10 жовтня в історії Тернопільщини
Цього дня народилися:
Акулов Володимир (1944, смт Гусятин)— український вчений-фізик, педагог. Доктор фізико-математичних наук (1987), професор (1989). Досліджує математичні методи у фізиці та питання теорії елементарних часток. Автор низки наукових праць
Пасько Володимир (1946, с. Великі Бірки Тернопільського району — 29 серпня 2014, м. Київ) — генерал-лейтенант медичної служби (від 2003 — в запасі), доктор медичних наук, професор, член Національної Спілки письменників України, організатор системи військово-медичної освіти та науки і медичної служби Збройних Сил України, письменник, громадський діяч. Член НСПУ 2002
Грушка Григорій (1859, с. Зарубинці, нині Збаразького району — 1913, с. Пеняки, нині Бродівського району Львівської області) — священник, поет, редактор, видавець, громадсько-освітній діяч.
Іщенко Олег (1956, м. Бережани) — правник, фінансист, громадський діяч. Народний депутат України (від 1995, 2-й тур; 1998-2002).
Козак Іван (1886, м. Теребовля — близько 1970, США) — дириґент, громадський діяч
Хорощак Василь (1975, с. Хлопівка Гусятинського району) — спортсмен (пауерліфтинг). Майстер спорту міжнародного класу.
Билиця Ярослав (1949, с. Підгайчики Теребовлянського району) – педагог, вчений у галузі філології. Автор 60 наукових праць із сучасної фразеології німецької мови
Бонітенко Олександр (1892, м. Почаїв, за іншими даними с. Лосятин, обидва нині – Кременецького району – 15. 07. 1980, с. Вербовець Лановецького району) – церковний діяч, митрофорний протоієрей (1930). За радянської влади зазнав переслідувань за відмову зректися сану.
Буртняк Анатолій (1983, м. Тернопіль) – лікар. Автор наукових і науково-практичних праць, у т. ч. в закордонних виданнях
Плющ Надія (1943, с. Смиківці, нині Тернопільського району - 25.06.2014) – громадська діячка. Від 1990 – в “Союзі українок”: член Кординаційної ради, заступник голови, від 2001 – голова обласної організації
Прокопів Ліна (1981, м. Тернопіль) - депутат міської ради.
Юрій Юрик (1977, м. Тернопіль) - заступник голови облдержадміністрації.
Цей день в історії Тернопілля:
1896 – в м. Бережани засновано сиротинець Служницями Сестрами, яким вони опікувалися до 1939.
1940 – заарештований органами НКВС Пакуляк Михайло, учасник національно-визвольних змагань.
1946 - захоплення пошуковою групою МВС криївки ОУН біля села Хоростець Козлівського району Тернопільської області (знищені капітан і сержант, загинули в бою райпровідник ОУН-Зборів Іван Крицель-Кий і його охоронець Микола Андрусишин-Орел)
1946 - зіткнення ОУН з МВС у селі Золотники Підгайцівського району Тернопільської області (загинув у бою бойовик Данило Палихата-Бук.
2014 – у Тернопільській області оголошено День жалоби у зв'язку із загибеллю Рави Андрія та Віктора Пунди під час виконання службових обов'язків у зоні проведення бойових дій.
2014 – в селі Футори поховали Раву Андрія – молодшого сержанта Збройних сил України, загинув у бою поблизу села Миколаївка (Волноваський район Донецької області).
10-го жовтня відзначається Всесвітній день психічного здоров'я. Ця дата входить до переліку міжнародних днів, що відзначаються ООН.
Багато хто вважає, що психічне здоров'я — це відсутність психічних захворювань. Насправді це загальне благополуччя, на тлі якого людина здатна реалізовувати свій потенціал і справлятися з щоденним стресом.
Американське прислів'я стверджує, що психіатрія — це єдиний бізнес, де клієнт завжди неправий. Можливо, це так, але от на думку Валентина Доміля «психіатри — єдині посередники між світом божевільних і божевільним світом» — і це чиста правда. Через відсутність конкуренції психіатри можуть собі дозволити зрідка порушувати непорушні закони Великого Бізнесу.
Це свято відзначається з 1992 року і щороку приділяється увага певній темі: «Жінки і психічне здоров'я», «Психічне здоров'я і старіння», «Психічне здоров'я і робота». На кожну з цих тем можна довго дискутувати, чи не так? Дружина-істеричка; теща, яку хочеться відіслати куди-небудь подалі; начальник-ідіот — всі ці персонажі з нашого реального життя. І варто замислитися, що «якщо тобі здається, що всі навколо зійшли з розуму — йди до психіатра». Анекдоти на тему психіатрії були і будуть, але все смішно до тих пір, поки допомога не знадобиться саме тобі.
День працівників стандартизації та метрології в Україні на підставі Указу Президента №910/2002 від 08.10.2002 відзначається щорічно 10 жовтня.
Всесвітній День хоспісної і паліативної допомоги проводиться щорічно в другу суботу жовтня. Організатором Всесвітнього Дня хоспісної та паліативної допомоги є Світовий Альянс паліативної допомоги, куди входять національні та регіональні організації, які підтримують розвиток хоспісної та паліативної допомоги у всьому світі.
Хоспіс є однією з форм паліативної допомоги - це спеціалізована медична установа для догляду за невиліковно хворими людьми в кінці життя. Філософія хоспісу стверджує, що хоспіс - це не «будинок смерті», але «будинок життя».
Цілі Всесвітнього Дня хоспісної та паліативної допомоги полягають у підвищенні інформованості світової громадськості про проблеми паліативної допомоги та хоспісів, сприяння у створенні умов для того, щоб люди могли висловити свої думки про проблему; підвищення розуміння медичних, соціальних, практичних і духовних потреб людей, які мають невиліковні захворювання та членів їх сімей; сприяння становленню та розвитку благодійних фондів, здатних підтримувати та розвивати рух хоспісної та паліативної допомоги у всьому світі.
В 2020 році Всесвітній день хоспісів та паліативної допомоги припадає на 10 жовтня.
Іменини сьогодні святкують Аристарх, В'ячеслав, Гнат, Марко.