11 Квітня 2021, Неділя


Фоторепортаж
Прогулянки Тернополем. Найменші із закрученостей (фото)

Фотофакт
Тернополяни зібрали 50 мішків сміття (фото)

У Тернополі помер екссуддя

Україна заборонила ввозити пшеницю і соняшникову олію з Росії (Агроновини)

Ефект від детінізації економіки на Тернопільщині – 82%

Неподалік Тернополя проведуть обробку посівів агрохімікатами

Після тривалої хвороби помер священник Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ

Фоторепортаж
Мандрівки Тернопільщиною. Дверні вертикалі (фото)

Хороших доріг на Тернопільщині стає більше (фото)

Це цікаво
Древній саркофаг випадково знайшли на Тернопільщині

За добу понад 400 людей захворіли на коронавірус та ще 11 померли

Відео
На Кременеччині сталася жахлива пожежа (відео)

Це цікаво
11 квітня в історії Тернопільщини

10 Квітня 2021, Субота


Погода
Погода у Тернополі 11 квітня

Відомий тернопільський журналіст та письменник ввідійшов у вічність

Фотофакт
У Тернополі навіть супутниковим тарілкам надають патріотичних кольорів (фотофакт)

Фоторепортаж
Прогулянки Тернополем. На відстані дотику (фото)

Відео
Через необачність одного з водіїв під колесами авто ледь не опинились двоє дітей (Відео)

Фоторепортаж
На Тернопільщині відкрили поліцейську станцію (фото)

На Тернопільщині 59 жителів краю перестали приховувати свої доходи

Фотофакт
На Тернопільщині місця відпочинку перетворюють на сміттєзвалища (фотофакт)

У Тернополі затримали серійного крадія

Фоторепортаж
Мандрівки Тернопільщиною. Розкіш каменю (фото)

Тернопільська міська рада визначилася з долею радянського літака, що на проспекті Степана Бандери

Дорожники Тернопільщини закривають проїзд через міст

Україна подала заявку на включення борщу до культурної спадщини ЮНЕСКО (Агроновини)

У Тернопільській лікарні збирають гроші на катетери та голки

Фотофакт
На Бережанщині місцеві жителі самостійно прибрали стихійне сміттєзвалище (фотофакт)

У Шумську ініціюють відновлення центрального стадіону

Фоторепортаж
Прогулянки Тернополем. Без скла (фото)

На Тернопільщині вже добре навчилися аналізувати ризики

Помер 89-річний священник з Тернопільщини

За добу – понад 500 нових хворих на коронавірус

Фотофакт
На Бережанщині знову горіла суха трава (фотофакт)

Це цікаво
10 квітня в історії Тернопільщини

9 Квітня 2021, П’ятниця


Погода
В Тернополі нарешті розпогодиться і потепліє

Фотофакт
Тернополяни дізнаються більше про рідне місто (фотофакт)

Аж 400 дерев планують завтра висадити на Бережанщині

Ще одне місто на Тернопільщині завершує опалювальний сезон

Медичні працівники Тернопільщини отримали відзнаки з нагоди Дня здоров’я

Відео
На Кременеччині одні мешканці смітять, інші – збираються на толоки (фото, відео)

Анонс
Що чекає тернополян на вихідних

Фотофакт
Тернопільська «Красуня дня»

Де у Чортківській громаді за день висадять понад 1000 дерев

Тернополянам на замітку: у яких випадках варто відкласти джампінг до кращих часів

На Тернопільщині критично росте число хворих, яким потрібна киснева підтримка (фото)

У містечку на Тернопільщини з’явився спортивний майданчик (фотофакт)

Юна гімнастка з Тернополя завоювала дві золоті медалі

На Одещині злочинці вимагали у фермера $1 млн за життя сина (Агроновини)

Тернопільський стадіон готують до фінальних матчів Кубка України 

Тернопільські абітурієнти  можуть завтра перевірити свої знання на пробному ЗНО

Бігуни з Тернопільщини запрошують на прибирання лісу

У кулуарах бережанського семінару говорили про конфлікт письменників і критиків

Вороги української дитячої літератури.

Українські критики допомогли російській «Литературной газете» перетворити веселу книжку в «людиноненависницьку». Для чого їм набої подавати, якими вони нас потім обстрілюють?

Над українською дитячою літературою постійно висів якийсь фатум. Спочатку боротьба за саме існування народу з назвою «український», далі – радянізація та соціалістичний реалізм, потім – економічний колапс та крах усієї культурної надбудови. І лише в останні 10-15 років в Україні повноцінно зажила новітня дитяча література.

З’явилися дитячі видавництва та автори, які спеціалізуються на творах для дітей, ба, навіть фестивалі дитячої книжки та наукові центри, які опікуються нею. Українська дитяча книжка вже фігурує в різноманітних конкурсах та преміях, а найкращі сучасні твори включені навіть до шкільної програми.

Останнім подихом часу стала поява сайтів та оглядачів, що спеціалізуються на творах для дітей. Одне слово, процеси йдуть, і це приємно.

Але тут ми стикнулися з цікавим явищем – конфліктом письменників та критиків. Саме про це найбільше говорилося в кулуарах семінару, який днями провів у Бережанах Центр дослідження літератури для дітей та юнацтва. Останнім часом з’явилася ціла низка молодих осіб (не плутати з літературознавцями), які пишуть відгуки на дитячі книжки, заробляючи на гонорарах. Але оцінки цих критиків базуються переважно на власному емоційному сприйнятті (сподобалося – не сподобалося) та вельми невеличкому читацькому досвіді.

