У громадах Тернопілля не знають на що витратити кошти, бо бракує і фахівців, і проектів (фото)
На переваги і недоліки об’єднаних територіальних громад, або ОТГ, вказали у Тернополі сьогодні, 19 грудня.
Це зробити із нагоди завершення акції «Децентралізаційний марафон». Вона проходила у межах Проекту «ПУЛЬС» - «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні». Зокрема, фінансова незалежність і можливість спрямовувати кошти на необхідні галузі є основними вигодами утворення ОТГ, вважає виконавчий директор Тернопільського регіонального відділення Асоціації міст України, координатор Проекту «ПУЛЬС» у Тернопільській області Ігор Гірчак.
- Кожна об’єднана громада із тих 26-ти, які були створені цього року, отримали колосальний фінансовий ресурс, як стимул з боку держави на розвиток інфраструктури, - каже він. – Фактично, 141 мільйон гривень надійшло як додаткова субвенція. Нагадаю, що вони ще й додатково отримали збільшення своїх податкових надходжень до бюджету за рахунок одержання 60% податку з доходів фізичних осіб. Це – без перебільшення колосальні гроші, яких ці села не бачили за 25 років Незалежності.
Проте у багатьох громадах краю, як виявилося, просто не знали, як витратити такі великі кошти. Адже у них бракує кваліфікованих кадрів і повноцінних проектів розвитку, пояснює начальник управління містобудування та архітектури обласної держадміністрації Володимир Харченко.
- Цього року в область зайшла, я вважаю, рекордна сума бюджетних коштів на реалізацію інфраструктурних проектів, - каже чиновник. – Це 141 мільйон – суто громадам! І при цьому виявилося, що вони просто не мають в наявності проектів, які можна було б запустити під цю програму. Адже для цього потрібна проектно-кошторисна документація та інше.
Ось тому, за словами пана Харченка, шукали те, що є, аби тільки ті гроші не пропали.
- Громади, за великим рахунком, не мають досвіду роботи із бюджетними коштами, - нарікає він. – Тому над вирішенням цієї проблеми треба серйозно подумати.
Задля уникнення цих та інших проблем, при утворенні об’єднаної громади треба враховувати такі аспекти, як мінімальні кількість населення – від 8-ми тисяч, інфраструктурні і кадрові ресурси, джерела наповнення бюджету громади, наголосили експерти. Попри завершення проекту, вони пообіцяли продовжити моніторинг, аби децентралізація на Тернопіллі не наштовхувалася на значні перешкоди.
Фото із відкритих джерел