На Тернопільщині громада та меценати врятували унікальну дзвіницю, якій 370 років (фото)
Відреставровану старовинну дзвіницю, якій 370 років, освятили у селі Велика Лука Великоберезовицької громади. Подія відбулася 21 листопада з нагоди святкування 300-річчя місцевого храму святого Архистратига Михаїла.
Дзвіниця є пам'яткою архітектури XVII століття. Церкву, яка розташована поряд, вже тричі перебудовували. А дзвіниця залишилася практично в автентичному неперебудованому вигляді, розповів «Терену» головний спеціаліст відділу культури департаменту культури та туризму у Тернопільської облдержадміністрації Ярослав Пелехатий.
- Ця дзвіниця - це ще залишки козацької церкви, яка була дерев'яною. Там біля церкви досі є хрести, де поховані козаки, - розповідає він. - Колись там ще була сторожова вежа, де сиділи козаки і подавали сигнал, коли нападала татарська орда, щоб люди могли сховатися. От з тих часів ця дзвіниця і походить. Звісно, споруда була пошкоджена. У радянські часи її просто поштукатурили цементом, і це дуже некрасиво виглядало. До того ж, завдавало шкоди стінам, бо вони набирали вологи, кидався грибок. Тому прийняли рішення спершу очистити стіни від цього цементного набризку, а потім приступити до реставрації. Відреставровані стіни тепер з колотого каменю-пісковика.
Дзвіницю відреставрували за пожертви меценатів та громади. Багато робіт проводили безкоштовно місцеві мешканці, які допомагали реставраторам.
- Роботи тривали понад два роки. Відновити пам’ятку - ініціатива вихідця з цього села, архітектора Ігоря Яворського, - розповідає Ярослав Пелехатий. - Він дуже перейнявся тим, щоб будівля не знищилася, бо її спершу взагалі хотіли розбирати, оскільки вже була дуже стара і погано виглядала. Довелося переконувати громаду, що старовинну дзвіницю потрібно зберегти. Адже вона дуже унікальна для масштабів нашої області.
Як додає Ярослав Пелехатий, окрім відновлення кам'яних стін, підсилили конструкцію даху дзвіниці, зробили сходи та надійне кріплення для дзвонів.
- Раніше дзвони були нижче - в об'ємі стін і назовні не виходили. А зараз їм повернули первісне кріплення, відтак вони піднялися вище, і тепер звук чути на всі сторони, - пояснює спеціаліст. - На дзвіницю можна піднятися, там є оглядовий майданчик, звідки відкривається дуже цікава панорама.
Нагадаємо, у селі Біще на Бережанщині не вдалося зберегти старовинний млин, якому понад 100 років. Споруду розібрали на дрова.
Фото Ярослава Стареправо і Павла Лящинського