14 серпня в історії Тернопільщини

Цього дня народилися:

Анастазієвський Микола (1891, Скала-над-Збручем, нині смт. Скала-Подільська, Борщівський район — 28 травня 1974, Міннеаполіс, штат Міннесота, США) — український художник, мистецтвознавець, педагог, громадський діяч;

анастазієвський

Коваль Володимир  (1960, м. Тернопіль) – економіст, громадський діяч. Заслужений економіст АР Крим (2006). Автор публікацій у наукових журналах та ЗМІ;

коваль

Колісник Зеновій (1952, с. Божиків Бережанського  району) – місіонер, мистецтвознавець сакрального мистецтва, дослідник-хоронитель чудотворних ікон, релігійний діяч;

колісник

Красновська Любов – відома тернопільська журналістка, ведуча на радіо, редактор новин, член Національної спілки журналістів, справжній професіонал і чудовий наставник ((:

Весь колектив «Терену» щиро вітає пані Любу з днем народження!!! Бажаємо неймовірної радості, приголомшливого успіху, чарівного натхнення, щирих посмішок, щирих друзів! А ще – вдалих днів, хороших новин, величезної сили духу, приємних подій та невичерпного оптимізму!

40573164_2214456801929309_5355264897405943808_n

Кучерeк Леонід (1956, с. Москалівка, Лановецького району) – підприємець, меценат. Профінансував (разом із братом Євгеном) спорудження каплички на честь матері в родин. селі, виділив кошти на облаштування в місцевій школі кабінету української мови та літератури;

кучерук

Ладика Дмитро (1889, с. Домаморич, нині Тернопільського  району – 13. 02. 1945, м. Дрезден,Німеччина) –  політичний і громадський діяч. 1944 емігрував до Німеччини. Трагічно загинув під час бомбардування;

Любунь Михайло (1919, с. Осташівці, нині Зборівського р-ну –  02. 10. 1997, м. Бережани). Педагог, громадський діяч. Почесний громадянин м. Бережани (1996);

любунь

Миколів Григорій (1927, с. Гарбузів, нині Зборівського району – 07. 10. 1974, м. Саскатун, Канада) – релігійний і громадський діяч.  Упродовж останніх років життя – парох у м. Саскатун;

Сапега Леон (1856, м. Париж, Франція – 08. 02. 1893, с. Більче-Золоте, нині Борщів. р-ну) – польський землевласник, ініціатор і меценат археологічних досліджень на Тернопільщині. Завдяки його сприянню і коштам 1892 у м. Прага (Чехія) видрукували  план печери Вертеба (автор Г. Оссовський). Помер від тифу;

сапега

Сеньківський Володимир (1908, с. Великі Гаї, нині Тернопілського  району –  28. 11. 2002, м. Львів) –  релігійний і громадський діяч.

сеньківський

Цей день в історії Тернопілля:

1421 р.перша письмова згадка про с. Старі Петликівці Бучацького району як містечко Петликівці, згідно з Актами гродськими і земськими.

1771 р. - Франц Салезій Потоцький грамотою заснував для Струсівського (Теребовл. район) монастиря нову фундацію, життя обителі значно пожвавилося. На підставі цієї грамоти тут було засновано Василіянську місійну станицю.

1776 р.село на території сучасного мікрорайону Тернополя Пронятин австрійський уряд за 20500 злотих продав Янові Орловському.

1810 р. - за указом імператора Олександра I Тернопільщину називають «Тернопільським краєм». Тернопільський край - частина Галичини, віддана Росії за Віденським (Шенбруннським) договором від 14 жовтня 1809. Під її владою ця територія (на схід від лінії смт.Залізці - м.Зборів і р. Стрипа) перебувала від весни 1810 до літа 1815 років.

1916 р. - в ході Першої світової війни почалися бої Українських січових стрільців (УСС) за гору Лисоню в складі австрійської армії проти російських військ.

1916 р. - австрійське командування висловило леґіону УСС незаслужене звинувачення у зраді після бою під Потуторами.

Із 14 на 15 серпня 1916 року – с.Жовнівка Бережанського району спалена під час битви за гору Лисоня.

Польський інженер Броніслав Жураковський спроектував акробатичний літак (для виконання фіґур пілотажу) RWD-17. Перший такий літальний апарат було побудовано на пожертви громади Тернополя, і він отримав назву «Tarnopol» та відповідний напис на корпусі. Пілот Дослідних авіаційних майстерень (ДВЛ) Євген Пшисєцький 14 серпня 1937 р. успішно випробував літак.

1943 р. – у Борщові, після обіцянки нацистів зберегти життя та розмістити в робочому таборі, зі схованок вийшло 360 євреїв. Того ж дня всіх їх розстріляли.

1945 р. –  у Слов’ятинському лісі відбулася нарада групи командирів Тернопільської ВО 3 “Поділля” на чолі з “Бондаренком”, у якій брали участь курінні “Гордієнко” і “Левко”, сотенні “Довбня”, “Овоч”, “Ясмин”, організаційно-мобілізаційний референт проводу ОУН Кам’янець-Подільської області “Рубач”.

1945   р.  -  у тодішньому Скала-Подільському районі Тернопільської області група повстанців спалила у колгоспі ім.Сталіна 8 копиць хліба і молотарку.

1947 р. – зіткнення ОУН з МВС у селі Лисівка Товстенського району Тернопільської області.

У ніч із 13 на 14 серпня 1947 р. вояки УПА спалили в селі Ігровиця Тернопільського району молотарку і пошкодили двигун.

1948 р. – голова райвиконкому Андрій Войтович із гарнізоном МДБ (40 осіб) зігнав мешканців села Дубівці Тернопільського району на збори, під час яких сказав: “Все, що стається на території району (в ніч із 13 на 14 серпня в селі спалили молотарку і пошкодили двигун) роблять це дубівецькі бандити Сеник і Могильський (місцеві підпільники). Я буду писати у Верховну Раду, щоб усе село Дубівці виселили на Сибір”.

1948 р. – бойовики ОУН біля села Гаї Зарудянські Заложцівського району Тернопільської області поранили уповноваженого міністерства заготівель.

1948 р. - прокурор та інструктор райвиконкому забрали у безземельної мешканки с. Вікно Гусятинського району Христини Кривдик усе збіжжя.

В Україні сьогодні відзначають Маковія (також Перший Спас, Спас на воді, Медовий Спас, діал. Маковея) — народна назва православного свята Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього, або Свято Всемилостивого Спасу та Пресвятої Богородиці, яке відзначають у перший день Успінського посту 14 серпня (1 серпня за старим стилем).

спас

Свято Маковія одне з найпоетичніших і найшанованіших в Україні. Цього дня у церквах освячують воду, квіти й мак.

У Київській державі в цей день проводили хресні ходи до річок, водоймищ, озер. Вода освячувалася і після цього в ній купалися, а також купали худобу, щоб вона не хворіла. Традиційно саме в цей час освячували нові колодязі і чистили старі.

За переказами цього дня 988 р. хрестився князь Володимир. Під час цього свята при богослужінні відбувається винесення хреста на середину храму і поклоніння йому, а після літургії — хресний хід до води.

У народі кажуть, що Перший Спас — це проводи літа. Цього дня починають відлітати ластівки.

Іменини сьогодні святкують Антон, Олександр, Гурій, Маркел і Леонтій.

Це цікавоТернопільщинаТернопільіменинникисвятоімениниТерен