На що закарпатських художників надихнули Бережани? (фото)
Упродовж тижня троє митців із Товариства угорських художників Закарпаття імені І. Ревеса працювали у Бережанах. Такий пленер організували Мистецьке об'єднання «Коза», Bunkermuz та «Мистецький фестиваль «Ї».
Вибір митців і місця не випадковий — у Бережанах трансильванський князь, провідник боротьби угорців за незалежність Ференц ІІ Ракоці проголосив маніфест із закликом до повстання. Постать Ференца ІІ Ракоці об’єднує всі країни Вишеградської четвірки: народжений у Словаччині, навчався в Чехії, перебував у еміграції в Польщі, сім років прожив в Бережанському замку під заступництвом Сенявських. У цьому місті на Тернопільщині кілька років відбувається «Ференц-фест», цього разу він пройшов у формі пленеру. Результати представили на виставці-фінісажі в рамках Мистецького фестивалю «Ї» в обласному драматичному театрі ім Т. Г.Шевченка.
Голова Товариства угорських художників Закарпаття імені І. Ревеса, живописця, викладачка Агнеш Кулін в Бережанах побувала вперше. Каже: «Це місто має свій дух. Мені дуже сподобались старі вулички й церви, хоча багато будинків потребують реставрації. Я не пейзажистка, але люблю малювати природу. Проте найбільше до вподоби композиції з жестами, тож створила кілька таких».
Живописець й мистецтвознавець Аттіла Коприва каже, що в Бережанах не вперше, там йому подобається мальовнича природа, давня архітектура. «Це місто цікаве потенціалом, яке може дати художникові, а він у Бережан значний. Ми малювали те, що навколо нас, перш за все, озеро, а також ті фантазії, які народжувало побачене», — каже митець.
«Відпочиваю, коли їду на пленер, — ділиться своїми враженнями Наталія Грабар. — Люблю пробувати нові техніки, тому створила роботи аквареллю. Я більше тяжію до абстракції, тож кілька реалістичних творів намалювала спочатку — поля, доріжки, а після того, як ми побували під мурами замку, мене почало тягнути на знакові асоціації. Я передавала їх штрихами на папері. Але найбільший багаж везу додому – там працюватиму над начерками».
До речі, в рамках «Ференц-фест» організували також виїзну дискусію «Деконструкція: руйнування історичних міфів» у Вишнівці.
Анна Золотнюк
Фото Марічки Юрчак і Сергія Ткачова