Тернопільщина: штаб, яким керував легендарний «Крук», чекає на молодих патріотів (фото, відео)
Фестиваль-реконструкція «Луни повстанського краю», що почався на Шумщині із 13 жовтня, підходить до завершення. Однак усі, хто сьогодні, у неділю, вибереться із теплих домівок, ще встигнуть насолодитися незвичною атмосферою цього заходу.
Нагадаємо, у місцині посеред лісу, поруч із селом Антонівці, організатори фесту відтворили життя табору військової округи УПА «Волинь-Південь». Цей масовий захід став центральним серед подій, які проводили на Тернопільщині із нагоди відзначення 75-річчя створення Української Повстанської Армії.
Ще у п’ятницю, 13 жовтня, на місці колишнього штабу УПА відкрили стайню для коней і пекарню, де тепер дійсно можна пекти хліб. Ним щиро пригощала усіх охочих Ганна Тимчук зі Стіжка.
Зерно повстанці мололи на звичайних жорнах, тож воно було із висівками. А такий хліб – дуже поживний, - розповідає жінка. – Пекли його ті, хто міг, адже жінки, яких було досить у таборі, також брали участь у сутичках, ходили у розвідку або доглядали за пораненими.
До речі, голодними не залишають ані гостей свята, ані молодь, яка зараз проводить у штабі вишколи. Там під час фестивалю постійно працює польова кухня. До того ж, харчі – від печення до шашликів пропонують підприємці, які готують страви просто в лісі.
Окрім того, у комплексі відкрили оновлений повстанський клас і відтворили інші особливості таборового життя. Адже концепція заходу – повне «занурення» у будні Української Повстанської Армії. Недоступним є наразі лише один об’єкт – криївка. Вона якраз перебуває на реконструкції.
Нагадаємо, саме у тому лісі почала функціонувати Антонівська республіка, що об’єднала навколо себе села Тернопільщини і Рівненщини. Адже наприкінці 1942 року ОУН вирішила сформувати великі партизанські сили, поклавши тим самим початок регулярній українській армії. У листопаді того ж року у Шумських лісах почали діяти перші загони УПА, а у 1943-му, власне, і створили табір УПА «Волинь: Південь». Штабом керував молодий хлопець – Іван Климишин – легендарний «Крук».
Під час фестивалю відбулися репрезентації книг на історичну тематику, концерти, кінопокази фільмів «Жива» і «Червоний». Щовечора для гостей влаштовували концерти. Проте урочисте відкриття відбулося в обід у суботу, 14 жовтня. Заходи розпочалися із літургії та панахиди пам’яті на повстанському цвинтарі.
Після чого виступили із вітальним словом очільники краю та інші гості.
[embed]https://youtu.be/27OiLX4A8OY[/embed]Згодом відбулася церемонія нагородження вояків АТО відзнаками із нагоди Дня захисника України.
[embed]https://youtu.be/r9N8F4SCMRw[/embed]Особливо урочистою була та частина, коли родичам героїв УПА передавали хрести, фактично отримані повстанцями у 40-х роках за бойові заслуги, але – не вручені.
Гостей у меморіальному комплексі цього року було дійсно багато. Вони мали що оглянути, а за нагоди отримати інформацію. Тим паче, в історії УПА досі є чимало темних плям, адже за часів радянської окупації всі спогади і натяки про бої і повстанців намагалися стерти.
[embed]https://youtu.be/Z4tX1P0ejOg[/embed]До речі, організовувати екскурсії і проводити військово-патріотичні табори у штабі УПА планують постійно. Адже, напевно, немає кращого місця на карті України, де можна було б виховувати справжніх молодих патріотів. Ще про свято у лісі читайте ТУТ і ТУТ.
Фото і відео автора