Як безпечно придбати житло?

Купівля житла завжди є серйозним кроком. Напевне, в кожного із нас є знайомий, який і досі не може вирішити проблеми із житлом, хоча придбав його пару років назад, а по телебаченню  кожного тижня транслюють нову історію про чергових жертв будівельних аферистів на недобросовісних забудовників.

Аби радісний момент купівлі будинку чи квартири в майбутньому не перетворився на суцільні проблеми та конфлікти важливо підійти до цього процесу виважено та відповідально. Розглянемо, на які основні фактори  потрібно звертати увагу при купівлі житла.

Купуєте квартиру в новобудові? Якщо вирішили придбати квартиру в новобудові, то Вам варто сконцентруватися на  перевірці цих 4-ьох аспектів:

1) Земля. Попросіть забудовника надати документи які б підтверджували його права на землю, на якій будуватиметься чи будується Ваша майбутня домівка. Земля повинна перебувати або в власності або в користуванні забудовника. Обов'язково перевірте цільове призначення земельної ділянки: воно має бути для забудови житловим будинком, не має призначатися для забудови нежитловим приміщенням - офісним чи торговим центрам, гаражам тощо. Дізнайтеся кадастровий номер земельної ділянки. За таким номером Ви зможете за допомогою всесвітньої мережі відслідковувати відомості про земельну ділянку на Публічній кадастровій карті України.

2) Об'єкт. Купуючи квартиру в житловому будинку Ви маєте чітко розуміти на якій підставі він будується. В забудовника повинен бути дозвіл на будівництво, який видається органами Державної будівельної архітектурної інспекції. Зайвим не буде перевірити  і проектну документацію на будинок.

3) Забудовник. Для когось цей фактор є головним, адже насправді, що що, а репутацію на діловому ринку не купиш ні за які гроші. Можливо Вам порадять друзі, можливо Ви просто чули багато позитивних відгуків про забудовника, але радимо перевірити актуальну інформацію про нього.

Найперше, що Ви повинні перевірити - чи є у забудовника Ліцензія на проведення робіт, якими він займається.

Дізнатися яке ідуть справи у забудовника Ви можете за допомогою онлайн ресурсів. На сайті Судової влади України або на сайті Єдиного реєстру судових рішень вбивши в пошук назву свого забудовника Ви зможете ознайомитися із судовими процесами, стороною яких є останній.

Також за допомогою сервісу від Міністерства юстиції України, а саме в Реєстрі боржників можна дізнатись чи не має за спиною забудовника невиконаних зобов'язань.

Важливо! Часто недобросовісні забудовники для очищення своєї історії відкривають нові фірми, і зрозуміло, що інформації про них буде не багато. Тому так важливо аби в забудовника була саме позитивна історія, а не просто відсутність негативної.

4) Платформа відносин на якій Ви будете співпрацювати із забудовником.

Існує кілька  найпоширеніших схем за якими працюють будівельні фірми, які ми розглянемо пізніше, проте  не залежно від виду співпраці до підписання договору із забудовником потрібно відноситися скрупульозно.

Найкращим варіантом буде, коли перед підписанням будь-яких Договорів, взяти його для особистого вивчення та порадитися з практикуючими юристами, аби останні, могли вказати Вам на всі підводні камені.

Якщо ж у Вас не має такої можливості, то радимо Вам звернути увагу на наступне: в Договорі має бути чітко зазначений його предмет, повинні бути встановленні чіткі строки та відповідальність забудовника у разі неналежного виконання умов договору.

Пам'ятайте! Умови договору мають бути зрозумілими для Вас, як правило, чим складніші юридичні повороти застосовані в договорі, тим більша ймовірність, що будівельна фірма приховує за ними свої недоліки.

Підсумовуючи вище сказане, можемо виділити такі Документи які мають бути у забудовника:

Для перевірки забудовника радимо Вам звернутися до спеціалістів з нерухомості та практикуючих юристів, аби ще більше себе вбезпечити.

Основні схеми продажу квартир в новобудовах. Забудовниками найчастіше використовуються такі схеми:

1) сплата пайових внесків в кооператив (ЖБК) 2) попередній договір купівлі продажу. 3) укладання договору купівлі продажу майнових прав на квартиру 4) фонд фінансування будівництва

Кожна із вищеперерахованих схем має свої переваги та недоліки, тому радимо, орієнтуватися не на лише конкретну схему продажу, а аналізувати ситуацію загалом.

Купляєте приватний будинок чи квартиру, у яких вже були попередні власники? Перевірте історію квартири - хто саме є її власником, чи не знаходиться вона у спільній власності з іншими особами, чи не накладено на неї обтяжень.

Такі відомості ви зможете отримати онлайн з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, попередньо пройшовши реєстрацію.

Важливо! Вивчіть, хто зареєстрований в квартирі чи будинку. Узгодьте із попереднім власником питання зняття з реєстрації осіб, які там проживають. В іншому випадку, при відмові від добровільного зняття з реєстрації таких осіб, Вам прийдеться захищати свої права через суд, шляхом подання позовної заяви з відповідною вимогою.

Купуючи квартиру чи будинок - не поспішайте! Нехай Вас не заманюють лише зручне місце розташування, низькі ціни та обіцянки забудовників чи попередніх власників. Вивчіть вашого партнера, перевірте його історію та попросіть надати всі наявні в нього дозвільні та інші документи, при необхідності - порадьтеся з юристами чи спеціалістами по нерухомості.

Адвокат Боднар Ольга Володимирівна, керуючий  АО «Твій адвокат», тел.  (067) 351 35 00
Теренкупівляжитлоадвокат