Секрет особливого медичного гумору розкрили у Тернополі (фото)

У третю неділю червня, за багаторічною традицією, українці відзначатимуть День медичного працівника. У 2017 році свято припало на 18 червня.

Напередодні професійного свята «Терен» поспілкувався із доктором медичних наук, професором, завідувачем кафедри клінічної імунології, алергології та загального догляду за хворими Тернопільського державного медичного університету Ігорем Господарським.

Gospodarskij

«Народився у неділю, причому - саме у День медика»

Пане Ігоре, колектив «Терену» вітає вас і ваших колег-медпрацівників, бажає вам міцного здоров’я, тому що і наше здоров’я тоді буде під надійним захистом! Щастя вам і вашим родинам! І звичайно ж, успіхів у роботі, тому що від цього залежить наше самопочуття і швидкість одужання!

Дуже дякую за такі теплі слова. Власне, я хотів би приєднатися до цих привітань і дійсно переадресувати їх усім моїм колегам. Адже, насправді, ми всі працюємо разом. Пригадуєте вислів: «Один у полі – не воїн»? Так от, лише завдяки колективним старанням кожного із медичних працівників і їхнім неймовірним зусиллям, незважаючи на нестачу бюджетного фінансування, вдається ще щось у цій галузі робити… На жаль, це – реалії…

А чому ви стали лікарем?

Насправді, я покривив би душею, якби сказав, що моєю першою і єдиною мрією було ходити у білому халаті і згоряти самому, рятуючи інші життя… Втім, це – не жарт, а правда: я дійсно народився у неділю, причому - саме у День медика. Ще коли я був малим, усі казали, що, мабуть, мені написано долею стати лікарем. Але мене тоді, як і більшість хлопчиків-однолітків, вабив Космос, космічні польоти, проектування кораблів. Але вже десь у середніх класах я все більше почав захоплюватися біологічними дисциплінами. І виявилося, що наука біологія, людський організм – значно цікавіші, ніж… Космос! Звісно, це була лише цікавість – пізнати те, з чого складається організм людини. Навчання розпочалося пізніше…

Господарський4

«Щоб бути фахівцем треба вивчати іноземні мови»

Наскільки знаю, у вас – незвична родина, адже її складає ціла когорта медиків. Ваша дружина – лікар, ваш молодший брат – теж…

…і моя братова - лікар! Але хочу сказати, що усі ми у своїх родинах стали першими лікарями. Так, молодший брат пішов до медичного уже за моїм прикладом, а за моєю дружиною медицину для себе обрав і її молодший брат. Я так сподіваюся: врешті ми станемо основоположниками лікарської династії. Але чи підуть наші із братом діти тією ж стежкою, мені наразі важко сказати...

Ваша дочка має неабиякі успіхи у вивченні французької мови…

Я вважаю, що іноземні мови – це ключ, а не фах. Використовуючи цей ключ фахово і грамотно, можна здобути будь-яку професію. Адже нині найновіші дані у всіх галузях, завдяки знанню мови, можна пізнавати відразу, а не чекаючи 3 чи навіть 5 років на адекватні переклади. Більше того, я вважаю, що у сучасному світі стати висококласним фахівцем без знання двох європейських мов – нереально…

Господарський2

Власне, ви уже давно викладаєте англійською у Тернополі. Лекції читали і в Італії, і в Грузії…

Близько 20 років тому насправді мало хто вірив, що ми тут, у Тернополі, будемо «експортувати» знання. А ми це робимо і робимо успішно, при цьому – збагачуючи Україну і створюючи для неї авторитет у світі…

Щодо викладання за кордоном: це – теж дуже цікавий досвід. Хотів би особливо відзначити те, що побачив у Грузії. Я навіть не про реформи кажу, хоча в усіх сферах вони дійсно зробили колосальний прорив, значно випередивши нашу країну. Але важливішим є інше – ставлення грузинів, я би сказав – братів, до нас, українців. Так, італійські професори – дуже толерантні, привітні, вони нас дуже добре приймали. Проте такої – я навіть не побоюся сказати саме це слово - любові на міжнаціональному рівні я більше ніде не зустрічав!

