Посвідчення аграрних розписок
Аграрні розписки в Україні є порівняно новим, проте дієвим фінансовим інструментом, який продовжує нарощувати свою затребуваність в аграрному секторі України. Для суб’єктів фермерського господарювання це можливість отримати матеріальний ресурс, (який включає в себе фінансову складову, засоби виробництва та інші блага, які необхідні для здійснення господарювання) ще до моменту збору врожаю, внаслідок застави майбутнього врожаю. Проте, незважаючи на те, що аграрна розписка набирає популярності, для багатьох аграріїв залишається новою і невідомою.
Що таке аграрна розписка?
Аграрна розписка – це товаророзпорядчий документ, що фіксує безумовне зобов’язання боржника, яке забезпечується заставою, здійснити поставку сільськогосподарської продукції або сплатити грошові кошти на визначених у ньому умов.
Види аграрних розписок
Частиною 5 статті 2 Закону України «Про аграрні розписки» передбачено два види аграрних розписок, а саме - товарні аграрні розписки та фінансові аграрні розписки
Товарна аграрна розписка – аграрна розписка, якою передбачено безумовне виконання боржником здійснити поставку сільгосппродукції, на умовах, що передбачені в аграрній розписці
Фінансова аграрна розписка – це аграрна розписка, якою встановлюється безумовне зобов’язання боржника по сплаті грошової суми, яка визначена і погоджена боржником і кредитором
Виконання боржником зобов’язань за фінансовими аграрними розписками здійснюється лише в безготівковій формі.
Аграрні розписки видаються окремо на кожний вид сільськогосподарської продукції фермерського господарства, яка визначена своїми особливими ознаками..
Що потрібно знати при оформленні аграрної розписки?
- підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню та внесенню до Реєстру аграрних розписок;
- до Реєстру вносяться записи про товарні та фінансові аграрні розписки, видані в Україні;
- запис про видачу аграрної розписки вноситься до Реєстру у день її нотаріального посвідчення;
- аграрна розписка вважається виданою з дня внесення до Реєстру відповідного запису;
- по товарних аграрних розписках - кредит повертається за рахунок майбутньої виробленої продукції
- по фінансових аграрних розписках кредит повертається за рахунок надходжень від продажу виробленої продукції
- забезпечення повернення кредиту здійснюється сільськогосподарською продукцією, яка має бути вирощена на земельній ділянці, яка визначається кадастровим номером;
- за аграрною розпискою земля не може бути предметом застави;
- зобов’язання залишається в силі до моменту його повного погашення;
- кредитор має право здійснювати моніторинг майбутнього врожаю сільськогосподарської продукції, що перебуває в заставі за агарною розпискою.
Особливості операцій з аграрними розписками
Згідно ч.3 ст.2 Закону України «Про аграрні розписки» у разі переходу права власності чи права користування земельною ділянкою іншій особі, не припиняється дія вказаної в аграрній розписці застави майбутнього врожаю та не припиняються права боржника і кредитора за аграрною розпискою щодо користування земельною ділянкою до збору відповідного врожаю, проте не довше ніж до закінчення поточного маркетингового року.
У разі передачі права власності або права користування земельною ділянкою іншим особам, боржник по аграрній розписці зобов’язаний їх повідомити про існуючі обмеження згідно з виданими аграрними розписками.
Частинами 6 та 8 статті 7 вищезгаданого Закону передбачено, що у разі загибелі посівів, майбутній врожай з яких є предметом застави за аграрною розпискою, боржник за аграрною розпискою зобов’язаний за погодженням з кредитором за аграрною розпискою замінити предмет застави іншим аналогічним або рівноцінним майном, про що на аграрній розписці робиться напис, який скріплюється підписами уповноважених представників боржника та кредитора за аграрною розпискою. У разі недосягнення згоди боржника з кредитором про інший предмет застави у разі загибелі посівів
Якщо боржник не досягне згоди з кредитором за аграрною розпискою про інший предмет застави у разі загибелі посівів, то предметом застави стає майбутній врожай який є предметом застави за аграрною розпискою, що вирощується на земельній ділянці, на якій розміщувалися загиблі посіви.
У разі недостатності зібраного врожаю для повного погашення за рахунок такої сільськогосподарської продукції зобов’язань боржника за аграрною розпискою предметом застави за аграрною розпискою стає майбутній врожай будь-якої іншої сільськогосподарської продукції, що вирощується або буде вирощуватися боржником за аграрною розпискою на земельній ділянці, на якій до цього вирощувалася сільськогосподарська продукція, майбутній врожай якої був предметом застави за аграрною розпискою, до повного виконання зобов’язань боржника за аграрною розпискою, якщо інше не встановлено за домовленістю сторін аграрної розписки
Документи та терміни для оформлення аграрної розписки
Час для оформлення аграрної розписки складає від декількох днів до двох тижнів. Для того, щоб оформити аграрну розписку необхідні наступні документи:
документи, що підтверджують повноваження сторін;
правовстановлюючі документи на землю (свідоцтво про право власності, договір оренди тощо).
Права на земельну ділянку повинні бути належним чином зареєстровані відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Під час оформлення аграрної розписки, сторонни повинні заздалегіть узгодити проект даної аграрної розписки
Під час посвідченні аграрної розписки нотаріус перевіряє наявність в осіб, що виступають боржниками за аграрними розписками, правовстановлюючі документи на земельні ділянки, які вказуються у аграрній розписці або права користування такою земельною ділянкою для здійснення виробництва сільськогосподарської продукції.
У тому випадку, коли право власності на визначену у аграрній розписці земельну ділянку, належить декільком співвласникам або право користування належить декільком користувачам, аграрні розписки видаються ними спільно. За невиконання своїх зобов’язань особи, які видали таку аграрну розписку несуть солідарну відповідальність
Варто відмітити, що при посвідченні аграрної розписки нотаріус перевіряє відсутність обтяження за відомостями, що містяться в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна.
Інформацію надано Кременецьким місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги в рамках реалізації загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО».
Фото з відкритих джерел