6 березня в історії Тернопільщини
Цього дня народилися:
священик Козівського деканату о. Василь Баглей (1981, м.Чортків).
український журналіст, публіцист, громадський діяч. Заслужений журналіст України Михайло Баліцький (1947, м.Монастириська).
фотохудожник, публіцист Михайло Бенч (1949, с.Заруддя Збаразького району).
депутат обласної ради Богуш Андрій (1989, м.Чортків).
громадський і політичний діяч, голова Уряду ЗУНР Сидір Голубович (1873, с.Товстеньке Чортківського району - 12 січня 1938).
журналіст, літератор, публіцист, громадська діячка Галина Дацюк (1956, с. Кордишів Шумського району);
господарник, громадсько-політичний діяч Іван Демчак (1951, с. Клювинці Гусятинського району);
один із творців сучасної вестибулології, доктор отоларингології, професор Краківського університету, дійсний член Польської Академії Наук Ян Міодоньський (1902, м.Тернопіль - 30 вересня 1963, м.Краків, Польща).
учасниця національно-визвольних змагань, громадська діячка Євгенія Нагай (1924, с. Гори-Стрийовецькі, нині Збаразького району – 06. 07. 2008, м. Тернопіль);
громадський діяч Микола Тибінь (1916, с. Дибще, нині Козівського району – 26. 09. 1985, м. Брентфорд, Канада).
Цей день в історії Тернопілля:
6 березня 1944 року – радянські війська оволоділи Збаражем, Вишнівцем, Ланівцями, Новим Селом, вибивши звідти німецькі війська.
6 березня 1944 року - командувач Тернопільського округу Армії Крайової, підполковник Францішек Содзінський перевірив стан готовності до реалізації плану «Burza» (Буря), метою якої було захопити Західну Україну швидше, аніж це зроблять радянські війська. Поляки готувалися ретельно, щоб встигнути зайняти територію до приходу радянських військ. Влаштовували диверсії проти німців, зокрема на тих територіях, де були сильні позиції українського підпілля.
6 березня 1944 року - наказом Гітлера Тернопіль було оголошено «фортецею», його гарнізону було заборонено капітулювати перед військами противника. Це рішення стало фатальним для міста, адже в результаті запеклих боїв воно було знищене майже дотла.
6-7 березня 1944 року - почалась історична битва за Тернопіль. ЇЇ наслідком стало вщент зруйноване місто і тисячі невинних загиблих солдатів. 15 квітня 1944 року війська 1-го фронту повністю оволоділо містом. Оточений у ньому німецький гарнізон був повністю знищений за винятком 2400 чоловік, які здались в полон.
6 березня 1946 року - село Дрищів Бережанського району перейменовано на Надрічне.
6 березня 1963 року - рішенням виконкому № 119 Тернопільської міської ради депутатів і трудящих було вирішено заснувати у Тернополі «Палац щастя», де проводити реєстрацію шлюбів, народжень, вручення перших паспортів та інші урочисті події в житті громадян. Також було прописано звільнити на першому поверсі будинку №2 на теперішньому Майдані Волі приміщення і пристосувати під «Палац щастя».
6 березня 1981 року – в Афганістані загинув уродженець с.Раштівці Гусятинського району Василь Кильба. У цій війні брало участь понад 1700 жителів Тернопільщини; з них 46 стали інвалідами, 2 - пропали безвісти, 48 воїнів – загинули.
6 березня 1994 року - у м.Підгайцях, у приміщенні колишнього підвалу-катівні, відкрито музей УПА.
6 березня 2005 року – у с.Купчинці Козівського району помер український літературознавець, краєзнавець, фольклорист, перший лауреат премії ім. І. Блажкевич, автор більше двох тисяч статей Володимир Хома.
6 березня у всьому світі відзначається «Всесвітній день боротьби з глаукомою». Цей день почав проводитися з 2008 року за ініціативою Всесвітньої асоціації товариств глаукоми - WGA і Всесвітньої асоціації пацієнтів з глаукомою - WGPA.
Глаукома - захворювання очей, що характеризується підвищенням внутрішньоочного тиску. Початок недуги підступний і протікає безсимптомно. Якщо лікування цього захворювання не проводиться, то поступово починає звужуватися поле зору - людина перестає помічати розташовані збоку об’єкти, надалі хвороба призводить до прогресуючого зниження зору, причому з часом можлива повна його втрата. На жаль, зір, втрачений внаслідок глаукоми, не підлягає відновленню.
За даними Міжрегіональної громадської організації «Асоціація хворих глаукомою», в даний час глаукома - одна з основних причин сліпоти та слабкозорісті. Кількість глаукомних хворих у світі вже доходить до 100 млн. чоловік. При цьому з 28 млн. сліпих у світі майже кожен п’ятий втратив зір у зв’язку з цим захворюванням.
«Світильник для тіла є око» - говориться в Біблії. Бережіть свій зір, систематично відвідуйте окуліста. Пам’ятайте - найважливішим чинником для лікування наслідків глаукоми є її максимально раннє виявлення!
Сьогодні – День Незалежності Республіки Гана.
Республіка Гана - один з найбільших постачальників какао в усьому світі.
У 15-19 століттях країна називалася «Золотий берег», тому що португальці в той час тоннами вивозіли золото з країни. На території майбутньої країни тоді видобувалося до 10% світового золота. Назва держава отримала від давньої імперії Гана. Слово «Гана» в перекладі означає «король-воїн».
Паперові гроші в Гані звичайно ж спадщина Європи. До цього грошовим еквівалентів виступав саме золотий пісок, що і давало назву для цієї країни - «берег золота». Зараз в Гані розташовується найбільше в світі штучне водоймище - водосховище Вольта.
Гана, по праву є африканською країною замків, величних фортець 16-17 століть, побудованих португальцями. Вони є пам’ятками архітектури і потрапляють під охорону ЮНЕСКО.
Тропічний клімат в Гані забезпечує чудову, сонячну погоду, для любителів тепла, практично цілий рік, а Нескінченні, білосніжні пляжі на узбережжі Гани - ідеальний варіант для шикарного відпочинку.
До 1957 року Гана була колонією Великобританії. 6 березня 1957 року проголошена незалежна Республіка Гана. Цей день є національним святом Республіки Гана.
Іменини сьогодні святкують Остап, Тимофій, Юрій, Захар, Іван.