У музеї на Тернопільщині незвично привітали світову спільноту лемків (фоторепортаж)
У музейному комплексі «Лемківське село», що в Монастириськах, незвично привітали світову спільноту лемків із Вербною неділею, встановивши чотириметрову інсталяцію зі стилізованої лози.
За словами директора музейного комплексу Віри Дудар, це найвища інсталяція з верби, яку встановлювали на Тернопільщині до цього свята.
– Лемки називають вербові гілочки «багнітки». Встановивши цю інсталяцію ми хотіли продемонструвати, що не зважаючи на пандемію коронавірусу музей живе. Ми працюємо, дивимося у майбутнє й шукаємо нові підходи для привернення уваги до нашого музею та лемківської культури й традицій, – розповіла «Терену» Віра Дудар.
Вербову лозу музейники зробили з будівельної піни, а чашолист для неї зі звичайних пластикових пляшок коричневого кольору.
– Аби виготовити цю композицію ми використали понад 10 банок будівельної піни та майже 80 пластикових пляшок, – каже Віра Дудар.
Освяченим «багніткам» лемки надавали великого значення, їх тримали за образами, бо вони мають чудодійну силу. Давали їх з`їсти коровам, використовували їх під час хвороби, ставили їх під кути новобудови, а під час бурі палили ними в печі.
– Цьвітна Неділя – то радист для людей, потіха для дітей, не еден згадуе си, як тим лозыньом гаратали по плечах! Били, аж кожух ся завертал. А вибирали лозу подовшу, жебы ньом было ліпше здалека прыкладати. І не еден сичал од болю,та не вольно было плакати, бо «Не быю я, лем багнітка быє! Од гнес за тыжден – Великден!», – так своєю говіркою нагадали представникам лемківського товариства про передвеликодні традиції на сторінці «Музейний Комплекс Лемківське Село».
Також освяченими вербовими гілочками лемки виганяли на Юріїв день перший раз худобу в поле, вперше на пасовисько, злегка торкаючись нею худоби, щоб здорова була і плідна, а димом від запаленої «багнітки» скурювали хижу від пропасниці.
За словами Віри Дудар, до Великодня інсталяцію «Лемківська багнітка» доповнять ще кількома великодніми символами.
Фото Віри Дудар