5 червня в історії Тернопільщини
Цього дня народилися:
співак Ігор Вовчак (1960 р. н., м. Тернопіль)
польський громадський і військовий діяч Владислав Гжендзельський (1904 р., містечко Гримайлів, нині смт Гусятинського району – 05. 06. 1950 р., с. Балін Маріанського району Кемеровської області, нині Російська Федерація)
педагог, літераторка, заслужений учитель України Оксана Городна (1955 р. н., с. Денисів, нині Козівського району)
вчений у галузі дитячої ортопедії, травматології та мікрохірургії, доктор медичних наук, професор Олег Дольницький (1926 р., м. Бучач – 15. 02. 2013 р. м. Київ)
мер м. Ланівці Роман Казновецький (1983 р.н., м. Ланівці)
тернопільський фотохудожник В’ячеслав Костюков (1941 р. н., м. Київ)
літератор, художник Іван Лесіцький (1959 р.н., с. Бурдяківці, нині Борщівського району)
Архиєпископ на спокої Іов, в миру Василь Павлишин (1956 р.н., с. Конюхи Козівського району)
працівник культури, народний майстер (плетіння з лози) Іван Пришляк (1960 р. н., с. Рекшин Бережанського району)
провізор, науковець, доктор фармацевтичних наук, професор Світлана Шевчук (у заміжжі – Марчишин; 05. 06. 1951 р., містечко Хоростків нині м. Гусятинського району)
науковець, інженер-механік Ігор Ярема (1955 р. н., м. Збараж)
Цей день в історії Тернопілля:
5 червня 1901 року - у с.Жуків Бережанського району помер письменник, священик, громадсько-політичний діяч, батько Богдана Лепкого - Сильвестр Лепкий. Виступав із літературними творами під псевдонімом Марко Мурава, Борислав Борис, Василишин, Лепкий Борис. Перший із галичан почав перекладати твори В. Шекспіра з оригіналу українською мовою. Лауреат премії ім. Стефана Дубравського.
1909 р. – єврейські купці почали видавати газету “Швабле” у Чорткові
1919 р. - в ході українсько-польської війни (1918-1919 рр.) розпочалася Чортківська операція (Чортківська офензива) Української Галицької Армії, в ході котрої від поляків було звільнено Чортків, Тернопіль, Бучач та Перемишляни.
1942 р. – у м. Борщів гестапівці вбили 700 євреїв
Згідно з офіційними даними за станом на 5 червня 1955 року на Тернопільщину з ув’язнення і заслання повернулося 2919 осіб, з них 122 особи сім’ї яких перебували на спецпоселеннях; 995 після закінчення терміну покарання, 547 – за амністією, 1377 – достроково, 135 з них, раніше були засуджені за участь у збройній боротьбі з радянською владою.
5 червня 1970 року – у США помер талановитий учений у галузі хімії та фізики, громадський діяч, публіцист, уродженець с.Струсів Теребовлянського району Юліан Гірняк. Написав підручник із хімії. Викладав в українських гімназіях у Львові, Тернополі, Станіславі (нині Івано-Франківськ).
1986 р. – в Афганістані загинув уродженець м. Бережани Ігор Захарко. Його іменем названо вулицю в рідному місті. Загалом в Афганістані воювало понад 1700 жителів Тернопільщини; з них 46 стали інвалідами, 2 - пропали безвісти, 48 – загинули.
Цього дня в 2002 році на 63-ому році життя помер український археолог, мистецтвознавець, історик, поет, викладач і громадсько-політичний діяч Ігор Ґерета.
У всьому світі сьогодні, 5 червня, відзначають Всесвітній день охорони навколишнього середовища. Цей день є для Організації Об'єднаних Націй одним з основних способів привернути увагу світової громадськості до проблем навколишнього середовища, а також стимулювати політичний інтерес і дії. Це «народна подія», що супроводжується такими барвистими видовищами як вуличні мітинги, паради велосипедистів, «зелені» концерти, конкурси творів і плакатів у школах, висадка дерев, а також кампанії з рециркуляції відходів і прибирання території.
Щороку День Святого Духа віруючі люди святкують наступного понеділка після П'ятидесятниці (Святої Трійці). Церква відзначає цей день, таким чином звеличуючи Животворящий Дух.
Святий Дух єдиний з Богом-Батьком і Сином, тому він всесильний і благий. Саме він передає людям мудрість і є джерелом життя на Землі. День Святого Духу символізує добре начало, яке надихає всіх людей на хороші благородні вчинки. Однак походження Святого Духа не дано пізнати нікому з людей, як і таємницю народження Сина Божого.
Дане свято — своєрідне звернення до єретиків, які відкидають Божество Святого Духа, що є частиною єдиної Святої Трійці у православних. Це свято ще називають Духовим Днем. Його історія сягає корінням у часи апостольських діянь та зішестя Святого Духа на учнів Христа. У нашій країні серед православних прийнято не працювати цього дня, хоча офіційним державним святом воно не вважається.
У народі досі вірять, що за тим, якою погода буде в цей день, можна дізнатися, яке літо готує нам природа.
В Данії – День Конституції.
Іменини сьогодні святкують Єфросинія, Леонтій, Михайло, Сергій.