У Тернополі в музеї нині витає дух святої Покрови та козацтва (фото)
У день Покрови Пресвятої Богородиці, коли відзначається свято українського козацтва, у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї можна побачити низку цікавих експонатів та матеріалів, що стосуються цих двох дат.
Як розповіла науковий співробітник відділу стародавньої історії музею Оксана Зборівська, сьогоднішнє свято прославляє заслуги козацтва в утвердженні української державності та його внесок в історію нашої країни.
- Саме в цей день запорожці проводили загальновійськову Раду, де переобирали кошового отамана і старшину. Козаки вірили, що свята Покрова охороняє їх, а Пресвяту Богородицю вважали заступницею і покровителькою. Та є ще одна народна легенда про заступництво Богородиці, яке відбулося на теренах нашого краю. Так, у липні 1675 року, під час польсько-турецької війни османський загін намагався взяти штурмом монастирські укріплення у Почаєві. Та згідно давнього переказу, коли сили захисників були майже вичерпані і нещадний ворог ось-ось мав зламати спротив оборонців, над монастирем з’явилася Богородиця в блискучому сяйві, оточена ангелами з оголеними мечами. Ворожі стріли, послані на це небесне видіння, повертались, як бумеранг, убиваючи того, хто їх випускав. Перелякані турки і татари панічно, - розповіла музейниця...
Як доказ про існування цієї легенди у фондах музею зберігається цікавий експонат – гравюра «Чудесное избавление Почаевской обители отъ нашествия турок въ 1675 году». Особливе пошанування Покрови Богородиці збереглося і в часи, коли козацтво створило свою державу – Гетьманщину, у XVII – XVIII ст. зароджується новий вид архітектури – «козацьке бароко». Тоді ж виникає і новий тип ікони – «Козацька покрова». На ній під покровом-омофором Богородиці іконописці розміщують українських ієрархів, гетьманів, старшину та козаків.