Таємнича фігура святого з лопатою на Тернопільщині чекає своєї розгадки (фото)
Чергову цікаву історію оповів краєзнавець Андрій Капуста.
- На захід від Струсова, у полі, на межі з Варваринцями, стоїть давня фігура-хрест.
Здається, в цьому місці колись був невеликий хутір - свідченням тому є залишки фундаменту та непрохідні зарості чагарників. Фігура-хрест доволі цікава. З чотирьох боків її прикрашають архаїчні барельєфи. На них можна розгледіти людські постаті - окремі з них важко ідентифікувати. Проте на одній з фігур чітко видно постать з лопатою.
- Хто ж це? - ставить запитання автор публікації.
Традиційно на фігурах і хрестах зображали святих. На фігурах, які стояли в полях, зображали святих - покровителів землеробства, садівництва, захисників від пожеж. Ким же є цей святий чи свята з лопатою? Бо фігура нагадує жіночу постать.
Можливо, це свята Текля - захисниця від пожеж та зарази? Ще існувало повір'я, що Текля надсилала життєдайні дощі під час літньої посухи.
- Проте, зображень святої Теклі з лопатою не було. Атрибутами святої були лев, вуж і віл. А тут лопата. То, може, це не свята, а святий? Якщо так, то святих - покровителів землеробства в православному християнстві є декілька - це святі Юрій, Миколай та Василь. Але їх зображали і до тепер зображають без лопат! То, можливо, це фігура католицького святого Фіакра, який на малюнках і скульптурах завжди тримав лопату, - висуває версію Андрій Капуста.
Святий Фіакр народився в 7 ст. в Ірландії, проте жив у Франції. Його зображали з лопатою в руках як покровителя садівників.
Але і ця версія може виявитись хибною, бо в підніжжі фігури зберігся напис кирилицею «ПОС. 1861 Р. НА». Як вважає краєзнавець, якби це був католицький святий, то й напис був би латиницею...
То хто ж зображений на фігурі у полі між Струсовом та Варваринцями?
Можливо, це знає хтось із читачів «Терену»? Чекаємо на ваші версії, друзі.
Фото з допису