Письменниця з Тернопільщини посадила спаржеве поле (фото, відео)
Спаржа або аспарагус, яку в народі ще називають «холодок» – далеко не нова культура. Її вирощують вже давно, проте для багатьох людей вона все ще залишається загадкою
Вирощувати спаржу самотужки взялася письменниця з Тернопільщини Наталка Галицька. Господарство назвала “Спаржевий дім”. Зараз вивчає особливості вирощування цієї делікатесної рослини та випробовує різні способи її приготування.
Спаржа або аспарагус, яку в народі ще називають «холодок» – далеко не нова культура. Її вирощують вже давно, проте для багатьох людей вона все ще залишається загадкою. Як вирішила вирощувати спаржу і чим особлива ця рослина, Наталка Галицька розповіла Терену.
Вирішила засадити пустуючий город
Як каже вона, дехто навіть не знає, що спаржа росте просто у їхній клумбі. Її гілочками віддавна прикрашають букети квітів.
Я зростала у бабусі в селі Глещава на Тернопільщині. Біля порогу нашого дому ріс великий кущ «холодку», який ми любили додавати до букетів.Часто бабуся казала, що це дуже цікава рослина і що «її колись їли пани, ще до 1939 року». Мене ще в дитинстві дуже дивувало, як це можна таке їсти, напевне ті пани були дуже дивні люди, – пригадує письменниця.
Три роки тому жінка відкупила продану бабусину хату і переселилася жити у дім, який будував ще її прадід Федір. Тоді й постало питання, що робити із великим городом, що пустував біля садиби.
Порадившись та почитавши про користь цієї культури в інтернеті, ми вирішили ризикнути: посіяти, а потім розсадити розсаду спаржі. «Очам страшно, а руки роблять». Посадили спаржеве поле, оживили рідну оселю, назвали нашу мрію “Спаржевий дім”, – каже Наталка Галицька.
Вирощують зелену та фіолетову спаржу
Для того, щоб отримати добрий врожай спаржі, потрібен час та багато терпіння.
Спаржа після посіву із зернинки дає плоди для споживання аж на третій рік. Проте потім наступних 25-30 років росте на одному місці та приносить урожай дбайливим господарям. Позаяк я тільки два роки вирощую спаржу, то єдиною проблемою є бур’яни, які весь час треба полоти. Наразі ми засадили спаржею 20 сотих землі. Плануємо – 1 гектар. Рослина добре себе проявила на наших глещавецьких чорноземах. Проте про сприятливість кліматичних умов та ґрунтів для спаржі я зможу розповісти років за два-три, коли побачу, як ростиме ця культура, – зазначає співрозмовниця.
Для вирощування спаржі потрібно вивчати багато технологій, адже кожен сорт потребує окремого догляду.
Я знаю про три найпопулярніші сорти спаржі: зелену, фіолетову і білу. Маємо поки що зелену та фіолетову. Мріємо про вирощування білої спаржі, але там є своя специфіка, яку ми поки вивчаємо, – каже господиня «Спаржевого дому».
Готуємо спаржу швидко і смачно
У соцмережах Наталка Галицька ділиться відеорецептами приготування спаржі. Ось один із них:
- Промиту і очищену спаржу вкидаємо у підсолену киплячу воду на 1 хвилину.
- На пательні розтоплюємо столову ложку вершкового масла і викладаємо проварену спаржу та обсмажуємо 1 хвилину.
- Обсмажені спаржинки викладаємо на тарілку: солимо-перчимо до смаку та збризкуємо соком лимона. Смачного!
- А якщо маєте натхнення, то можете приготувати і смачний м’ятний соус до спаржі:
- У ступку кладемо жменьку свіжої м’яти, дрібку солі, дрібку перцю, кілька крапель лимонного соку і перетираємо. Додаємо столову ложку топленого вершкового масла і поливаємо спаржу.
Читайте також: Стартував сезон спаржі: які ціни на ринку у Тернополі.
Фото і відео надані Наталкою Галицькою