У Тернополі назвали, за яку суму у вченого зі світовим ім’ям купували безцінні майбутні експонати
Україна дала світові багато талановитих вчених у різних галузях науки. Серед фахівців природничої справи постать Костянтина Татаринова – особлива. Він - видатний вчений, зоолог, палеонтолог, спелеолог, мисливствознавець, мандрівник, натураліст, палкий захисник природи, професор, доктор біологічних наук.
Як пише старший науковий співробітник відділу природи Тернопільського обласного краєзнавчого музею Оксана Кульчицька, за півстоліття творчої праці Костянтин Татаринов, 100-річчя від дня народження якого кілька днів тому вшанували у музеї, видав понад 800 науково-популярних статей, у тому числі посібники, довідники, підручники, путівники, енциклопедичні та суто наукові статті, які прочитали та на яких вчилися десятки тисяч майбутніх лікарів, викладачів та науковців України.
- Визначне місце у творчому спадку професора посідають праці спелеологічного спрямування, насамперед про печери Поділля, їх викопну і сучасну фауну. Що пов’язує Костянтина Татаринова з Тернопільським обласним краєзнавчим музеєм? На початку 80-х років завершувалось будівництво музею, формувалася нова експозиція. Для висвітлення тем потрібні були експонати. Аби поповнити палеонтологічні колекції, керівництво музею вирішило закупити величезну кількість унікальних скам’янілостей у професора - палеонтолога К.Татаринова, пише музейниця.
За її словами, у фондах музею збереглась надзвичайно цікаве, інколи непросте, листування між завідувачкою відділу природи Сидонією Зелінською та видатним вченим. Саме внаслідок співробітництва Сидонії Степанівни і Костянтина Адріановича, палеонтологічна збірка музею поповнилися більше, ніж на 2 тисячі рідкісних експонатів.
Завдяки тому, що в той час обов’язковими були копії написаних листів, можна прослідкувати весь етап передачі цінного палеонтологічного матеріалу. Так, в одному з перших листів Татаринов писав: «…Як вам відомо, по Тернопільській області у мене самі численні палеонтологічні колекції. Це більше 50 тисяч взірців».
Було визначено, що музей закупить у вченого рештки давніх тварин по ціні «один взірець – один карбованець».
В результаті, на початку 1982 року музей отримав надзвичайну палеозоологічну колекцію, що була відібрана з основних місцезнаходжень викопної фауни на території Тернопільської області.
До колекції ввійшли залишки більше видів тварин: ведмідь пліоценовий, носоріг Мерка, зубр первісний, північний олень, печерний лев, бізон первісний, печерна гієна, олень велетенський та ін.
Цей різновіковий матеріал був використаний для висвітлення в експозиції відділу природи історії розвитку органічного світу в неогеновому і антропогеновому періоді.
Окрім цього, Татаринов неодноразово надавав консультації при створенні експозиції відділу природи музею та щодо видової приналежності скам’янілостей. Безцінними можна назвати його поради, що базуються на великому життєвому досвіді та любові до своєї професії.
У фондах музею зберігається велика кількість матеріалів, які висвітлюють життя і діяльність відомого дослідника природи. Серед них: фотографії, негативи, книги з дарчими написами палеонтолога, відбитки статей, фото, які зробив К. Татаринов.
На жаль, у 2002 році Костянтина Адріановича не стало та його вклад у розвиток природничої науки неможливо переоцінити. Він є одним із найвідоміших природознавців України.
Фото з допису