18 червня в історії Тернопільщини

Цього дня народилися:

механізатор, Герой соціалістичної праці Федір Данилюк(1925 р., с. Кутиска, нині Лановецького району – 13. 11. 2003 р., с. Буглів, того ж району)

педагог, історик, краєзнавець Микола Дейкало (1927 р., с. Чабарівка, нині Гусятинського району – 2013 р.)

дейкаор

спортсмен (біатлон), майстер спорту СРСР міжнародного класу Тарас Дольний (1959 р. н., с. Чумалі, Збаразького району)

дольний

учасник війни в Афганістані, командир саперного взводу Ігор Дуда (1961 р., с. Потутори Бережанського району – 09. 05. 1984 р., ущелина Панджшер, Афганістан, похований у родинному селі)

спортсмен,  рекордсмен України з нетрадиційних видів гирьового спорту Іван Дутчишин (1980 р., смт Мельниця-Подільська Борщівського району)

дутчишин

літератор, культурно-просвітницький і громадський діяч Антін Косар (1868 р., с. Глибочок, нині Борщівського району – рік смерті невідомий, там само)

діяч ОУН і УПА, курінний лікар УПА Євген Лужицький (1918 р., с. Могильниця, нині с. Стара Могильниця Теребовлянського району – 11. 06. 1947 р., Карпати, місце поховання невідоме)

педагог, письменник, публіцист, член НСПУ Арсен Паламар (1936 р., м. Копичинці, нині Гусятинського району)

паламар

меценат, діяч культури Іван Палій (1890 р.., с. Синьків, нині Заліщицького району – 1977 р., Канада)

польський хімік, член-кореспондент Польської академії технічних наук, доктор хімічних наук, професор Едвард Сухарда (1891 р., м. Бережани – 12. 07. 1947 р., м. Вроцлав, Польща)

сухарда

педагог, журналіст, поетка, член НСПУ Ольга Тимофеєва (1953 р. н., смт Золотий Потік Бучацького району)

тимофеева

лікар, громадський діяч, заслужений лікар України Роман Чортківський (1953 р. н., с. Ягільниця Чортківського району)

чортківський

вчений у галузі фізики та математики,  педагог, громадський діяч, доктор фізико-математичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України Олег Шаблій (1935 р. н., с. Чернихів, нині Зборівського району)

шаблій

начальник управління Державної пенітенціарної служби України в Тернопільській області Андрій Шацький (1977 р.н., м. Дубно Рівненської області)

ofwщацький

Цей день в історії Тернопілля:

1917 р. – під час Тернопільського прориву почалась атака російської піхоти, яка мала триразову перевагу в людях над противником. Фронт був прорваний між Зборовом і Бережанами; російські війська захопили дві-три лінії укріплень, 10 тис. полонених першого ж дня; найбільшу активність проявили чехословацькі частини російської армії.

1919 р. під час Чортківської офензиви І-й корпус УГА наступом з півночі взяв місто Зборів.

1932 р. – за пропаганду і зберігання комуністичної літератури власті закрили Борщівську організацію «Просвіти» і три її читальні.

1943 р. – нацисти ліквідували гетто у Тернополі (близько 500 жертв) та Копичинцях (400) .

1995 р. – перезахоронено на цвинтарі у с. Шляхтинці вояків УПА, полеглих весною 1945 р. у Шляхтинецькому лісі і похованих у Лозовій.

В Україні сьогодні, 18 червня, відзначає своє професійне свято найчисельніший загін української міліції – дільничі інспектори.

Третя неділя червня є професійним святом для медичних працівників. Дехто зі скептиків поцікавиться — що це за свято таке і ким його затверджено? Насправді день медичного працівника відзначають достатньо давно — з 1980 року. Правда от міжнародним цей день не назвеш — у різних країнах день медика відзначається в різний час і по-різному. Наприклад, є «Всесвітній день охорони психічного здоров'я». Що ж, таке свято нікому не завадить.

Як же відзначають День медичного працівника самі медики? Дуже часто — якраз на своєму робочому місці, адже вихідні дні в медицині далеко не завжди збігаються з вихідними за календарем. Зазвичай медики вітають один одного, а так хочеться почути привітання від пацієнтів! Нам варто згадати про це 19 червня. Так, тортики можна приберегти для іншого випадку — медики їх не особливо шанують. Особливо медсестри. Хоча, у свято...

День медичного працівника — це свято не тільки лікарів, але і медсестер, фельдшерів, молодшого медичного персоналу. У деяких країнах Європи в це свято лікарі масово виїжджають на природу, на пікніки. Дуже принадна перспектива і для наших лікарів — в якості святкового транспорту підійде карета швидкої допомоги. Дуже непогано проїхати в такому кортежі по місту, особливо не в якості пацієнта, а як винуватця торжества.

У багатьох країнах світу третя неділя червня вважається Днем батька. Вперше про таке свято заговорили в Сполучених Штатах Америки. У 1909 році під час церковної служби з приводу Дня матері одна жінка — Сонора Смарт — подумала про те, що після передчасної смерті її матері п'ятьох дітей, які були в сім'ї, виховував сам батько.

Сонора дуже хотіла висловити своєму батькові подяку за те, що він зробив для неї. Вона цінувала всі його жертви заради дітей і вважала свого батька Вільяма Джексона Смарта зразком справжнього чоловіка. Саме тому вона звернулася до місцевої влади, запропонувавши заснувати нове свято — День батька. Її підтримала громадськість, і 5 червня, у день народження батька Сонори, було вирішено відзначити це свято вперше. Проте організація заходу затягнулася, тому перше святкування відбулося 19 червня. Поступово його почали відзначати в інших штатах і країнах.

А ще сьогодні – День прав людини в Азербайджані.

У Аргентині 18 червня святкують День прапора. А У Єгипті — День евакуації. Поєднується з староєгипетським святом Ніла.

До речі, саме цього дня у 1889 році була запатентована дитяча коляска. Формально творцем цього блага для всіх батьків вважається американець Вільям Річардсон, проте дитячу коляску використовували задовго до нього. Сам же Річардсон потрудився над її вдосконаленням, придумавши систему, що дозволяє саджати дитину як обличчям до батьків, так і спиною до них.

Іменини сьогодні святкують Ігор, Віктор, Дорофій, Леонід, Костянтин, Федір, Павло, Кіндрат, Анастасія, Галина, Василиса.

Це цікавоТернопільщинаТернопільіменинникисвятоімениниТерен