Сидяча робота: як тернополянам зберегти своє здоров’я
На сьогоднішній день сидяча робота стала серйозною проблемою для багатьох. Сьогодні більшість тернополян працює в офісах за комп'ютером. Хвороб при цьому розвивається безліч, а все тому, що найбільше страждають хребет і ноги - це сприяє появі хронічних захворювань внутрішніх органів.
Навіть, якщо у вас дуже зручний стіл і стілець, або крісло, і висота у них теж «правильна», все одно коли ми сидимо, навантаження збільшується на 40%. А у більшості з нас стільці не такі вже зручні, і всі ці незручності, що здаються дрібними, весь час впливають на наш хребет.
Офісна робота здається набагато безпечнішою, ніж праця на будівництві чи заводі. Однак робота в офісі приховує в собі безліч ризиків для здоров’я, хоч і не помітних на перший погляд. Основна проблема: офісним співробітникам доводиться нерухомо сидіти більшу частину дня. Але ж так ми «заробляємо» проблеми з хребтом, опорно-руховим апаратом та іншими органами. Про те, як зберегти здоров’я, навіть якщо ви сидите усю робочу зміну, розповідає Уляна Супрун.
- Незалежно від віку чи наявних проблем зі здоров‘ям, години, які ми витрачаємо на сидіння в офісних кріслах, автомобілях або ж на дивані, буквально нас вбивають. А саме 9% людей по всьому світу щорічно, - написала вона у Facebook. - Втім, цьому можна ефективно протидіяти. Рецепт дуже простий - фізична активність. Яка саме і в якій кількості вже визначили науковці. Від 60 до 75 хвилин помірної фізичної активності, таких як ходьба, катання на велосипеді або гра в теніс, нівелюють смертельні ризики навіть від тривалого сидіння - близько 8 годин.
Чим інтенсивніше активність, тим менше часу потрібно, щоб побороти негативні наслідки. Наприклад, більш енергійні заняття як швидкий біг, футбол, катання на горбистій місцевості чи спінінг, мають позитивний ефект від приблизно 25 хвилин заняття. Знову-таки навіть якщо ви увесь день просиділи за столом.
Це не означає, що ви маєте визначати конкретно 25 чи 60 хвилин часу на свої заняття спортом. Рухайтесь якомога більше. А головне - регулярно! Свої заняття можна розбити на кілька блоків протягом дня, що також матиме позитивний ефект на ваше здоров’я.
Яка активність є помірною або інтенсивною можна подивитись в таблиці, розробленій Центром контролю і профілактики захворювань США.
Якщо ж немає часу на регулярні заняття спортом - ось кілька варіантів, як можна залишатись активним.
Крім того, неврологи радять частіше відриватися від стільця, адже нерухоме сидіння щодня впродовж багатьох годин так чи інакше завдає шкоди здоров’ю. Вчені підтверджують, що це негативно позначається на здоров’ї, незалежно від того, скільки часу «заручник сидячої роботи» займається спортом. Так що не варто забувати про перерви в роботі: якщо ви сидите цілий день, варто використовувати будь-яку можливість для того, щоб встати, походити і трохи розім’ятися. Існує чимало вправ, які можна виконати прямо на робочому місці.
Тімоті Черч, співробітник Університету Луїзіани (США) стверджує, що найбільший ризик для здоров’я офісних співробітників – це малорухливий спосіб життя. Тому будьте активні. Відривайтеся від робочого крісла не рідше, ніж кожні 45 хвилин, і робіть хоча б 7000 кроків в день.
Біль у спині – найпоширеніша проблема, на яку скаржаться практично всі офісні працівники. До болів в спині найчастіше призводять неправильна постава, стреси або надмірна вага. Всі ці фактори можуть бути присутніми і одночасно, якщо графік роботи напружений, а співробітники рідко роблять перерви в роботі.
Правильна постава – це головний момент, який треба враховувати на своєму робочому місці. Домогтися її допоможе ефективна ергономіка офісних меблів і устаткування. Всі предмети, необхідні для роботи, бажано розташувати на відстані витягнутої руки, щоб виключити зайве навантаження на спину.
При цьому важливо сидіти прямо, а ноги – поставити на підлогу. Якщо з якої-небудь причини ноги не торкаються підлоги, слід використовувати особливу підставку для ніг.
Руки і очі теж необхідно захищати від комп’ютера
У наші дні більшість офісних працівників не відриває очей від екрана монітора. І хоча комп’ютери істотно полегшують робочий процес, здоров’я людей при цьому страждає.
Корпус людини повинен знаходитися по центру монітора і клавіатури. Монітор бажано розташувати безпосередньо перед собою, на відстані витягнутої руки, при цьому верхній частині екрану слід перебувати трохи нижче рівня очей. А щоб не втомлювалися очі, яскравість і контрастність монітора слід виставляти за тими освітленням в офісі, який мав би бути надто яскравим.
Відблиски екрану – основна причина напруги очей. Від відблисків можна практично повністю позбавитися, якщо не розташовувати монітор навпроти вікна. Інший варіант: повісити на вікно жалюзі, які зможуть захистити монітор від потоку світла.
Ще одна поширена проблема при постійній роботі на комп’ютері – це травми зап’ястя і високий ризик розвитку так званого «тунельного синдрому» (болі в руках, викликані тривалою одноманітною роботою). Якщо безперервно вводити тексти на клавіатурі, такі проблеми зі здоров’ям практично неминучі. Зменшити їх можна, якщо стежити за становищем рук під час роботи за комп’ютером. Згинати руку в лікті бажано під прямим кутом. Дуже важливо, щоб зап’ястя рук перебували в розслабленому стані. Уникайте надмірного перенапруження. Для цього кисть руки повинна не звисати з краю столу, а лежати на ньому.
Три найбільш корисні поради для офісних співробітників:
- Добирайтеся на роботу пішки
Вийдіть з громадського транспорту на пару зупинок раніше і пройдіться до свого офісу пішки. Інший хороший спосіб розім’ятися: добиратися на роботу на велосипеді.
- Робіть перерви в роботі
Навіть проста зміна робочої пози або нескладні рухи ефективно допоможуть запобігти застійним явищам в органах і тканинах організму і поліпшити кровообіг. Намагайтеся використовувати будь-яку можливість, щоб порухатися: з’ясовуючи робоче питання, рушайте в сусідній відділ або сходіть на кухню, щоб зробити собі чашечку чаю.
- Використовуйте перерви активно
Під час перерви в роботі найкраще прогулятися на вулиці. Також непогано виконати кілька простих вправ або піднятися / спуститися на пару поверхів по сходах. Фахівці рекомендують офісним працівникам робити кожну годину хоча б 10-хвилинні перерви – це допоможе відновитися і зменшити ризик різних захворювань.
Дотримуйтеся порад та залишайтеся активними і здоровими й надалі!
Фото з відкритих джерел