3 липня в історії Тернопільщини

Цього дня народилися:

повітовий ре­ферент пропаганди ОУН на теренах Скалатщини Богдан Вовк (1927 р., с. Ступки, нині Тернопільського району – 10. 01. 1944 р., х. Колонія, поблизу с. Малий Ходачків, нині Тернопільського району)

вчений у галузі медицини, доктор медичних наук Володимир Дрижак (1938 р., с. Давидівка Пирятинського району Полтавської області)

вчений у галузі страхової науки, педагог, кандидат економічних наук Михайло Клапків (1949 р., с. Чорнокінці, нині Великі і Малі Чорнокінці Чортківського району – 12. 12. 2002 р., м. Тернопіль)

художник, мистецтвознавець Володимир Ласовський (1907 р., с. Сороки, нині Бучацького району – 11. 11. 1975 р., м. Нью-Йорк, США)

економіст, кандидат економічних наук Роман Мальський (1960 р. н., с. Геленки, нині Козівського району)

філолог, поетеса, член НСПУ Наталія Пасічник (1984 р. н., м. Теребовля)

мер м. Скалат Петро Савончак (1976 р.)

диригент, режисер, художник, громадський діяч Григорій Сторожук (1904, с. Манаїв, нині Зборівського району – 23. 07. 1960 р., м. Гартфорд, США)

педагог, диригент, краєзнавець, громадський діяч, заслужений вчитель України Володимир Шкільний (1955 р. н., с. Козівка Козівського району).

Цей день в історії Тернопілля:

1649 р. - громада села Підлісне склала перед гродським судом у Львові присягу про неможливість сплати податку через спустошення внаслідок війни.

1809 р. - після невдалих боїв за м. Заліщики майор П. Стжижевський, який керував пронаполеонівським Тарнопольським ополченням, у ході кампанії воював з австрійцями під Загробелям (Загребеллям, тепер мікрорайон «Дружба» Тернополя – 3 липня). Внаслідок цього він знову, випередивши росіян, зайняв Тернопіль від імені французького імператора Наполеона Бонапарта.

1916 р. - було створено воєнне генерал-губернаторство областей Австро-Угорщини, зайнятих за правом війни, в складі Тернопільської і Чернівецької губерній. У наступний період боїв на фронті територія першої з них зменшилася, в червні 1917 р. її західна межа пролягала по лінії Зборів–Козова–Підгайці–Монастириська–Коропець.

1919 р.вийшов останній номер «Українських вістей» у Тернополі.

1940 р. - постановою РНК СРСР створено Тернопільське обласне управління зв’язку.

1941 р. – багато населених пунктів області потрапили під німецьку окупацію.

1941 р. - німецькі нацисти розстріляли в Лісниках 21 людину.

1941 р. - у с. Біла, нині Тернопільського району, німецькі нацисти розстріляли районного провідника ОУН Володимира Дудара (1911 р. н., с. Мишковичі, нині Тернопільського району).

1963 р. - у Тернополі розпочато будівництво авторемонтного заводу.

1992 р. – в Бережанському районі створено Посухівську сільську раду (голова Г. Скальська).

Щорічно в першу суботу липня відзначається свято третьої по величині (після Волги та Дунаю) річки Європи – Міжнародний день Дніпра. Дніпро бере початок в Смоленській області Росії, протікає територією Білорусі. Але основний басейн ріки (291 тис. км2 з всього 504 тис) розміщений на території України. Саме в Запорізькій області Дніпро впадає в Чорне море.

За всю історію річка мала багато назв. Греки здавна називали Дніпро Борисфеном, що означає “той, що тече з півночі”. Турки звали її Узи або Узу. Слов’яни використовували поетичну назву Славутич. Ну а сучасна назва Дніпро походить від східнодавньоіранського слова, що означає “велика вода”.

Дніпро по праву вважається колискою нашого народу, адже саме звідси починається описана історія України-Русі. З давніх-давен річка мала надзвичайно велике значення як для простих людей так і держави. Вона забезпечувала водою та рибою а також служила важливим торгівельним каналом який з’єднував ці землі зі всім чорноморським регіоном. Саме за порогами Дніпра, на острові Хортиця, діяла славетна Запорізька Січ.

В наш час індустріалізації та урбанізації гирло річки було суттєво змінено різними каналами та греблями. Щодня в Дніпро викидаються тисячі тон промислових відходів та каналізаційних стоків. Все це призводить до сильного забруднення головної водної артерії країни. Причому екологічна ситуація погіршується з кожним роком.

Саме з метою пропагування серед людей бережливого ставлення до Дніпра, збереження екологічної та культурної спадщини Славутича і засноване це свято. Символічно, що День Дніпра відзначається напередодні давнього українського свята Івана Купала, адже традиції святкування Купала передбачають ритуальне омивання у відкритих водоймах як символ очищення.

Щорічно в першу суботу липня відзначають Міжнародний день кооперативів. Засноване свято Генеральною Асамблеєю ООН у 1995 році. У той пам'ятний рік вся світова спільнота відзначала сторіччя Міжнародного кооперативного альянсу. Це об'єднання організацій, яке налічує 760 мільйонів членів в 100 країнах. Сьогодні свято відзначають як солідні, так і невеликі організації кооперативного типу, багато з яких мають багатомільйонні грошові обороти.

На думку членів Асамблеї ООН, кооперативи є вагомим фактором соціально-економічного розвитку будь-якої країни. Мета цього свята — звернути загальну увагу на кооперативи і партнерські зв'язки між ними на міжнародному рівні.

В цілому ж, початком кооперативного руху вважають створення в 1844 році першого споживчого об'єднання в англійському місті Рочдейл. А перший міжнародний альянс кооперативів був створений в Лондоні в 1895 році. Це були перші кроки до міжнародного кооперативного руху.

День Незалежності Республіки Білорусь (День Республіки) головне свято білоруської державності, що відзначається щорічно 3 липня.

А ще з 3 до 9 липня в місті Сантьяго на східному узбережжі Куби проходить вуличне свято вогнів — Fiesta del Fuego.

У світі сьогодні також відзначають:

День «Зробити собі комплімент, стоячи перед дзеркалом»

День в стороні від сонця

День визволення Мінська від нацистських загарбників радянськими військами в 1944 році в Білорусі

День емансипації в штаті Віргінія, США

День непокори (є днем мирної цивільного або соціальної непокори як акту протесту)

День шоколадних вафель в США

День штату Айдахо в США (Столиця і найбільше місто в штаті - Бойсе. Айдахо отримав статус штату 3 липня 1890 року)

Жіночий День в М'янмі

Іменини сьогодні святкують Опанас, Гліб, Гурій, Ніна, Інна, Римма

Це цікавоТернопільщинаТернопільіменинникисвятоімениниТерен