Оприлюднено сенсаційну версію щодо побудови та імовірного фундатора замку на Тернопільщині (фото)
Науковий працівник Національного заповідника «Замки Тернопілля» Галина Кобаса поділилася з кореспондентом «Терену» своїм дослідженням, що стосується замку у Теребовлі.
- Серед міст і замків, які здобув восени 1349 р. польський король Казимир ІІІ Великий, в “Хроніці” Яна з Чарнкова зазначений і замок в Теребовлі. Це наразі перша писемна (наративна) згадка про цю фортецю. Якщо твердиня в Теребовлі восени 1349 р. вже існувала, то очевидно, що вона була збудована раніше. Для встановлення її будівничих, потрібно вияснити, хто ж володів землями до Казимирового походу. Той же Ян з Чарнкова (за М. Грушевським) пише, що “по смерти Болєслава Тройденовича (1340 р.) володів його Руським князівством Любарт Гедиминович аж до 1349 р., коли Казимир відібрав те князівство від нього…
- Нарешті, з 1347 р. ми маємо грамоту візантийського цісаря, адресовану “володимирському королеви Дмитрию Любарту, в справі галицької митрополїї, де імператор поручає Любарту відставити «галицького архиєрея” на патріарший суд в Царгород), тому очевидно, що »...галицька катедра була в тодішнїх Любартових волостях”, - зазначає дослідниця.
Також Галина Кобаса пише, що доктор історії Леонтій (Левко) Войтович у своїй праці “Удільні князівства Рюриковичів і Гедиміновичів у XІІІ-XІV ст.” (Львів, 1996) зазначає, що князь Олександр Корятович “...тримав Теребовельську волость, надану йому, напевно, Любартом після 1340 р.” і далі “...десь в 1341-42 рр. Любарт Гедимінович надав Корятовичам уділи у своїх старих володіннях. Костянтин отримав Брацлавщину, Юрій - можливо північно-східну частину Волині з Любаром, а Олександр – Теребовельщину”.
- Таким чином, де-юре власником Теребовлі (і, відповідно, замку) в 1340-1349 рр. був Любарт (в хрещенні Дмитро) Гедимінович, а де-факто — його ленник Олександр Коріатович, що став потім васалом Казимира ІІІ. Отже, з великою вірогідністю можна припустити, що фундаторами/будівничими замку в Теребовлі могли бути як і Любарт-Дмитро, так і його племінник Олександр (син рідного брата Коріата-Михайла).
- А якщо врахувати подібність мисових замків в Луцьку (Любарта) і Теребовлі, то можна прийти до висновку, що саме Гедиміновичі будували фортецю в “післякняжій” Теребовлі, - додає науковий співробітник Національного заповідника «Замки Тернопілля» Галина Кобаса.
Фото: Національний заповідника «Замки Тернопілля»