Освітнє середовище на Тернопільщині змінюватимуть на прикладі данського (фото)
В ознайомчому освітньому турі у Данії перебуває начальниця обласного управління освіти Тернопільської області Ольга Хома. Досвід формування закладів різного типу та методів навчання у цій країні, може бути втілений і в нашому регіоні.
- У Данії – цікаве освітнє середовище, - звертає увагу Ольга Хома. – Освіта сповідує принцип: навчання для життя. Це означає, що навчання має всебічно розвивати особистість, а не перетворювати людину на заручника системи. Знання для людини, а не людина для знань. Освіта в Данії більш орієнтована на практичну підготовку, ніж на теоретичну підготовку. З мого боку будуть рекомендації для місцевих органів влади щодо втілення такого здобутого мною досвіду.
Також Ольга Хома розповідає про ставлення до освіти у цій країні з боку держави.
- Держава фінансує всі навчальні заклади незалежно від їх форми власності, - продовжує вона. - Витрати держави на освіту - одні із найбільших у світі, вони тримаються на рівні 8% від внутрішнього валового продукту. Данія дозволяє в освітніх закладах країни, окрім данської мови, широко використовувати англійську. У віці 3-6/7 років діти можуть відвідувати дошкільний заклад. Вони працюють за дуже зручним для батьків графіком. Вже о 7-ій годині ранку батьки можуть залишати в садочках дітей, а забирати дітей - близько 18 години вечора. Особливість дошкільної освіти в Данії виявляється в тому, що значна частина працівників дошкільних закладів є чоловіками. Окрім дитячих садочків батьки можуть залишати своїх дітей в спеціальних групах, які нараховують не більше десяти осіб. Загальноосвітня середня школа у Данії - це державна школа, навчання в якій розраховано на 9-10 років. У 9-річній школі учень тільки після дев’ятого класу постає перед вибором між професійною освітою, гімназією, підготовчими курсами або продовженням навчання у 10-му класі.
Шкільні їдальні у Копенгагені вражають своїм обладнаним приміщенням. Щодо їжі – корисне харчування знайти можна не усюди.
- Продавали різні хотдоги, бургери, круасани - все холодне, - згадує Ольга Хома. - Але є приватні заклади, де готують гаряче (супи пюре, рис, варена картопля, (але тільки ціла, пюре нема), м’ясо, риба. Разом з тим були в закладах, де нема їдалень, а діти харчуються тим, що принесли.
Нагадаємо, в Тернополі та області у деяких їдальнях впроваджують меню за рецептами відомого кухаря Євгена Клопотенка. Також Ольга Хома обіцяє, що «шкільні їдальні точно будуть іншими, ніж були дотепер».
Фото з дописів