26 травня в історії Тернопільщини

Цього дня народилися:

журналіст, громадсько-політичний діяч Антін Глинка (1906, с. Денисів, нині Козівського району – 1957, м. Едмонтон, Канада);

депутат міської ради Андрій Грицишин (1976, м.Тернопіль).

директор «Станції юних техніків»Олег Ковальчук (1955, м. Тернопіль)

12390975_552895934885900_2888573088771222023_n

вчений у галузі техніки, педагог, громадський діяч, доктор технічних наук, професор, заслужений машинобудівник України, директор Відокремленого структурного підрозділу НАУ «Бережанський агротехнічний інститут» Василь Павліський (1941, с. Угринів, нині Тисменецького району Івано-Франківської області);

павліський

міський голова м. Теребовля Сергій Поперечний (1971, м. Теребовля)

лікар, депутат обласної ради Наталія Турецька (1978, м. Тернопіль);

публіцист, земельний магнат, культурно-просвітницький і громадсько-політичний діяч, дійсний член НТШ Володислав Федорович (1845, с. Білинівка, нині Гусятинського району – 22. 12. 1917, м. Київ);

тернопільський історик, археолог Марина Ягодинська (1960, м. Семипалатинськ, нині Семей, Казахстан);

1080_600_1463134528-3814

вчений-біолог, кандидат біологічних наук, завідувач  кафедри біології Тернопільського медичного інституту (нині ТДМУ), де створив біологічний навчальний музей, Іван Яременко (1903, с. Щербаки Полтавського району однойменної області – 27. 12. 1978, м. Тернопіль).

Цей день в історії Тернопілля:

26 травня 1909 року – помер український композитор, диригент і музичний діяч, уродженець с.Клювинці Гусятинського району Денис Січинський. Організатор і диригент співацьких товариств «Боян» у містах Львові, Коломиї, Перемишлі, Станіславі. Музична спадщина композитора: опера «Роксолана», музика до драматичних вистав; кантати, хори, романси.

26 травня 1942 року - загинув окружний провідник ОУН Тернопільщини, уродженець с.Криве Козівського району Михайло Галаса (псевдо: «Птах»). Закінчив юридичний факультет Краківського університету, магістр права. Член УВО, а з 1929 ОУН, районний провідник у Кривому (від 1929), політв'язень польських тюрем, повітовий провідник ОУН Бережанщини. Окружний провідник ОУН Тернопільщини. Розстріляний гестапо біля Києва.

26 травня 1938 року - в Москві (Росія) загинув уродженець с.Шили Збаразького району художник Максим Кукурудза. Розстріляний органами НКВС.

26 травня 1982 року - ієрейські отримав свячення майбутній архієпископ і митрополит Івано-Франківський УГКЦ Володимир (Війтишин). Після свячень, у часи підпілля, здійснював душпастирську діяльність у різних місцевостях Тернопільської та Івано-Франківської областей.

26 травня 1987 року – помер український живописець і графік, уродженець с.Ободівка  Підволочиського району Петро Обаль. Автор понад 500 робіт живопису, графіки, екслібрису. Твори художника експонувалися у містах: Берлін (Німеччина), Братислава (Словаччина), Відень (Австрія), Женева (Швейцарія), Івано-Франківськ, Київ, Прага (Чехія), Торунь (Польща), Ульяновськ (нині РФ), Чикаґо (США).

26 травня 1990 року – відновлено, як жіночу обитель, Свято-Богоявленський Кременецький монастир.

26 травня 1991 року – у с.Курівці Зборівського району відкрито кімнату-музей видатного земляка, актора та режисера галицького театру Миколи Бенцаля з нагоди 100-річчя з дня народження артиста.

Весак, день повного місяця в травні місяці, є самим священним днем для мільйонів буддистів в усьому світі.

Саме в день Весак два з половиною тисячоліття тому в 623 році до нашої ери народився Будда. Також в цей же день Будда досяг просвітління і в цей же день Будда покинув цей світ на 80-му році життя.

Міжнародне визнання дня Весак Генеральною Асамблеєю в резолюції 54/115 від 8 лютого 2000 року означає визнання внеску, який буддизм - одна з найстаріших релігій в світі - вніс на протязі двох з половиною тисячоліть і продовжує вносити в даний час в духовний розвиток людства. Цей день святкується щорічно в штаб-квартирі Організації Об’єднаних Націй і в інших її відділеннях в консультації з відповідними відділеннями Організації Об’єднаних Націй і постійними представництвами, які також хотіли б, щоб з ними проконсультувалися з цього питання.

В 2021 році День Весак припадає на 26 травня.

Міжнародний День розсіяного склерозу був встановлений Міжнародною федерацією товариств розсіяного склерозу з метою інформування про проблему розсіяного склерозу і глобальному русі організацій РС, а також розширення глобального руху організацій РС і об’єднання національних і регіональних організацій, пошуку джерел фінансування глобального руху з проблем розсіяного склерозу. Відзначається «Міжнародний День розсіяного склерозу» щорічно в останню середу травня.

Розсіяний склероз - це хвороба, що вражає головний мозок, зорові нерви, спинний мозок, що призводить до порушення відповідних функцій організму. Вона характеризується утворенням хаотично розсіяних вогнищ демієлінізації - втрати мієліну, білої жирової речовини, що покриває аксони - нервового волокна.

В 2021 році Міжнародний День розсіяного склерозу припадає на 26 травня.

26 травня, в День незалежності Грузії, всі жителі цієї країни відзначають історичну подію, пов'язану з виходом грузин зі складу Росії. Це трапилося 26 травня 1918 року. Перша незалежна грузинська держава, яка мала назву Демократична Республіка Грузія, проіснувала до 1921 року. А вже в 1921 році на її території з'явилася Грузинська РСР, яка згодом стала однією з республік Радянського Союзу.

Другий крок до незалежності в Грузії був зроблений 31 березня 1991 року. В результаті проведеного референдуму абсолютна більшість грузинів (майже 99% з тих, хто проголосував) висловилися за відновлення незалежного статусу держави. Офіційно ця воля народу була закріплена в акті про відновлення незалежності, який проголосили 9 квітня 1991 року.

Першим президентом країни був обраний відомий політичний діяч Звіад Гамсахурдіа. Після нього до влади прийшов Едуард Шеварднадзе. Він очолював державу в період з 1995-го по 2003-ий рік. Потім в ході організованої «оксамитової» революції до влади прийшов Михайло Саакашвілі — лідер опозиційного політичного блоку, який фактично керував процесом мирної революції в країні, що призвела до відставки Шеварнадзе.

Цей момент можна назвати переломним в історії сучасної Грузії. Після нього святкування Дня незалежності стало більш масштабним, об'єднуючим мільйони людей.

Іменини сьогодні святкують Гликерія, Олександр, Макар, Ярина.

Це цікавоТернопільщинаТернопільіменинникисвятоімениниТерен