Свята штовхнули вгору ціни на м'ясо та овочі (Агро-новини)
Вартість курятини у квітні 2018 р. у порівнянні з минулим місяцем зросла з 54,6 до 55,2 грн/кг, яловичина та свинина подорожчали не так суттєво — на 30 та 50 коп/кг відповідно.
У короткостроковій перспективі не варто очікувати подешевшання м'яса, говориться у повідомленні асоціації «Український клуб аграрного бізнесу».
Як зазначається, з даних Держстату за останні кілька років, можна констатувати, що найбільшою популярністю серед українців користується саме м'ясо курятини, якого за результатами 2017 року українці спожили 1032 тис. т. З іншого боку, негативну динаміку показують обсяги споживання українцями м'яса свинини та яловичини — за період з 2013 по 2017 рік споживання свинини знизилося на 25%, яловичини на 26%. Причинами цього є низька купівельна спроможність українців та ріст собівартості виробництва даних видів м'яса, вважають в асоціації.
«Курятина є найбільш доступним видом м'яса, проте і тут динаміка росту цін не додає оптимізму. Українські виробники курятини в основному орієнтуються на експортний ринок, який у продовж останнього часу демонструє стабільний ріст цін. Підігріває ціни на міжнародній арені і зростання імпортного попиту, що дає можливість очікувати подальшого росту вартості курятини. Як результат, висхідний світовий ціновий тренд може вдарити і по кишенях українців», — додають в УКАБ.
Більш суттєвого росту вартості всіх видів м'яса, на думку експертів, можна очікувати вже в період травневих свят. Аналогічну тенденцію спостерігали і в 2017 році, коли на кінець травня у порівнянні з кінцем квітня вартість курятини зросла в середньому на 5%, свинини на 27%, яловичини на 6%.
Зросли напередодні травневих свят ціни й на інші продукти харчування. Зокрема, згідно даних Мінагрополітики, найбільше додали в ціні у порівнянні з березнем овочі. Так звані продукти «борщового набору» традиційно зростають навесні, коли запаси у господарствах населення скорочуються, а новий урожай ще не надійшов на полиці українських магазинів. Рекордсменом по зростанню вартості став буряк, який подорожчав на 36,7%, капуста додала в ціні +31,6%, а морква — на 29,4% з 7,7 грн/кг до 10 грн/кг, зазначають в асоціації.
Подешевшали наприкінці квітня у порівнянні з кінцем березня цукор (-1,3%) та гречка (-2,9%).
Горіхову галузь треба вивести з «тіні»
Таку думку висловив віце-президент ВГО «Українська горіхова Асоціація» Геннадій Юдін в інтерв'ю Agravery.com.
«На сьогодні компенсація на один саджанець горіха складе — до 330 грн, фундука — до 80 грн. Хочу підкреслити, що компенсація вартості саджанців допоможе в найголовнішому — зменшить первинні інвестиції в закладку саду, які є найбільшими для садівників. Також легалізує сади та виведе їх із «тіні», адже отримати допомогу зможуть лише офіційно зареєстровані господарства та інші суб'єкти підприємницької діяльності, які займаються садівництвом», — сказав він.
За словами експерта, це надасть змогу потім офіційно експортувати горіх по більш привабливим цінам та без зайвих проблем.
«Схема отримання грошей була суттєво спрощена — сьогодні підприємцю непотрібно звертатися до районної влади, він напряму звертається до Мінагропроду і далі, надавши відповідні документи та підтвердивши наявність закладеного саду, чекає на ці гроші. Я переконаний, що цього разу гроші все ж дійдуть до адресатів-горіхівників», — пояснив Юдін.
Як зазначає експерт, на сьогодні горіхова галузь знаходиться на піку свого розвитку.
«Ми вперше за декілька останніх років виросли настільки, що обігнали всі українські сади за площами насаджень — за офіційною статистикою було посаджено 1843 га. При цьому ми обійшли усі зерняткові сади — нові насадження яблуні та груші склали лише 692 га, та ягідники — 860 га, виноградників взагалі було закладено лише 296 га. За кількістю насаджень горіхова галузь знаходиться далеко попереду інших. Стимулює і стійкий попит з-за кордону і підвищення внутрішнього попиту, і переробка», — сказав він.
Юдін також уточнив, що горіхова галузь минулого року поклала до валютного «кошика» $101 млн (на 27,3% більше, ніж роком раніше).