Як врятувати авто на «євробляхах» – актуальні поради тернопільських митників

Як розмитнити авто з іноземною реєстрацією, тобто так звану машину на «євробляхах»? Це питання нині є дуже актуальним на Тернопільщині. Адже через близькість до західного кордону України таких автомобілів у нашій області чимало.

Нагадаємо, із 25 листопада почали діяти закони, які встановили нові правила для розмитнення і перебування в Україні автомобілів на іноземній реєстрації. Через це на Тернопільську митницю ДФС щоденно надходять численні дзвінки-звернення від громадян із приводу отримання роз’яснень цих законодавчих новацій.

«Терен» пропонує вашій увазі відповіді фахівців на найактуальніші запитання, з якими найчастіше звертаються власники автомобілів на іноземній реєстрації. Дякуємо за допомогу працівникам Сектору комунікацій Головного управління ДФС у Тернопільській області.

Бляха2

1. Які документи потрібно подати для митного оформлення авто, ввезених в Україну із Литви, Польщі, Болгарії, Німеччини: у режимі тимчасового ввезення; у режимі транзиту; у яких транзит прострочений; у яких транзит не прострочений; які будуть ввозити з Європи, згідно із новим законом?

Відповідь: У всіх перелічених випадках разом із митною декларацією (її оформляє митний брокер) на транспортний засіб, що декларується у режим імпорту (вільний обіг), подають такі основні документи:

- реєстраційні (технічні) документи на авто (як правило, це – технічний паспорт);

- документи, що підтверджують право власності особи на транспортний засіб (як правило, це – договір купівлі-продажу) або право ним розпоряджатися і декларувати (як правило, це – доручення);

- рахунок-фактуру (інвойс) або інший документ, що визначає вартість товару (можливо, це буде один і той же документ, що підтверджує право власності).

2. На якій митниці можна розмитнити транспортний засіб, який вже є в Україні і який тільки планують ввезти в Україну?

Відповідь: Митне оформлення можна здійснити на будь-якій митниці України. Адреси і реквізити конкретних місць оформлення можна знайти на субсайті територіальних органів ДФС відповідного регіону, у розділі «Митниця», або на сайті ДФС України.

3. Чи можна не виїжджати з України, а здійснити митне оформлення на митниці свого регіону?

Відповідь: Можна не виїжджати; подати необхідні документи і пред’явити транспортний засіб на будь-яку митницю.

4. Чи може бути авто заявлене у режим «імпорт» особою, яка не перетинала кордон на цьому авто?

Відповідь: Так, може бути заявлене особою, яка не перетинала митний кордон, але за умови подання документів, що підтверджують право власності цієї особи на транспортний засіб або право ним розпоряджатися і декларувати (доручення).

Бляха3

5. Чи може протягом 90 днів скористатися знижкою людина, яка вже розмитнила таке авто?

Відповідь: Ні. Знижка протягом 90 днів, тобто коефіцієнт 0,5 при сплаті акцизного податку, може бути застосована при оформленні громадянином лише одного легкового транспортного засобу.

Один транспортний засіб може бути оформлений тільки один раз. Якщо автомобіль уже був оформлений митницею раніше і сплачені платежі, то оформити цей же автомобіль ще раз і скористатися знижкою (коефіцієнт 0,5) неможливо.

6. Чи може, згідно із новими законами, в’їжджати на територію України з підготовленою попередньою митною декларацією без сплати застави, якщо авто заявлене в режим «імпорт»?

Відповідь: У випадку якщо громадянин прийняв рішення про ввезення авто (легковий автомобіль, код 8703 за УКТ ЗЕД), то подання попередньої митної декларації і гарантування сплати митних платежів є обов’язковими. У такому випадку застосування грошової застави є тільки одним із видів забезпечення сплати митних платежів, хоча можуть бути обраними й інші види гарантування.