Тому читаючи їхні шедеври, навіть не знаєш, як реагувати: чи то сміятися, чи плакати. Головне у таких критиканів – болючіше вкусити, бо ж негативна емоція швидше поширюється інтернетом і працює на читабельність ресурсу. А спокійний і зважений аналіз цікавий хіба нудотним дядькам в старих окулярах.

І пішли кавалерійські атаки з іграшковими шабельками на дерев’яних кониках. Особливо дістається тим, хто не належить до кола знайомих новітніх знавців дитячої літератури. Тут їх шпетять у хвіст і в гриву.

Як вони руйнують бажання писати

Показовим став приклад із повістю Зірки Мензатюк «Як я руйнувала імперію». Чи не перша спроба в новітній українській літературі для дітей осмислити події недавнього минулого – період здобуття незалежності у 1991 році – видалася «кавалеристам» штучною і пропагандистською. Поважна авторка описала практично минуле своє та дочки, спиралася на власний досвід та емоції. Тому книжка вийшла світлою, переконливою, легкою. «Як я руйнувала імперію» – це велика удача авторки, її найкращий твір, «магнум опус». В українській дитячій літературі, такій бідній на жанри, книжка засяяла новим світлом, показала напрямок, який ще ніхто не розробляв. І варто щиро порадіти і за Зірку Мензатюк, і за наших читачів загалом.

Але хіба критики повинні радіти? Ні, їм дай шабельками помахати.

Вже одні заголовки чого варті: «…на мотив «Наш паровоз вперед летит» (Володимир Чернишенко), «Піонерія навпаки» (Ірина Гищук), «Політика, патетика і пропаганда» (автора не вказано), «Винести «совки» з хати» (нотатки Христі Нечитайко (Ольга Купріян), «Нове вино в старі міхи» (Валентина Вздульська).

Авторку звинувачують, що її книжка «агітпропівська», що вона «послуговується класичними і перевіреними штампами в описі образів». «Письменниця, яка виросла та сформувалася в радянську епоху, не змогла повністю уникнути в реалістичній повісті – найпопулярнішому жанрі тогочасної літератури – стилістики вже минулої доби». «Голосна патетика та досить спрощена, чорно-біла картина світу замість вдумливості, реалістичності та психологізму – це рецепт радянської «піонерської» літератури, лишень перефарбований у нові кольори. Чого повісті бракує, так це відмови від ідеологізації на користь достовірності». «Через прагнення авторки ідеалізувати все українське і зобразити «імперію» з максимально негативної точки зору, виникає враження, ніби з часів Аркадія Гайдара та Івана Ле змінилися кольори прапорів, гасла й імена героїв…, але лишилися ті ж самі методи конструювання текстів та, власне кажучи, мета літератури. Отож і маємо повість, у якій правдивість й історична конкретність художнього зображення дійсності сполучаються із завданням ідейної переробки і виховання у дусі соціалізму і патріотизму».

Але, шановні мої, я якраз жив у ту епоху і, будучи студентом, брав активну участь у тих процесах, але ніякого спотворення дійсності чи надмірної ідеологізації у книжці не помітив, бо в той час, як і тепер, усе суспільство жило політикою. Бо це була епоха кардинальних змін. Та й, зрештою, у повісті Зірки Мензатюк – це тільки тло, на якому розгортаються події з життя головної героїні. Це все одно, що критикувати повість Валентина Катаєва «Біліє парус одинокий» за «надмірне звеличення» революції 1905 року. Бо ж не це головне у цій талановитій книжці.

Але виглядає так, що цим критикам треба обов’язково за щось покритикувати. І це для них важливіше, ніж значення книжки в літературному процесі чи в письменницькій долі автора. Відсутність широкого бачення, національного контексту, історичних паралелей, надмірна емоційність, різкість суджень – все це говорить, що амбіції критиків уже перевищують амбіції дитячих літераторів. Тож не дивно, що назва сайту «Баррабука», де друкується це зубасте плем’я, скоро стане лайливим словом у середовищі письменників.

Дійшло до того, що користуючись послугами доморощених «доброзичливців», російська «Литературная газета» вміщує допис Олександра Боброва «Поэзия и ужас Украины», в якому стверджує: «оказывается, жив на Украине вульгарно-рапповский подход: плохо написано, но тема идеологически важная. Но ведь это преступно: пробуждать в детях ненависть и жажду разрушения».

Ось так світлу й веселу книжку вже перетворили в «людиноненависницьку». Ну, для росіян це звично: на біле казати чорне і навпаки. Але ж для чого їм набої подавати, якими вони нас потім обстрілюють?

Без права на істину

Нашим «дитячим» критикам видається, що в них є право на істину. Ні, дорогі мої, скільки читачів – стільки й думок. І ваша думка – тільки одна із тисяч. Треба завжди про це пам’ятати. Бо те, що ви заперечуєте, іншим – може імпонувати. Тому завдання критики не заперечити твір, а спробувати розібратися в ньому. А для цього треба мати величезний багаж знань та інструментарій. Іншими словами, критик має бути рівновеликий літераторам, про яких пише. На жаль, цього якраз ми і не спостерігаємо. (Я не кажу про літературознавців, які друкуються у фахових виданнях і для яких якраз властива поміркованість та зваженість у висловлюваннях).

Якщо комусь із критиканів здається, що вони вміють писати краще, то прошу дуже. Усі видавництва нарікають на брак яскравих текстів. Напишіть ви, а ми… покритикуємо. Бо ж це значно легше і займає якихось півгодини часу. До того ж, гонорар за українську книжку не вельми різниться від заробітку за кілька журналістських публікацій.

Джерело: radiosvoboda.org

 

3

Залишити коментар

прайс-на-рекламу