30 жовтня в історії Тернопільщини

Цього дня народилися:

Бойчук Михайло (1882, Романівка, Теребовлянський район — †13 липня 1937, Київ) — український художник, маляр-монументаліст, лідер групи «бойчукістів». Член НТШ (1912), УНТ (1917). Один із засновників монументального мистецтва України 20 ст. Представник Розстріляного відродження.

photo-boychuk-mykhaylo-lvovych

Гарматій Лука (1866 р., село Лучка, Тернопільського району — 31.10.1924, село Могильниця) — український вчитель, фольклорист, етнограф.

Кузів Іван (1928, с. Лапшин, нині Бережанського району) – громадсько-культурний діяч, педагог. Автор низки статей на літературну тематику у канадській періодиці.

Пушкар Микола (1894, Головчинці, Заліщицький район — 15.09.1989, Львів) — український мовознавець. Дослідник новіших фонетичних змін в українській мові («Наймолодша паляталізація шелестівок в українській мові», В. 1932) і чеської мови.

Варецька Софія (1978, м. Тернопіль) – науковець. Автор і співавтор наукових праць.

varetska1

Глібовицький Лонгин (1848, с. Теляче, нині Мирне Підгаєцького району – 1920, м. Коломия, нині Івано-Франківської області) – адвокат, літератор, громадський діяч. Доктор права. Автор творів у часописах “Жало” й “Оса”. Від 1909 – адвокат у Коломиї.

Малко Роман (1976, м. Тернопіль) – фотохудожник, громадський діяч.

malko

Налукавий Лука (1886, с. Вікно, нині Гусятинського району – квітень 1940, м. Самбір Львів. обл.) – правник, громадський діяч. Восени 1939 р. заарештований органами НКВС; страчений без суду.

Ковалець Лідія (1960, с. Пробіжна Чортківського району) —  літературознавець, педагог. Автор понад 100 літературознавчих публікацій.

kovalets

Лужецький Іван (1921, с. Вербів, нині Бережанського району —  22. 04. 1998, Франція) — церковний і громадський діяч, літератор, меценат. У 1970 р. —  радник кардинала Й. Сліпого. Автор книг «Отче наш: Роздуми над Господньою»

Миколюк Нестор (1946, с. Колодіївка, нині Підволочиського району) — господарник, громадський діяч.

Тислицька Стефанія (1939, с. Чортория, нині Миролюбівка Тернопільського району) — господарниця, громадська діячка.

Чорний Василь (1987, село Рогачин, Бережанський район) — український футболіст, нападник, майстер спорту міжнародного класу.

chornyj

Цей день в історії Тернопілля:

1942 року - тернопільське гестапо вивезло зі Скалата невідомо куди 2 тис. 800 євреїв (очевидно до «табору смерті» у Белжець), 70 з них по дорозі розстріляли.

1945 року - Відкрито регулярне автобусне сполучення Львів–Тернопіль.

1946 року - захоплення МВС криївки ОУН у селі Манаїв Заложцівського району Тернопільської області (застрелились командир боївки Антін Пітляр-Ярослав, 26 років, і його охоронець Михайло Кукурудза-Соловій).

1968 року – в Канаді помер священик, катехит, громадсько-просвітній діяч, уродженець м.Борщів Маріан-Роман Цурковський.

2014 року - студенти, викладачі, й адміністрація Тернопільського національного технічного університету відкрили пам'ятну дошку на аудиторії, яка тепер носить назву «Аудиторія імені Степана Стефурака». Цього ж дня в Архікатедральному соборі м. Тернополя була поминальна служба, а одногрупники відвідали у селі Топорівці на Івано-Франківщині могилу героя, який загинув в АТО.

В останню неділю жовтня всі водії України можуть відзначати День автомобіліста або День працівників автомобільного транспорту. Його зазвичай святкують не тільки професійні шофери, а й звичайні автолюбителі, чиє життя нерозривно пов'язане з автомобілями.

День автомобіліста вигадали для того, щоб висловити ту важливість, яку в сучасному суспільстві відіграє автомобільний транспорт. Сьогодні автомобілі різних класів та розмірів є незамінними у розвитку будь-якої сучасної держави. Автомобілі дозволяють нам швидко пересуватися, встигати вчасно в потрібні місця, доставляти будь-які вантажі та подорожувати найцікавішими країнами.

avto

Два рази на рік стрілки годинника переводяться на годину в більш ніж 100 країнах світу. В останню неділю березня – на годину вперед, в останню неділю жовтня – на годину назад. Це необхідно для того, щоб наблизити адміністративний час до сонячного. 20 вересня 2011 за постанову про зміну порядку обліку часу в Україні проголосували 266 народних депутатів, таким чином Верховна рада України постановила встановити з 27 березня 2011 року на території Україні час другого часового поясу з додаванням однієї години, скасувавши цим перехід на зимовий час в жовтні 2011 року, відповідно і наступний за цим перехід на літній час.

18 жовтня 2011 Верховна Рада Україна передумала і прийняла постанову «Про визнання такої, що втратила чинність, постанови Верховної Ради України« Про зміну порядку обчислення часу на території України», за це рішення проголосували 295 народних депутатів з 349 зареєстрованих в цей день у сесійній залі. Новою постановою визнається, що постанова від 20 вересня 2011 втратила чинність, також запропоновано уряду протягом одного місяця з дня набрання чинності нової постанови внести на розгляд Верховної Ради проект закону про порядок обчислення часу на території України. З цього випливає, що перехід на зимовий час в Україні відбудеться в звичайному режимі.

В 2016 році Перехід на зимовий час припадає на 30 жовтня.

h_ua_den_perehoda_v_zimvrem

Іменини сьогодні святкують Андрій, Кузьма, Леонтій, Лазар, Дем’ян.

 
Це цікавоТернопільщинаТернопільіменинникисвятоімениниТерен