Стара світлина, віднайдена на Тернопільщині, нагадала про драматичну історію
Знаний в Тернопільській області краєзнавець Руслан Підставка на своїй сторінці у Facebook розповів цікаву історію, що стосується одного фото.
- Днями мав розмову з колишнім ювіляром Ігорем Олещуком на предмет віднайдення фото одного з найвідоміших діячів національно-визвольного руху Збаражчини - вихідців з Чорного Лісу (а їх було, немало-небагато, 34 особи) — Андрія Ющишина. Зі спогадів Ігора Андрійовича довідуємося, що останній був, так званим, “мужем довір’я” в нашому селі, - пише Руслан Підставка.
- Цей термін частково роз’яснений у статті “Мужі довір’я” часопису дистрикту “Галичина” - “Вільне слово” за 26 жовтня 1941 р. № 48, де йшлося наступне: “...Визначали їх самі громади. І немає сумніву, що це національно найсвідоміші елементи села, які здібні бути на чолі громад, як провідники суспільної, культурної і господарської праці на селі...” Тобто, це сучасні старости/війти сіл, а в умовах німецької окупації — це, так звані, “станичні”, бо війтом села був дядько (мамин рідний брат) Андрія — Данило Максимович Олещук. Районовий провідник ОУН (з 1944 р.) Збаражчини Дмитро Довгань писав: “У січні 1943 року на загальних зборах оунівців нашого району мене призначили кущовим ОУН у Збаразькому районі по селах Розношинці, Синягірка, Красносільці, Чорний Ліс. Тоді я активно розпочав по цих селах проводити активну роботу щодо членства в ОУН. В селі Чорний Ліс у березні 1943 року ми провели збори і я призначив станичним села Ющишина Андрія... Згодом він був призначений підрайоновим провідником СБ ОУН на псевдо «Микола». Коротка історична довідка про нашого фігуранта у виданні “Реабілітовані історією. Книга пам’яті Збаразького району” зазначає наступне: “ЮЩИШИН АНДРІЙ ВАСИЛЬОВИЧ псевдо «Голуб», « Дубок», народився 4 березня 1903 року в селі Чорний Ліс Збаразького району Тернопільської області, освіта початкова. Член ОУН з 1936 року, вояка УПА. Учасник антирадянськоговиступу у Збаражі в грудні 1939 року. Загинув під час облави енкаведистами у 1946 року. Щоб не здатися ворогам – застрелився. Місце поховання невідоме”, - наводить відомості автор публікації.
Як пише далі Руслан Підставка, в результаті історико-генеалогічних досліджень вдалося встановити наступне: Андрій Ющишин народився в сім’ї Василя Ющишина з Залужжя та Вікторії (з дому Олещук, Чорний Ліс) і доводився, як виявилось, двоюрідним братом його бабусі Стефанії та Ігоря Андрійовича Олещука (по матері – Віхта-Вікторія). Всі сини Максима Олещука, першого поселенця майбутнього села Чорний Ліс, були українцями-греко-католиками, а всі дочки (Бальбіна, Барбара, Катажина, Міхаліна і “наша” Віхта-Вікторія) — польками-римо-католичками, оскільки, їх мама Марія Станкевич була полькою. Генеалогічний сайт “Geni”, правда з помилкою місця народження (замість правдивої “Залужжя” — подає “Старий Збараж”) дає посилання на метричну книгу народження матері Андрія Ющишина — Вікторії із зазначенням номера будинку, де вона народилася - № 143, а це майже навпроти “залужанського замочка”, тобто резиденції управителя дідичних маєтків Збаразького князівства Вінцентія графа Потоцького - Анджея Кжепіцького.