На Тернопільщині пам’ятний знак нагадуватиме про Трипілля (фоторепортаж)
Оригінальний пам’ятний знак у вигляді трипільської посудини-«бінокля» встановили у парку села Більче-Золоте на Тернопільщині.
Про це кореспонденту «Терену» розповів директор Борщівського обласного краєзнавчого музею, археолог Михайло Сохацький.
- Працівники нашого музею облаштували пам’ятний знаку у вигляді велетенської копії біноклевидної трипільської посудини.
Знак встановили у місцевому парку села Більче-Золоте з нагоди перших археологічних досліджень трипільської культури на території сучасної України, які розпочалися тут у 1884 році, - сказав Сохацький.
За його словами, майже 120 років тому під час археологічних розкопок на згаданій території було знайдено численні артефакти та біноклевидну глиняну посудину часів Трипілля. Копія цієї посудини і зайняла центральне місце в скульптурній композиції.
Тепер кожен із туристів з інформаційного стенду дізнається більше про місцевість, де вперше було знайдено зразки культури, названої згодом «трипільською». Також вказівник біля пам’ятного знаку спрямує туристів й до печери «Вертеба».
Там діє єдиний у світі підземний музей трипільської культури із відтвореними скульптурами трипільців, побутовими сценами із життя людей, які жили там понад 5 тисяч років тому.
Нагадаємо, завдяки підтримці Українського культурного фонду нині у Більче-Золотому триває переоблаштування експозиційних ділянок – «Побут та життя трипільців» та «Трипільське хліборобство», наповнення їх певними матеріалами та скульптурними об’єктами. Також тут створюють нову експозиційну сцену – «Гончарна майстерня трипільського майстра».
Довідково. На території Тернопільської області, біля села Більче-Золоте розташована печера Вертеба - визначна пам’ятка історії та археології, що вже понад 100 років привертає інтерес фахівців археологічної науки. Одна з найбільших у світі колекцій трипільської культури, відомих сьогодні науці, походить саме звідси.
Зараз підготовлено документи на внесення пам’ятки до попереднього списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Отримані під час розкопок матеріали дозволили створити тут у 2004 році підземний музей трипільської культури і включити його в туристичні маршрути.
У XIX столітті у печері Вертебі на Тернопільщині знайшли понад 400 цілих посудин, понад 35 тисяч глиняних і керамічних фрагментів - зразків Трипільської культури.
Фото: Михайло Сохацький