У квітні на Тернопільщині розпочнуть ексгумацію жертв Волинської трагедії
Після ексгумації останки досліджуватимуть польські археологи та антропологи
Ексгумаційні роботи щодо жертв Волинської трагедії розпочнуться на території колишнього села Пужники на Чортківщині у квітні цього року розпочнуться. Про це пише Радіо Свобода з посиланням на RMF FM.
Нагадаємо, фонд «Свобода і Демократія» два роки тому знайшов вказане місце поховання.
За даними видання, «роботи ґрунтуватимуться насамперед на встановленні людей, чиї останки були знайдені в ямі біля колишнього кладовища».
Як підкреслив заступник голови фонду «Свобода і демократія» Мацей Данцевич, після ексгумації останки досліджуватимуть польські археологи та антропологи.
Фахівці вже збирають генетичний матеріал у нащадків. На місці, де знаходяться останки, цей матеріал також буде зібраний у такий професійний спосіб, – додав Данцевич.
Євродепутат і політик опозиційної парії «Право і справедливість» Міхал Дворчик у соцмережі X написав, що ексгумацією на Тернопільщині займатиметься фонд «Свобода і демократія» разом з експертами Поморського медичного університету, спеціалістами польського Інституту національної памʼяті та українськими археологами.
У червні 2022 року Фонд подав заяву до відповідних українських органів влади про згоду на пошук польських жертв ОУН УПА в місцевості Пужники. Після отримання згоди були початі пошукові роботи, в регулятивні яких 24 серпня 2023 року знайдено масове місце поховання. 8 січня цього року Міністерство культури України видало згоду на ексгумацію жертв, – зазначив Дворчик.
Зазначається, що під час Волинської трагедії у лютому 1945 року у Пужниках загинули близько 80 людей.
У Міністерстві культури та стратегічних комунікацій України відповіли, що «наразі не коментують термінів і місця початку ексгумаційних робіт».
Раніше, 11 січня, Україна та Польща обмінялися списками місць пошуку та ексгумації залишків «жертв взаємних історичних конфліктів», повідомив заступник міністра культури та стратегічних комунікацій України з питань європейської інтеграції Андрій Наджос.
Крім того, прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск заявляв про «прорив» щодо ексгумацій жертв Волинської трагедії.
У листопаді минулого року міністри закордонних справ України та Польщі Андрій Сибіга і Радослав Сікорський зробили спільну заяву, в якій, зокрема, мовиться, що Україна не перешкоджатиме у проведенні польською стороною пошукових та ексгумаційних робіт на українській території, згідно з законодавством України і позитивно розглядатиме заявки з цих питань. Йдеться про жертв Волинської трагедії 1942-1944 років, коли під час нацистської окупації спалахнуло насилля, що вилилося улітку 1943 року у масові убивства поляків.
Довідково
Волинська трагедія (1942–1944) – кривавий конфлікт між українцями та поляками. Польща називає це геноцидом з боку УПА, в Україні наголошують, що відповідальність за масові вбивства поляків і українців на Волині несуть обидві сторони, а також окупаційна адміністрація нацистської Німеччини та радянські партизанські загони. Кількість жертв теж називають різну: від 20 тис. українців і 35–40 тис. поляків за українськими даними, до 100 тис. поляків і 5 тис. українців за польськими.
Фото з відкритих джерел