18 травня в історії Тернопільщини

Цього дня народилися:

співак (тенор), диригент, аранжувальник, громадський діяч Володимир Вермінський (1966 р. н., с. Чистилів Тернопільського району)

фахівець у галузі джерелознавства, дійсний член НТШ, кандидат філологічних наук, доктор історичних наук Олег Купчинський (1934 р. н., с. Сороцьке, нині Теребовлянського району)

журналіст, сценарист, правознавець Петро Марчук (1963 р. н., с. Іванківці, нині Лановецького району)

художник, мистецтвознавець Наталія Собкович (1968 р. н., смт Вишнівець Збаразького району)

IMG_0293

священик, педагог, громадський діяч Микола Хмільовський (1880 р., с. Покропивна, нині Козівського району – 30. 04. 1963 р., с. Мшана Городоцького району Львівської області)

різьбяр по дереву, педагог, майстер сучасного декоративно-прикладного мистецтва Микола Шатківський (1971 р. н., м. Почаїв Кременецького району)

педагог, громадська діячка, відмінник народної освіти України Ярослава Шкільна (1954 р. н., с. Яблунів Гусятинського району).

Також 18 травня народилися: педагог, громадський діяч на Тернопільщині Борис Діденко (1947 р. н., смт Дворічне Харківської області)

вчений у галузі статистики, педагог, кандидат економічних наук, професор ТНЕУ Володимир Сторожук (1940 р. н., Київщина)

вчений у галузях економіки і техніки, доктор технічних наук, професор Василь Якуб (1935 р., с. Довге, нині смт Іршавського району Закарпатської області – 25. 05. 1992 р., м. Тернопіль)

Цей день в історії Тернопілля:

18 травня 1947 р. під час облави у с. Ценів Козівського району загинули повстанці «Дума» і «Слух».

18 травня 1980 року – в Афганістані загинув уродженець с.Влащинці Лановецького району Павло Рудницький. Всього в Афганістані воювало понад 1700 жителів Тернопільщини; з них 46 стали інвалідами, 2 - пропали безвісти, 48 – загинули.

День науки в Україні відзначається в третю суботу травня. З'явилося свято в 1997 році у зв'язку з підписанням відповідного президентського указу.

Науковий потенціал Україні вважається одним з найкращих в Європі. Українські вчені є авторами безлічі винаходів в різних областях науки. Науково-технічну діяльність регулює закон, прийнятий в Україні в 1999 році.

Особливо почесним це свято є для членів Національної Академії Наук України, яка була заснована в 1918 році. Це одна з найстаріших академій на території колишнього Радянського Союзу.

День науки відзначають співробітники 167 наукових установ, які входять до складу НАН України. Їх наукові досягнення представлені роботами 12740 тисяч висококваліфікованих наукових спеціалістів. За статистикою, в установах, підконтрольних Національної Академії Наук України, зараз працюють близько 35 000 чоловік. Найбільшими регіональними науковими центрами країни є Придніпровський, Донецький, Південний, Західний, Північно-Східний і Кримський центри. Крім того, наукові розробки постійно ведуться в 330 вищих навчальних закладах країни, в яких також проводиться святкування Дня науки.

День Європи в Україні відзначають у третю суботу кожного травня. Вперше заходи, присвячені цьому дню, проводилися в 2003 році.

Основою для появи цього свята стало підписання Декларації Шумана. Цей історичний документ був підписаний 9 травня 1950 року. Тоді в Парижі зібралися представники ряду європейських держав, які вирішили об'єднати свої сили для промислового розвитку та покращення виробництва військової техніки. Це стало фундаментом створення глобальної структури, яка пізніше втілилася в Європейському Союзі. Таким чином, провідні європейські країни змогли уникнути накопичення військового потенціалу один проти одного.

Намагаючись інтегруватися в європейське співтовариство, Україна і почала відзначати День Європи. В Україні свято сприймається як спосіб приєднання до тих цінностей, які дотримуються в ЄС.

Одним з головних місць, де має відбуватися святкування, можна назвати двометровий геодезичний знак, який символізує географічний центр Європи, що знаходиться на правому березі річки Тиса на Закарпатті.

18 травня відзначають День боротьби за права кримськотатарського народу.

Цей день пам'яті в Україні відзначається щорічно 18 травня у річницю депортації кримськотатарського народу злочинним сталінським режимом в 1944 році. Започаткований 16 травня 2014 року указом виконувача обов'язків Президента України Олександра Турчинова.

Музейні працівники, як і представники багатьох інших професій, мають своє професійне свято Міжнародний день музеїв, який відзначається 18 травня. Цей день вшановується у всьому світі, оскільки музейні працівники причетні до ознайомлення всіх людей з історією, високим мистецтвом і досягненнями людства. Кожен похід до краєзнавчого або будь-якого іншого спеціалізованого музею несе в собі багато цікавого.

В знак подяки співробітникам музеїв в 1977 році і було засноване це свято. Ініціатива щодо його встановлення виходила від членів Міжнародної ради музеїв.

Сьогодні це свято відзначають у 150 країнах світу. Там щороку влаштовуються заходи для підвищення культурної свідомості суспільства, невід'ємною частиною якої є відвідування музейних установ.

Іменини сьогодні святкують Ярина, Ірина, Яків.

Це цікавоТернопільщинаТернопільіменинникисвятоімениниТерен