Тризубу, який пролежав в землі майже 60 років, вклонились на Тернопільщині

Фестиваль повстанської пісні «Чорна вишиванка» відбувся у Бережанському районі.

На хуторі Кулеби біля села Нараїв Бережанського району відбувся традиційний фестиваль повстанської пісні «Чорна вишиванка». У числі гостей фестивалю представники влади і громадськості Львівщини, Тернопільщини, Івано-Франківщини, адже хутір знаходиться на межі трьох областей, пише у «Золотій Пекторалі» Тетяна Бідзіля.

Вітальне слово виголосив ініціатор та організатор проведення фестивалів «Чорна вишиванка», депутат Львівської обласної ради, уродженець села Стратин Рогатинського району, родич одного з героїв Кулебської трагедії Роман Лопушанський. Фестиваль повстанської пісні «Чорна вишиванка», як зазначив пан Роман, є даниною шани нинішніх поколінь молодим звитяжцям Сім відважних юнаків зі зброєю протистояли двом сотням енкаведистів. Сім борців за волю України загинули тут у 1941 році від рук енкаведистів..

Кулеби-фест

На відзнаку геройської смерті незламних українців краяни спорудили пам’ятну стелу з сімома хрестами, що здалека нагадують птахів, які відлітають у вирій. Галичани пам’ятають, як у 1939 році сюди увійшли радянські війська, як проводилась примусова колективізація, репресії, знущання, вивезення людей до Сибіру. Почала активно діяти Організація Українських Націоналістів. У селах Стратин та Добринів Рогатинського району сформувались підпільні групи ОУН, які не лише ідеологічно не сприймали радянської влади, але й вдавалися до збройного опору. Одна із група складалася з семи чоловік віком 18 – 27 років. У неї входили 18-річний Володимир Лопушанський, Максим Шуран та Григорій Шкапій, яким було по 19 років, 21-річні Богдан Гульовський та Іван Галай, 25-річний  Василь Солтис та на два роки старший від нього Григорій Москаль.

image001

У ніч із 21 на 22 лютого 1941 року енкаведисти провели акцію зі знищення підпільників. Великий загін енкаведистів чисельністю до 200 осіб виїхав із Бережан до Стратина. Хутір Кулеби оточили з усіх боків. У нерівному бою всі семеро повстанців героїчно загинули. Їхні тіла енкаведисти поклали на сани, накрили брезентом і повезли до Бережан. Досі невідомо, де закопані тіла героїв-повстанців. На місці загибелі підпільників на хуторі Кулеби ще в 1941 році земляки насипали символічну могилу. І хоч за радянських часів могилу зрівняли з землею, люди продовжували відвідувати її таємно. 12 липня 1997 року на місці трагедії відбулося освячення меморіального пам’ятника борцям за волю України. Ініціатором його відкриття, основним проектантом і виконавцем оздоблювальних робіт став Юліан Павлів, уродженець села Нараїв, доцент університету “Львівська політехніка”. Пам’ятник із тризубом героям-підпільникам споруджений у Стратині в 1942 році. З приходом більшовиків стратинці перенесли його на кладовище, а тризуб закопали. У 1995 році пам’ятник відновили, а в 2002 р. один із селян під час оранки городу випадково знайшов і тризуб, який пролежав у землі 58 років.

image001

Священики відслужили панахиду-реквієм за полеглими повстанцями, Героями Небесної Сотні, учасниками війни на сході України з російсько-терористичними угрупуваннями.

Фестивальну програму представили виступи аматорів сцени Бережанщини, Перемишлянського району Львівської області та Рогатинського району Івано-Франківської області. На сцені виступили чоловічий вокальний дует клубу села Нараїв, вокальний ансамбль Нараївського клубу, хор місцевої церкви Зіслання Святого Духа. Звучали вірші та пісні у виконанні учнів Нараївської школи. Чудово декламувала вірші дипломант районного огляду-конкурсу читців поезій Тараса Шевченка Мар’яна Свинарик.

фест.-Чорна-виш-1-600x340

Далі програму продовжили учасники зразкового театру «Зернятко» районного Будинку культури і театральний колектив Нараївського сільського будинку культури, які представили літературно-музичну композицію «Герої України». Виступив також жіночий вокальний ансамбль Волицького клубу, солісти-вокалісти вокально-естрадної студії «Арт-Крок», зразковий дитячий хореографічний колектив «Водограй» із хореографічною композицією «Не шуми, калино».

13592648_763747743765177_8146060238989396458_n-600x340

А солістка танцювального колективу Ольга Сорочан презентувала зворушливу композицію «Дівоча журба».

Фото Тетяни Бідзілі

БережаниТернопільщинафестиваль«Чорна вишиванка»КулебиНараїв