
Автоцивілка — для чого потрібна і як краще придбати
На правах реклами

Якщо у вас є власне авто, ви також зобов’язані оформити договір ОСЦПВ. Причому треба не просто мати автоцивілку, а стежити за тим, щоб вона була чинною. Сідати за кермо без цього страхового поліса не можна — це означає порушити закон і наразити себе на значні фінансові втрати в тому випадку, якщо ви станете винним у ДТП. В Україні існує два типи договорів страхування цивільно-правової відповідальності автовласників: внутрішній, що діє виключно на території нашої країни (ОСЦПВ) та міжнародний, який діє за межами України на теренах тих країн, що будуть зазначені в полісі («Зелена картка»). Розглянемо, що потрібно знати про страховку ОСЦПВ.
Що покриває автоцивілка
Ця автостраховка покликана фінансово захищати потерпілих в аварії, покриваючи витрати на відновлення авто та лікування (у разі потреби). Наприклад, якщо ви вирішили купити автоцивілку в страховій компанії UNIQA (https://uniqa.ua/private/auto/avtograzhdanka/), то можете бути впевнені, що в разі ДТП, причиною якого стала саме ваша помилка на дорозі, компенсація постраждалим компанією буде виплачена в повному обсязі.
Водночас за страховим полісом ОСЦПВ не відбудеться відшкодування самому винуватцю ДТП, його автомобілю та майну, що перебувало в ньому. Автоцивілка не покриває пошкодження, які отримав транспортний засіб внаслідок стихійних лих або техногенних катастроф. Також не буде надана страхова виплата, якщо водій перебував у стані наркотичного або алкогольного сп’яніння чи не мав водійського посвідчення. У всіх цих випадках ремонтувати свої та чужі авто прийдеться власним коштом.
Коли варто звертатися до Моторного (транспортного) страхового бюро України (МТСБУ)
Існують випадки, коли компенсувати шкоду, завдану потерпілим під час ДТП, буде МТСБУ замість страховика. Це може статися у випадках, коли страхова компанія стала банкрутом або була ліквідована відповідно до вимог законодавства.
Також МТСБУ буде компенсувати збитки потерпілим у ДТП у випадку, коли його спричинив водій, який не має поліса ОСЦПВ. А вже потім, у судовому порядку, з такого водія будуть стягнуті всі витрачені на компенсацію гроші. З цього року у таких випадках можна буде звертатися до своєї страхової компанії за процедурою прямого урегулювання.
Як без проблем оформити страховий договір
Зробити це можна двома способами — безпосередньо в офісі страхової компанії або онлайн. Зрозуміло, що через інтернет купувати страховку набагато простіше. До того ж 2025 рік визначено перехідним у процесі переходу виключно на онлайн-автоцивілку. З 2026 р. залишиться доступним лише онлайн-оформлення. У такий спосіб можна суттєво зекономити дорогоцінний час та зробити вибір у комфортних умовах.
Для оформлення потрібно підготувати:
- паспорт громадянина;
- техпаспорт;
- посвідчення водія;
- ідентифікаційний код;
- документ, що підтверджує пільги (якщо є).
Далі вибираєте місце, де є інтернет, заходите на сайт вибраної страхової, вносите необхідні дані про своє авто та себе в спеціальні графи та надсилаєте. Залишається тільки сплатити за послугу банківською карткою й чекати. Готовий поліс прийде на вашу електронну адресу. Придбана в такий спосіб автоцивілка в Тернополі (https://uniqa.ua/private/auto/avtograzhdanka/ternopil/) дасть змогу отримати виплати у збільшених розмірах. Адже з 2025 року набули чинності нові страхові ліміти за спричинення шкоди майну і травмованим людям.
Як вибрати страхову компанію й не пожалкувати про це
Якщо ви вибрали оформлення онлайн, будьте уважними, щоб не потрапити на шахраїв. Річ у тому, що вони створюють сайти, які зовні дуже нагадують ресурси відомих страхових компаній і за їх допомогою збирають ваші персональні дані та банківські реквізити. Будьте дуже уважними.
Спочатку потрібно вибрати надійну страхову компанію. Якщо ви вже надали перевагу якійсь організації, то на сайті МТСБУ перевірте, чи має вона ліцензію на здійснення страхової діяльності за обов’язковим автострахуванням та дізнайтеся, чи є вона членом МТСБУ. Взагалі сайт цієї організації надає автовласникам багато корисної інформації про страхові компанії.