«Гумор є елементом психологічного захисту»

Оскільки ви – лікар-імунолог, то читачі мені не пробачать, якщо я забуду запитати: як варто рятуватися від сезонної алергії? Адже зараз – літо: і трави цвітуть, і пух літає…

Насправді, саме сезонна алергія не є такою небезпечною, як видається. По-перше, таку алергічну реакцію зазвичай спричиняє пилок однієї, максимум – двох-трьох рослин. Час цвітіння у них – доволі короткий, один-два тижні. Це не є алергією на пилового кліща, із яким ви можете контактувати 24 години на добу і 12 місяців на рік.

По-друге, та береза чи тополя цвіте – за вікном. В крайньому разі, можна зачинитися вдома, встановити кондиціонер із керамічними фільтрами – і все! Зрештою, на той «гострий» період можна кудись поїхати. Наприклад, у Карпати, де та рослина-алерген ще не зацвіла. Або, приміром, у Туреччину чи Болгарію, де та рослина, можливо, взагалі не росте.

Втім, і тут не все так просто. Так, часто алергічна реакція на тополиний пух, наприклад, є несправжньою алергією. Адже пух, насправді, є чудовим сорбентом і «натягує» на себе цілу купу різних речей: від пилку інших рослин до факторів, що забруднюють навколишнє середовище, тих же вихлопів авто чи інших шкідливих викидів...

Щоб завершити нашу святкову розмову на позитивній ноті, хочу вас запитати про… специфічний медичний гумор. Звідки він узявся?

Фаховий гумор є у представників усіх професій. Проте у медиків він – дійсно особливий. Не медикам він може видатися навіть дуже «чорним». Річ у тім, насамперед, що у лікарів відсутній цілий ряд табу, звичних для інших, у тому числі – табу, пов’язаних зі смертю.

Медицинские советы

З іншого боку, саме медики, порівняно із представниками інших професій, є… більш вразливими. І це - правда! Адже вони щодня стикаються із людськими стражданнями, із болем, навіть зі смертю пацієнтів. У принципі, я так думаю, наш специфічний гумор є таким собі елементом психологічного захисту. Мабуть, причина - саме в цьому…

Пане Ігоре, дякую вам за таку щиру розмову. Низький уклін вам за невтомну працю. Бажаю у хорошій компанії успішно відсвяткувати і День медика, і день народження!

Фото із відкритих джерел

Довідка. Ігор Господарський народився 21 червня 1970 року. Закінчив Тернопільську школу №1 (тепер – Українська гімназія). Навчання на медичному факультеті Тернопільського державного медичного інституту завершив у 1993 р. Протягом 1993-1995 рр. пройшов інтернатуру із інфекційних хвороб. Від 1995-го — асистент курсу клінічної імунології та алергології кафедри інфекційних хвороб. У 1997 р. захистив кандидатську дисертацію. У 2003-му отримав звання доцента. У квітні 2007-го захистив докторську дисертацію на тему: «Кріопатії при гепатитах В і С: імунопатогенез, клініка і імунотерапія».

Від 2006 р. — у Тернопільському державному медичному університеті: проректор із лікувальної роботи, згодом проректор із наукової роботи, завідувач кафедри клінічної імунології, алергології і загального догляду за хворими (від 2007 - донині).

У 1999-2008 рр. — головний позаштатний клінічний імунолог Тернопільської області, від 2002 р. — керівник обласного центру клінічної імунології та алергології, від 2010 — керівник обласного центру гастроентерології із гепатологією на базі Тернопільської університетської лікарні. Автор і співавтор понад 200 друкованих праць, у тому числі — першого в Україні підручника з клінічної імунології та алергології, а також 7-ми патентів.

 
ТернопільщинасвятоТеренлікарТернопільський державний медичний університетДень медикаІгор Господарськийімунолог