«Приносьте, навіть якщо їх погризли миші»: музей на Тернопільщині збирає старі вишиванки (фото)
Знищену часом вишивку у Залозецькому краєзнавчому музеї обіцяють реанімувати.
Старі вишиванки, рушники та фотографії з людьми у вишитих сорочках збирає Залозецький краєзнавчий музей. Про це повідомив директор музею Василь Ільчишин.
Старовинні речі він прость приносити в музей. Їх покажуть навесні на масштабній виставці Залозецької вишивки у Тернополі, Києві, а потім за кордоном. Також всі ці експонати опублікують у каталозі.
- Давніх вишиванок стає з кожним роком все менше і менше. Зараз взагалі на грані фантастики знайти щось автентичне, - каже Василь Ільчишин. - Вишите або випродують, або спалюють, миші з’їдають, затикають діри такими речами. Я знаходив такі речі на смітниках, на узбіччях доріг.
Директор музею закликає: хто має старі фото людей у вишиванках, жителів Залізців і сіл Залозецького краю, приносьте!
- Фотографії ми відскануємо і повернемо. За бажанням зможете і подарувати їх музею! Також приносьте старі рушники, сорочки, навіть якщо їх погризли миші! Нічого страшного! Ми їх реанімуємо! Допоможіть прославити Залозеччину і її духовний спадок!
За словами Василя Ільчишина, Залозецький краєзнавчий музей вже зібрав значну колекцію, але бракує зразків із сіл: Чорний Ліс, Панасівка, Гаїв (одних і других) Підберізців, Серетця, Чистопадів, Ратищів, Піщаного, Білоголовів, Нетерпинців. Із проханням допомогти, директор музею звернувся до завідувачів клубів і бібліотекарів, дехто відгукнувся, за що їм дуже вдячний. Також просить відгукнутися старост сіл та всіх жителів.
- Вишивка не пропаде і буде збережена для нащадків! – каже Василь Ільчишин. - Обов'язково підписуйте фото: хто зображений, село і який рік! Так само і вишиванки чи рушники: хто вишивав чи носив, в яких роках, з якого села ці речі!
Зараз у Залозецькому краєзнавчому музеї є понад 190 експонатів вишивки. Для виставки оберуть найбільш унікальні, які мають свою історію.
- Це не просто експонат, це не просто сорочка чи рушник, це річ, яка має власну історію - часом трагічну, часом веселу, - говорить директор музею. - Це весільні речі, упівські, вишиті в Сибіру на засланні. І ми хочемо показати та оживити їх, показати унікальність саме Залозецького регіону в цій традиційній вишивці, зокрема, в техніці вишивки. Для прикладу є техніка низинка, яка практично вмерла або рідко хто її застосовує, всі перейшли на хрестик, гладь. Залозеччина була прикордонним регіоном, тут відчувається вплив Волині. Відтак є Волинська вишивка, є Галицька, є рушники чи сорочки, де поєднані орнаменти. І це характеризує унікальність Залозецького краю. І хочемо все це показати у нашій виставці, яка буде мандрівною.
Василь Ільчишин наголошує, навіть, на перший погляд безнадійно втрачені речі, можуть мати гарний експозиційний вигляд. Приклад тому, фрагмент вишитої сорочки 20-30 роки ХХ століття с. Гаї Розтоцькі, робота Правак Франції. Безцінні крихти спадку передала в музей Христина Нога.
Довідка
Якщо маєте старовинну вишивку чи фото, звертайтесь за номером телефону Василя Ільчишина: 067-369-43-07. Пишіть у вайбер чи в месенджер.
Фото Василя Ільчишина