«Надихають бджоли, тиша та спів птахів»: пасічниця з Тернопільщини виготовляє ароматні воскові свічки (фото)

Свої роботи Наталія Потурай віддає на благодійні ярмарки, де збирають кошти для захисників. Також пасічниця робить й окопні свічки для воїнів 

Свічки із натурального бджолиного воску, зібраного на власній пасіці, вже понад 6 років виготовляє жителька Тернопільщини Наталія Потурай. За цей час вона виготовила вже не одну тисячу свічок, які можна придбати на благодійних ярмарках та заходах. Також жінка робить окопні свічки захисникам. Про пасічництво та секрети виготовлення воскових свічок  Наталія Потурай розповіла Терену.

Перші 5 вуликів у нас з'явилися у 2015 році. Чоловік зробив їх сам. Я на той момент зовсім не планувала цікавитися чи займатися бджолами, але треба було дізнатися, чи є в мене алергія на бджолину отруту, то я почала заглядати до вулика. Бджоли ніяк не хотіли мене жалити добровільно, то ж довелося проводити з ними все більше часу, і це почало подобатися і затягувати. Уже наступного року відправила на навчання чоловіка і вчилася разом з ним, – розповідає пасічниця. 

Перші вулики у сім’ї Наталії Потурай з’явились у 2015 році

Згодом пані Наталія зацікавилась виготовленням свічок, які спершу робила лише  з натурального бджолиного воску, а зараз додає ще свічковий барвник. 

Ароматизатор не має змісту додавати, бо бджолиний віск має свій неперевершений аромат. Для виготовлення формових свічок потрібні, звісно ж, форми, гніт, віск. Для свічок з вощини достатньо самої вощини та гноту, – каже пасічниця. 

Бджолиний віск має неперевершений аромат, каже пасічниця

Процес виготовлення залежить від виду свічки та її розміру, розповідає Наталія Потурай. У її доробку  крім класичних свічок є й у формі янголів, сніговиків, їжаків чи овечок. 

Найперше я завжди додатково очищую віск. Далі топлю його на водяній бані, готую до заливки форму, заливаю віск у форму і чекаю, щоб свічка застигла. Для невеличкої свічки це може забрати до години часу. Великі свічки потребують кількох годин. Якщо ж свічки кольорові, то попередньо я самостійно фарбую віск в потрібні мені кольори, після фарбування воску додається ще одне очищення. Якщо свічки у вигляді звірят, то часто після застигання розмальовую їх, – розповідає жінка. 

Наталія Потурай виготовляє свічки у вигляді звірят

Своєю діяльністю Наталія Потурай долучається і до благодійності. Вона виготовила вже 200 свічок для проєкту #бандеролька_перемоги при благодійній організації «Благодійний фонд »Промінь сонця« - ми проти опіків». 

У березні за частину виручених з продажу свічок коштів ми купили дрон.Чи могла б я зробити це самостійно? Очевидно, що ні, а от разом з благодійною організацією це вдалося. Мені навіть випала честь «забрендувати» цей дрон бджілкою. Також неодноразово передавала свічки місцевим волонтеркам Лілії Войцеховській, Маї Юркевич та іншим для благодійних ярмарків та аукціонів.

Звісно не оминули мене й окопні свічки. Минулої зими відправила на фронт не одну посилку з такими свічками, – каже Наталія Потурай. 

Пасічниця “забрендувала” дрон для захисників бджілкою 

Загалом пасічництво пані Наталії дуже подобається, адже у догляді за бджолами поєднується і спокій, і адреналін одночасно. 

Насправді бджільництво – це дуже обширна галузь, тут і збір меду, і збір інших продуктів бджільництва (бджолиного обніжжя, перги, трутневого гомогенату, маточного молочка, прополісу), і апітерапія, і розведення бджолиних сімей, розведення маток, виробництво свічок і ще багато іншого. Впевнена, що за все життя не вдасться осягнути всі напрямки, – каже Наталія Потурай. 

Пасічництво пані Наталії дуже подобається

Як розповідає жінка, труднощів у пасічництві є багато, адже догляд за бджолами доволі складний процес. 

Бджоли рояться, хворіють, злітають, гинуть від засобів захисту рослин. То ж потрібно постійно вчитися і не лише біології бджолиної сім'ї, а й бджолиної ветеринарії. Слідкувати за змінами у законодавстві, контактувати з іншими пасічниками і обов'язково з фермерами, – розповідає пасічниця. 

Попри труднощі Наталія Потурай не зупиняється, а активно продовжує розвиває свою пасіку та творити красу з бджолиного воску. Мотивує жінку бажання долучатися до оборони нашої країни та перемоги. А надихають її бджоли, тиша, природа та спів птахів. 

Читайте також: «Мені дуже подобається дарувати радість»: тернопільська майстриня виготовляє креативні ароматичні свічки. 

“Як не ми, то хто?”: майстриня з Тернопільщини розмальовує використані боєприпаси, аби підтримати ЗСУ.

Фото надані Наталією Потурай 

бджолисвічкипасічництво