На Тернопільщині збирають кошти на перекриття давньої дерев’яної церкви (фото)
Зберегти давню дерев'яну церкву, якій вже кілька століть, намагаються жителі села Сокілець на Бучаччині. Унікальний храм, розташований на скелі у мальовничому місці, руйнується на очах, тому потребує термінового перекриття.
- Сокілець. Для тих, хто не знає, це невеличке село на Тернопіллі. Надзвичайно мальовнича тут природа. Люди тут добрі і працьовиті. А ще тут є стародавня дерев'яна церква, якій вже кілька століть. Зараз вона діюча, тут проводять богослужіння. А ще вона приваблює туристів, які відвідують наш край. Місцеві жителі з усіх сил намагаються підтримувати церкву в належному стані. Але на даний момент склалася ситуація, яка потребує негайного вирішення. Терміново потрібно зробити перекриття, щоб не допустити руйнування храму. Для цього вже закуплена ґонта, - йдеться у повідомленні.
Храм Покрови Пресвятої Богородиці Православної церкви України - пам'ятка архітектури місцевого значення. Спорудження святині датується XVII століттям.
- Церква розташована на 10-метровій скалі, знизу є печера. За легендами, вона була з'єднана з церквою, - розповів Василь Рожелюк «Терену».
За словами чоловіка, до другої світової війни церква була перекрита цинковою бляхою. У 80-х роках фасади храму покрили пластиковим шифером. Це єдина церква у невеличкому Сокільці, в якому проживає близько 60 людей. Тому власними силами парафіяни перекрити храм не можуть, а на допомогу держави нині розраховувати годі.
Покрівлю церкви планують повернути до її попереднього вигляду, відтак перекриватимуть деревом - так званою ґонтою. Це вид покрівлі, яка складається з пластин деревини. До речі, на церкві ще збереглася стара ґонта, хоча вона вже практично розсипається. Перекрити ґонтою планують також дзвіницю поруч з церквою і капличку з цілющим джерелом. Цей матеріал вже закупили за кошти меценатів. До села приїжджав архітектор, який розробив відповідний проєкт для здійснення робіт.
Як каже Василь Рожелюк, на роботу майстрів потрібно близько 250 тисяч гривень, а крім того кошти ще будуть потрібні на різні матеріали.
- Місцевими силами потрібну суму нам не зібрати. Але, якщо до цієї справи долучаться всі, хто любить, пам'ятає і знає наше село, то в нас все вийде. Дуже хочеться зберегти церкву для всіх нас і для майбутніх поколінь. Тому звертаємось до всіх, хто зможе допомогти у зборі коштів, не залишаймось байдужими. Врятуймо цю святиню, адже таких старовинних унікальних церков залишилось в Україні дуже мало. Разом ми - сила. Здоров'я всім і божої благодаті, - зазначає у своєму дописі у соцмережі Василь Рожелюк.
Чоловік також опублікував відео, на якому видно церкву і мальовничу місцевість, де вона розташована. Він сподівається, що наступне відео вже буде про роботу майстрів та оновлений храм.
До слова, 235 дерев’яних храмів різних конфесій – від давніх до сучасних, можна побачити на Інтерактивній карті дерев’яних храмів Тернопільщини.Довідка Кошти на перекриття дерев’яної церкви у Сокільці можна надіслати на картку у Приватбанку: 5168755454340445. З питаннями звертайтесь за номером телефону: 0984798192 (Василь Рожелюк).
Фото: Микола Василечко, Traveler Buchach