Тернополяни проти російської мови у вишах

Проти  законопроекту «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення освітньої діяльності у сфері вищої освіти», ухваленого Верховною Радою в першому читанні 12 листопада, висловлюються у соцмережах тернополяни. Адже у разі їх прийняття можна повернути російську мову у виші.

- Не мовчати, захищати! Відбирають землю і мову, - пише вчителька англійської мови школи-ліцею №6 Антоніна Катола. -  За це найкращі сини й доньки віддали життя.

Проти таких змін відкрито виступили у зверненні, опублікованому на Порталі мовної політики, відомі українські мовознавці та громадські діячі, пише chytomo.com.

Підписанти зауважують, що саме додана до статті 48 Закону України «Про вищу освіту» ч. 3, в проголосованій редакції, дозволить у закладах вищої освіти навчання іноземних студентів російською мовою.

- Нас, науковців і представників громадських організацій та ініціатив, надзвичайно турбує така спроба ревізії мовного законодавства у сфері вищої освіти. Серйозних аргументів для цього немає. Просування російської мови в освіту за межами Росії офіційно проголошено державою-агресором одним з ключових завдань для посилення впливу на зарубіжні країни і є прямим завданням агенції «Россотрудничество» та фонду «Русский мир», на які Росія виділяє мільярди, –-наголошують вони.

У зверненні звертають увагу на те, що 90% іноземних студентів, які вступають до українських вишів, є вихідцями з-поза меж колишнього СРСР і які не знають російської мови. Відтак, на думку підписантів, логічним є надання вишам можливість навчати іноземних студентів українською або англійською чи іншими мовами ЄС. Водночас немає підстав заохочувати навчання російською.

Тож активісти пропонують внести поправку в підпункт 27 пункту 1 розділу І законопроекту «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення освітньої діяльності у сфері вищої освіти», замінивши в ч. 3 ст. 48 Закону України «Про вищу освіту» слова «іноземною мовою» словами «англійською або іншою офіційною мовою Європейського Союзу», виклавши в такій редакції:

«3. Для іноземних громадян, осіб без громадянства, які бажають здобувати вищу освіту за кошти фізичних або юридичних осіб, навчання може здійснюватися англійською або іншою офіційною мовою Європейського Союзу. При цьому заклади вищої освіти забезпечують вивчення такими особами державної мови».

Також вони закликають не допустити при підготовці законопроекту 2299 до другого читання жодних змін, які погіршать статтю 48 Закону «Про вищу освіту» в частині забезпечення освітнього процесу українською мовою.

Звернення адресоване голові Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Сергію Бабаку та міністерці освіти і науки Ганні Новосад.

Документ підписали: доктор філологічних наук, заслужений професор КНУ ім. Тараса Шевченка, академік АН Вищої школи України Олександр Пономарів, професор, заслужений діяч науки і техніки України, завідувач кафедри слов’янської філології і загального мовознавства Київського міжнародного університету Іван Ющук, професорка «Києво-Могилянської академії», докторка філологічних наук Лариса Масенко та інші.

Фото з відкритих джерел

тернополяниТеренросійська мова у вишахвідкрите звернення