Сад ґерданів тернопільської майстрині Марії Бойко (фото)

Тернополянка Марія Бойко вісімнадцять років займається бісероплетіннням. Каже, отримує насолоду і від процесу, і від результату — того, як гармоніюють кольори, яким вийшов візерунок. До речі, допомагає в роботі пані Марії кішка Муся, хоча іноді й додає клопотів. Коли господиня сідає за роботу, вмощується на столі поруч і спостерігає. 

Як бісеринка до бісеринки — твориться прикраса. А почалось все з простого «хробачка» — плетеного джута.

– Якось побачила, як моя знайома, нині відома майстриня Людмила Павлова, плете з бісеру кольє, і я загорілась тим. Так і займаюсь — і свої схеми придумую, і переношу зі старих вишивок, і в Інтернеті щось цікаве шукаю. 

101848172_730587024354595_3948669331373555712_n

DSC_9238

Майстриня творить різні прикраси.

Ось ці маки, показує кольє з об’ємними квітами, замовляють чи не найчастіше, такі є і в Польщі, і в Америці, у різних містах України. Але ґердани мені найбільше до вподоби вони самодостатні, кожен може прикрасити будь-який образ. Якось виготовила ґердан за схемою, котрою були розшиті рукави сорочки він дуже гармонійно доповнив образ вийшло пишно та оригінально.

DSC_9236

Створюючи прикрасу, каже пані Марія, важливо підібрати кольори, щоби вони гармоніювали не тільки між собою, а й з орнаментом.

Один і той же візерунок має різний вигляд залежно від кольору, в якому виконаний. Геометричним пасує чорно-біла гама. І ніби простий орнамент і барви прості але такий привабливий! До речі, поєднання кольорів теж часто використовую таке, як на рушниках бабусі. Десять разів буду пороти, поки ґердан не виглядатиме так, як задумала. Ось пробувала зробити ці троянди на чорному не пасує, а на рожевому дуже гарно.

DSC_9230

DSC_9239

Важко не помітити, що на ґерданах квіти найрізноманітніші лілії, маки, тюльпани… Цікаво, що найбільше співрозмовниці подобаються айстри, або, як їх ще називають, настоляни. Їх на ґерданах поки нема.

Аби вироби переливались барвами та тішили красою не менше за справжні квіти, проте робили це впродовж тривалого часу, пані Марія використовує бісер тільки першого ґатунку він рівний, намистини однакового розміру, міцні. Велику увагу приділяє довговічності виробу. За роки практики виробила прийоми, аби міцно закріпляти нитки. А ще використовує міцну взуттєву нитку для країв ґердану — так вони не тільки мають акуратніший вигляд — це гарантія міцності. До речі, через бажання створити виріб, котрий буде тішити роками, співрозмовниця майже не використовує стеклярус каже, він, хоч і має ефектний вигляд, але делікатний у поводженні, потребує постійного уважного ставлення.

DSC_9241

DSC_9243

Запитую, скільки часу потрібно для виготовлення ґердану, відповідає якщо нічого іншого не робити, то й за три дні можна сплести, проте це екстремальні умови. А ось коли допитуюся про складність роботи, віднікується, мовляв, нічого складного головне бажання. Зважаючи на кількість й різноманіття виробів Марії Бойко, й масштаби задуманого, бажання створювати красу у моєї співрозмовниці величезне.

Анна Золотнюк

Фото надані Марією Бойко

ФоторепортажЦе цікавоТернопільприкрасирукоділлятернополянкаТерендеталібісерґерданМарія Бойко