Сезон кліщів: як вберегтися від паразитів
Щороку навесні із настанням тепла і пробудженням рослин активізуються іксодові кліщі. Ці небезпечні для людей і тварин істоти найбільш активні у квітні-червні та серпні-жовтні
«Жертвами» кліщів можна стати не тільки після прогулянки по лісу чи лісопарковій зоні, але й після відпочинку на дачі. Також вони можуть потрапити до житла із букетами квітів, собаками або іншими тваринами. Про це пишуть в Тернопільському обласному центрі контролю та профілактики хвороб.
Як вберегтися від кліщів?
- Подбайте про відповідний одяг
- Обов’язково одягніть кепку, панамку, косинку тощо. Бажано одягати світлий одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла – так легше буде помітити кліщів.
- Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і дітей, аби виявити кліщів.
- Місце для привалів на природі звільняйте від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.
- При поверненні додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його.
- Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись згодом, перекочувавши з нього. Витрушування одягу не рятує від кліщів.
- Перевірте речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо).
- Якщо на природу брали домашнього улюбленця – його також слід оглянути на наявність кліщів.
- Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні засоби, найчастіше це – аерозолі, які відлякують кліщів. Використовуйте їх перед прогулянкою. Зверніть увагу на тривалість дії засобу.
Якщо Ви виявили кліща на шкірі:
- Негайно зверніться до найближчого травмпункту.
- Якщо це неможливо, постарайтесь видалити його самостійно: повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити найближче до шкіри людини.
- Після видалення кліща змастіть ранку антисептичним розчином. Якщо залишилася частина кліща, його видаляють стерильною голкою.
- Видаленого кліща необхідно помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд та щільно закрити кришку. Видаленого кліща необхідно досліджувати на зараженість в паразитологічній лабораторії, це можна зробити у ДУ «Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України».
- За направленнями лікаря у лабораторній мережі проводяться лабораторні дослідження кліщів на наявність збудників бореліозу.
- Ретельно вимийте руки з милом.
- Протягом двох тижнів щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі – зверніться до лікаря.
Нагадаємо, в Тернополі міські парки обробляють від кліщів.
Фото з відкритих джерел