14 серпня в історії Тернопільщини
Цього дня народилися:
Анастазієвський Микола (1891, Скала-над-Збручем, нині смт. Скала-Подільська, Борщівський район — 28 травня 1974, Міннеаполіс, штат Міннесота, США) — український художник, мистецтвознавець, педагог, громадський діяч;
Коваль Володимир (1960, м. Тернопіль) – економіст, громадський діяч. Заслужений економіст АР Крим (2006). Автор публікацій у наукових журналах та ЗМІ;
Колісник Зеновій (1952, с. Божиків Бережанського району) – місіонер, мистецтвознавець сакрального мистецтва, дослідник-хоронитель чудотворних ікон, релігійний діяч;
Красновська Любов – відома тернопільська журналістка, ведуча на радіо, редактор новин, член Національної спілки журналістів, справжній професіонал і чудовий наставник ((:
Редакція «Терену» щиро вітає пані Любу з днем народження!!! Завжди залишайтеся такою чудовою, життєрадісною та талановитою людиною!!! Нехай Господь завжди оберігає Вас, а вірні друзі підтримують в усіх починаннях!!!
Кучерeк Леонід (1956, с. Москалівка, Лановецького району) – підприємець, меценат. Профінансував (разом із братом Євгеном) спорудження каплички на честь матері в родин. селі, виділив кошти на облаштування в місцевій школі кабінету української мови та літератури;
Ладика Дмитро (1889, с. Домаморич, нині Тернопільського району – 13. 02. 1945, м. Дрезден,Німеччина) – політичний і громадський діяч. 1944 емігрував до Німеччини. Трагічно загинув під час бомбардування;
Любунь Михайло (1919, с. Осташівці, нині Зборівського р-ну – 02. 10. 1997, м. Бережани). Педагог, громадський діяч. Почесний громадянин м. Бережани (1996);
Миколів Григорій (1927, с. Гарбузів, нині Зборівського району – 07. 10. 1974, м. Саскатун, Канада) – релігійний і громадський діяч. Упродовж останніх років життя – парох у м. Саскатун;
Сапега Леон (1856, м. Париж, Франція – 08. 02. 1893, с. Більче-Золоте, нині Борщів. р-ну) – польський землевласник, ініціатор і меценат археологічних досліджень на Тернопільщині. Завдяки його сприянню і коштам 1892 у м. Прага (Чехія) видрукували план печери Вертеба (автор Г. Оссовський). Помер від тифу;
Сеньківський Володимир (1908, с. Великі Гаї, нині Тернопілського району – 28. 11. 2002, м. Львів) – релігійний і громадський діяч.
Цей день в історії Тернопілля:
1421 р. – перша письмова згадка про с. Старі Петликівці Бучацького району як містечко Петликівці, згідно з Актами гродськими і земськими.
1771 р. - Франц Салезій Потоцький грамотою заснував для Струсівського (Теребовл. район) монастиря нову фундацію, життя обителі значно пожвавилося. На підставі цієї грамоти тут було засновано Василіянську місійну станицю.
1776 р. – село на території сучасного мікрорайону Тернополя Пронятин австрійський уряд за 20500 злотих продав Янові Орловському.
1810 р. - за указом імператора Олександра I Тернопільщину називають «Тернопільським краєм». Тернопільський край - частина Галичини, віддана Росії за Віденським (Шенбруннським) договором від 14 жовтня 1809. Під її владою ця територія (на схід від лінії смт.Залізці - м.Зборів і р. Стрипа) перебувала від весни 1810 до літа 1815 років.
1916 р. - в ході Першої світової війни почалися бої Українських січових стрільців (УСС) за гору Лисоню в складі австрійської армії проти російських військ.
1916 р. - австрійське командування висловило леґіону УСС незаслужене звинувачення у зраді після бою під Потуторами.
Із 14 на 15 серпня 1916 року – с.Жовнівка Бережанського району спалена під час битви за гору Лисоня.
Польський інженер Броніслав Жураковський спроектував акробатичний літак (для виконання фіґур пілотажу) RWD-17. Перший такий літальний апарат було побудовано на пожертви громади Тернополя, і він отримав назву «Tarnopol» та відповідний напис на корпусі. Пілот Дослідних авіаційних майстерень (ДВЛ) Євген Пшисєцький 14 серпня 1937 р. успішно випробував літак.
1943 р. – у Борщові, після обіцянки нацистів зберегти життя та розмістити в робочому таборі, зі схованок вийшло 360 євреїв. Того ж дня всіх їх розстріляли.
1945 р. – у Слов’ятинському лісі відбулася нарада групи командирів Тернопільської ВО 3 “Поділля” на чолі з “Бондаренком”, у якій брали участь курінні “Гордієнко” і “Левко”, сотенні “Довбня”, “Овоч”, “Ясмин”, організаційно-мобілізаційний референт проводу ОУН Кам’янець-Подільської області “Рубач”.
1945 р. - у тодішньому Скала-Подільському районі Тернопільської області група повстанців спалила у колгоспі ім.Сталіна 8 копиць хліба і молотарку.
1947 р. – зіткнення ОУН з МВС у селі Лисівка Товстенського району Тернопільської області.
У ніч із 13 на 14 серпня 1947 р. вояки УПА спалили в селі Ігровиця Тернопільського району молотарку і пошкодили двигун.
1948 р. – голова райвиконкому Андрій Войтович із гарнізоном МДБ (40 осіб) зігнав мешканців села Дубівці Тернопільського району на збори, під час яких сказав: “Все, що стається на території району (в ніч із 13 на 14 серпня в селі спалили молотарку і пошкодили двигун) роблять це дубівецькі бандити Сеник і Могильський (місцеві підпільники). Я буду писати у Верховну Раду, щоб усе село Дубівці виселили на Сибір”.
1948 р. – бойовики ОУН біля села Гаї Зарудянські Заложцівського району Тернопільської області поранили уповноваженого міністерства заготівель.
1948 р. - прокурор та інструктор райвиконкому забрали у безземельної мешканки с. Вікно Гусятинського району Христини Кривдик усе збіжжя.
В Україні сьогодні відзначають Маковія (також Перший Спас, Спас на воді, Медовий Спас, діал. Маковея) — народна назва православного свята Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього, або Свято Всемилостивого Спасу та Пресвятої Богородиці, яке відзначають у перший день Успінського посту 14 серпня (1 серпня за старим стилем).
Свято Маковія одне з найпоетичніших і найшанованіших в Україні. Цього дня у церквах освячують воду, квіти й мак.
У Київській державі в цей день проводили хресні ходи до річок, водоймищ, озер. Вода освячувалася і після цього в ній купалися, а також купали худобу, щоб вона не хворіла. Традиційно саме в цей час освячували нові колодязі і чистили старі.
За переказами цього дня 988 р. хрестився князь Володимир. Під час цього свята при богослужінні відбувається винесення хреста на середину храму і поклоніння йому, а після літургії — хресний хід до води.
У народі кажуть, що Перший Спас — це проводи літа. Цього дня починають відлітати ластівки.
Іменини сьогодні святкують Антон, Олександр, Гурій, Маркел і Леонтій.