Грошову заставу, як обов’язковий вид гарантії, застосовують тільки у випадку транзитного переміщення резидентом України транспортного засобу, що перебуває на постійній реєстрації за межами України.

7. Чи може людина сама звернутися на митницю і подати документи для імпорту авто, чи для цього потрібен спеціальний митний брокер. Якщо потрібен, то де взяти перелік брокерських фірм і яка середня вартість їхніх послуг?

Відповідь: Громадянин може спробувати самостійно заповнити митну декларацію і подати необхідні документи (законодавство це не забороняє). Однак краще звернутися до митного брокера – кваліфікованого спеціаліста, адже у законодавстві передбачили, що транспортні засоби декларують із заповненням митної декларації. Порядок її заповнення потребує спеціальних знань і певного програмного забезпечення.

Крім того, паперова митна декларація повинна обов’язково супроводжуватися її електронною копією. Неправильне заповнення митної декларації може призвести до ряду неприємностей, у тому числі і до складання протоколу про порушення митних правил.

Інформація про митних брокерів постійно оновлюється та розміщується на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України, у рубриці «Реєстри». Натомість інформацію про вартість брокерських послуг можна дізнатися у самих митних брокерів.

8. Чи треба приїздити на авто у зону митного огляду для його догляду?

Відповідь: Митне оформлення здійснюють на будь-якій митниці на території України, але із обов’язковим пред'явленням авто. Рішення про проведення митного огляду приймає посадова особа митниці із урахуванням вимог Митного кодексу України.

Бляха4

9. Якщо штраф за прострочення транзиту сплатили, чи треба сплачувати 8500 штрафу, передбаченого новим законом?

Відповідь: Сплата штрафу при порушенні громадянином митних правил не звільняє його від виконання взятих на себе зобов’язань щодо дотримання митного режиму. Якщо після сплати штрафу авто, ввезене в режимі транзиту або тимчасового ввезення, продовжує перебувати на території України, є підстави вважати, що цей транспорт продовжує перебувати в Україні із порушенням митного законодавства.

У новому Законі передбачили: не зважаючи на сплачений раніше штраф, добровільна сплата коштів у розмірі 8 500 грн (що не є штрафом), є обов’язковою при оформленні у режим імпорту транспортного засобу, щодо якого порушили строки і умови режимів транзиту чи тимчасового ввезення.

10. Вкажіть реквізити, за якими потрібно сплатити добровільний платіж 8 500 грн, та як дізнатися, чи треба його вносити?

Відповідь: Передбачені новим Законом добровільні кошти (8 500 грн) сплачують одночасно із митними платежами і в такому самому порядку. Реквізити депозитного рахунку, на який сплачують кошти (митні платежі, добровільні кошти), є індивідуальними для кожної митниці. Інформацію про реквізити депозитного рахунку митниці, де громадянин планує оформлювати авто, можна знайти на субсайті територіальних органів ДФС відповідного регіону, у розділі «Митниця». Окрім того, їх можна дізнатися у працівників підрозділу митниці, де безпосередньо будуть проводити оформлення, або ж у митного брокера.

11. Хто і як визначає вартість авто?

Відповідь: Документами, що підтверджують вартість придбаного громадянином автомобіля, є :

- договір купівлі-продажу;

- інвойс;

- банківські або інші платіжні документи;

- експортна декларації;

- довідкова інформація щодо вартості аналогічних транспортних засобів у країні експорту.

У цих документах повинні бути зазначені: дата продажу, номер шасі (рами), кузова (або ідентифікаційний номер), номер двигуна, його модель, рік виготовлення, а також ім’я і прізвище особи, якій продали автомобіль.

У разі наявності підстав вважати, що заявлена недостовірна вартість, або бракує вищевказаних документів, на митниці визначають вартість автомобіля самостійно.

Фото із відкритих джерел

податковаТернопільщиназаконштрафмитницяДФСТеренреєстраціяпитаннявідповідьактуальноєвробляхи