, пюре

Зібрати батат теж доволі складно, адже все викопується вручну і це досить важко. 

Збирати врожай нам допомагають друзі та родичі. Після збору ми його миємо і складаємо у спеціально облаштоване приміщення для вигрівання на декілька днів. За таких умов він може зберігатись до двох років. Батат не можна зберігати в підвалі з картоплею, бо йому там занизька температура. Ми зберігаємо в підвалі, але опалюємо його до температури +12+18 градусів °C. Ще цікаво, що викопаний батат не дуже солодкий, а коли трохи постоїть, тоді набирає більше цукристості, – зазначає співрозмовниця.   

Збирають батат вручну 

Ольга Палагнюк ще не обрала для себе улюблений сорт батату, тому з кожним намагається  поекспериментувати та приготувати щось смачне. 

Мій син дуже любить оладки, які я готую з оранжевого батату. Найчастіше ми його запікаємо або смажимо. Нарізаємо, додаємо спеції, оливкову олію і запікаємо. Часто з нього готують пюре для дітей. Просто відварюють і він має кремоподібний вигляд. Цей овоч яскравий і дитина з радістю його їсть, а  він до того ж уже корисний. А ще я випікала хліб на заквасці з фіолетового батату, який додавала в тісто. При термічній обробці колір не зникає, а навпаки стає більш насичений, тож це дуже цікаво, – каже Ольга Палагнюк. 

Хліб на заквасці з фіолетового батату 

Ольга та Назар Палагнюки продовжують займатись вирощуванням батату  та вдосконалювати свої навички. А своїми знаннями про особливості вирощування цього екзотичного овоча діляться на своїх сторінках у соцмережах. Там же вони й шукають покупців. До слова, придбати можна й набір-асорті з різних сортів батату, щоб спробувати і обрати для себе улюблений смак. 

Читайте також: “Має унікальний смак”: родина з Тернопільщини вирощує золотий шафран

Письменниця з Тернопільщини посадила спаржеве поле

Десятки сортів м’яти, лаванда, гортензії, розмарин: родина з Тернопільщини вирощує різні сорти квітів і пряних трав

Фото надані Ольгою Палагнюк

вирощуваннябататекзотична рослина