9 січня: Святого апостола, першомученика й архидиякона Стефана. Свято, традиції, прикмети, історія

В цей день Церква Свята (східного обряду) віддає честь пам’яті святого апостола. першомученика й архидиякона Стефана.

Коли Господь наш Ісус Христос - після здійснення таїнств спасіння нашого -  вознісся на Небо і Духа Святого від Отця у вогненних язиках вниз зіслав і Церква Христова примножуватися почала, були нарікання еллінів на євреїв. Не тих еллінів, що поклонялися ідолам, їх же звичайно Писання Святе язичниками називає: ще-бо тим у той час не відчинилися двері Віри ані не проповідувалося їм ще слово спасіння, бо нескоро після убивства Стефанового язичників до Церкви вірних приймати почали, — з них же першим був Корнилій-сотник.

Його ж коли хрестив Петро святий, обурювалися ті, що були від обрізання, щодо мужів, які обрізання не мали, увійшов, і нарікали на Петра. Однак він сповістив їм про плащаницю, з Небес явлену, — тоді замовкли й славили Бога, кажучи: «Справді язичникам Бог покаяння дає в життя». Не лише походженням з язичників же були елліни в час буття Стефана святого, хоч нарікали на євреїв, але, по-перше, з тих же євреїв були і той же Мойсеїв закон мали, розсіявшись по всіх краях. Як же і святий апостол Яків пише: «Дванадцяти колінам, що в розсіянні, радіти». І навчилися мови [але не віри і звичаїв] еллінської, через що й еллінами їх єрусалимляни називали (це Золотоустий).

Еллінами, думаю, називали, передусім, тих, що по-еллінськи говорили: ці-бо по-еллінськи бесідували, євреями будучи. А, по-друге, прозелітів, тобто тих з походження язичників,  що той же Мойсеїв закон прийняли й сповняли. Такі-бо елліни, що із розсіяння, жалілися євреям, що в Єрусалимі, що зневажають у повсякденному служінні вдовиць їхніх: то що гірше їм діло дають, то що не рівна, а менша і гірша частина їжі і одягу їм дістається.

Іменини

9 січня День ангела відзначають: Степан (Стефан), Антоніна, Лука, Йосип, Давид, Олена, Тихон, Федір, Ферапонт, Яків. Іменини відзначають носії імені Степан (Стефан). Віруючі вшановують пам’ять Святого Великомученика Стефана – архідиякона, який прийняв смерть в ім’я віри в Ісуса Христа.

Традиції на Степана

  1. У день Степана, 9 січня, дівчата ворожать на швидке заміжжя. Розсипають на столі насіння і попарно їх перераховують.
  2. Якщо випадає парна кількість, значить, в цьому році, можливо, вдасться знайти собі пару.
  3. Якщо дівчина залишилася з одним насінням, означає, що заміж вийде нескоро.
  4. Саме 9 січня вшановували пастухів. З ними укладали договір про найм, відправлялися до них у гості з частуваннями.
  5. Якщо знали, що пастух володіє чаклунським даром, то намагалися з ним затоваришувати, щоб в сезон випасу він зберігав худобу.
Народні прикмети

Що можна робити

  1. Цього дня незаміжні дівчата можуть ворожити на заміжжя. Для цього треба розсипати на столі насіння. Якщо випаде парне число, то протягом року вдасться знайти собі пару, якщо ж непарне – заміж дівчина вийде ще не скоро.
  2. Якщо в день Степана напоїти коня водою з відра, в якому буде срібна монетка, то тварина весь рік буде послушною. Також такий обряд, за повір’ями, захистить коня від можливих хвороб.
  3. Господарю оселі в цей день потрібно обгородити свій будинок осиковими кілками, щоб протягом усього року в нього не ввійшла ніяка нечисть.

Що не можна робити

На Степана не можна займатися хатньою роботою, адже цей день є одним із різдвяних свят.

Визначні події, що відбулися 9 січня

Видатні люди, що народились 9 січня

Фото з відкритих джерел

ТернопільщинасвятоТерентрадиціїнародженняІсусприкметиархидиякона Стефана