15 квітня в історії Тернопільщини
Цього дня народилися:
майстер декоративно-ужиткового мистецтва (нанизування, ткання з бісеру) Андрій Бобик (1973, м. Тернопіль);
вчений в галузі медицини, педагог Богдан Голод (1943, смт. Підволочиськ - 2013);
правник, підприємець, громадський діяч Еміль Дерій (1911, с. Долина Чортківського району – 11. 09. 1987, м. Балтимор, США);
педагог-історик, господарник, журналіст, літератор Василь Дрозд (1940, с. Нагоряни Заліщицького району - 25.01.2014 р., Заліщики);
релігійний діяч, священик Юрій Іваницький (1897, м. Кременець – 07. 05. 1943, с. Пелча Дубнівського району Рівненської області);
адвокат, доктор права, офіцер УГА, громадський діяч Григорій Куріца (1887, с. Настасів, нині Тернопільський район — 3 листопада 1935, м. Микулинці, нині смт, Теребовлянський район).
етнограф, публіцист, громадська діячка Климентина Лисинецька (псевдо «Гуцулка»; 1851, с. Бабинці Борщівського району – 05. 09. 1938, с. Космач, нині Косівського району Івано-Франківської області);
оперна й камерна співачка Анда Остапчук (1896, с.Тарасівка Збаразького району - 1949, м. Братіслава, Словаччина).
педагог, науковець Людмила Стельмащук (1972, смт. Гусятин);
Цей день в історії Тернопілля:
15 квітня 1540 року - перша писемна згадка про Тернопіль, пов’язана з наданням королівського дозволу на спорудження замку над Серетом Краківському каштеляну Яну Тарновському. Ця фортифікаційна споруда мала перекрити шлях різним наїзникам на широких прострах від Теребовлі до Буська, де на той час не було жодного великого укріплення.
15 квітня 1879 року – у м.Санкт-Петербурзі (Росія) помер письменник, публіцист і журналіст єврейського походження, уродженець Кременеця Лев Котелянський.
15 квітня 1940 року - в м.Кременець відкрито учительський інститут, який 4 серпня 1950 року реорганізовано в педагогічний. У 1969 році заклад переміщено в м. Тернопіль. Тепер це Тернопільский національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка.
15 квітня 1943 року – нацисти розстріляли близько 500 євреїв з гетто в Копичинцях.
15 квітня 1944 року - війська 1-го Українського фронту ЧА, після запеклого 36-денного штурму, здобули опорний пункт оборони противника „фортецю” Тернопіль. Зруйнованими були пивоварний завод, п’ять млинів, три цегельних заводи, крейдяний завод, тютюнова фабрику, великий залізничний вузол. Знищено вісім середніх шкіл, педагогічну, музичну і машинно-тракторну школи, залізничний технікум та технікум торгівлі, інститут народної освіти, театр імені Франка, три кінотеатри, дві бібліотеки, краєзнавчий музей.
У Тернополі було зруйновано понад 2600 житлових будинків – це понад 85 відсотків будівель міста. Звання Тернопільських за проявлену звитягу у боях за місто отримали чотири дивізії, 15 полків, три батальйони, один дивізіон Червоної армії.
Через значні руйнування кілька місяців обласні структури знаходилися в місті Чортків.
З нагоди цього в Тернополі назвали одну із вулиць — «15 квітня» та встановлено пам’ятний знак.
15 квітня 1973 року – у Канаді помер старшина УСС та УГА, педагог, діяч української діаспори, уродженець Гусятинщини Михайло Девоссер.
15 квітня 1976 року – у США помер підхорунжий Легіону УСС і четар УГА, адвокат, магістр права, громадський діяч, уродженець Бучача Михайло Гузар.
15 квітня 2004 року – у Польщі помер вчений-діалектолог, професор, академік Польської Академії Наук, уродженець с.Великі Бірки Кароль Дейна.
15 квітня 1919 Декретом Раднаркому України була утворена окрема секція судово-кримінального розшуку. Карний розшук здійснює вкрай необхідну підготовчу діяльність до попереднього слідству для органів звинувачення. Не секрет, що з роками не раз змінювалася правова база та структура карного розшуку, але завдання були незмінні.
Своє професійне свято «День працівника карного розшуку» відзначають по всій Україні фахівці, що беруть участь у цій нелегкій і небезпечній праці.
Щорічно 15 квітня у багатьох країнах світу відзначається День екологічних знань.
Свою історію цей день веде з 1992 року. На Конференції ООН в Ріо-де-Жанейро, де обговорювали проблеми навколишнього середовища, було підкреслено величезне значення екологічної освіти населення всіх країн світу в реалізації стратегії виживання і для сталого розвитку людства.
Важливість екологічної освіти в сучасному світі вже ні в кого не викликає сумнівів і в багатьох країнах є пріоритетним напрямом навчання і виховання. Адже діяльність з формування екологічної культури населення та дбайливого ставлення до навколишнього природного середовища - це запорука безпечного майбутнього для всього людства.
Екологічна освіта та просвіта отримали міжнародне визнання як найважливіші засоби вирішення проблем охорони природи.
Важливо також відзначити, що День екологічних знань значимий не тільки для тих, хто займається екологічним освітою і освітою, а й для всіх жителів нашої планети, адже йдеться про безпечне життя в майбутньому всіх нас. Прищеплення екологічної культури сьогодні - запорука збереження здоров'я майбутніх поколінь!
15 квітня — Міжнародний день культури.
Він був запроваджений на честь прийняття 15 квітня 1935 року міжнародної угоди “Про охорону художніх та наукових установ та історичних пам’яток” (відома як Пакт Реріха). Це перший в історії міжнародний договір про захист культурної спадщини, який встановив пріоритет захисту культурних цінностей перед військовою необхідністю. “Культура” у перекладі із санскриту означає “шанування світла”, що відображається у прагненні до пізнання прекрасного, ідеалів і самовдосконалення.
Іменини сьогодні святкують Полікарп, Григорій, Юхим і Тит.