Орест Сарматський

Cтарі світлини нагадали місту на Тернопільщині про події 100-річної давності (фото)

DSC00326

У Бережанах відкрито фотовиставку до 100-річчя бою Українських Cічових стрільців на Лисоні

Як розповів кореспонденту «ТЕРЕНу» заступник міського голови Бережан Олег Захарків. Бережани - перше місто на Тернопільщині, куди після обласного центру прибула фотовиставка.

- Її назва – «Героям Лисоні – Вдячна Батьківщина!». До речі, саме такий напис вибитий на хресті, який з 1917 року стоїть на горі Лисоня й поставлений австрійською владою. Щодо виставки, то ми її розмістили під аркою міської ратуші, де щодня проходять сотні людей і, зупиняючись, можуть роздивитися старі світлини про січових стрільців.  Виставка приурочена 100-літтю бою УСС на горі Лисоня та пам’яті перших добровольців й волонтерів, які в 1914-1918 роках боролися проти російського війська й заклали героїчну сторінку історії в ХХ столітті, - каже Олег Захарків.

DSC00318
DSC00318

Куратор виставки Святослав Липовецький розповів, що для нього і тих, хто готував для огляду ці великоформатні фотографії, було важливо зробити таку виставку саме тепер. Адже Українські січові стрільці – це, по суті, перші українські добровольці, які почали боротися проти російського війська. І ми вкотре переконуємося, що історія повторюється циклічно і нагадує нам про нинішні події на Сході України.

Всього на виставці - 35 репродукцій світлин Січових стрільців. Водночас, нині у Бережанському краєзнавчому музеї можна оглянути і фотоальбом з унікальними світлинами Січових стрільців. Як повідомляє «Галінфо», більше ста унікальних архівних світлин Легіону УСС представлені у новій книзі Святослава Липовецького «Обличчя звитяги (Стрілецькі світлини)». У виданні, окрім фотографій, поміщені біографічні довідки Січових стрільців, історія УСС, довідка про військові формування чи звання, про які йдеться у книзі. Цікаво, що до книги також увійшли поезії, спогади, зразки документів, які пов’язані чи створені самими Січовими стрільцями: «Досліджуючи біографії, ми можемо бачити, наскільки ці постаті цікаві, повноцінні та зовсім різні, – наголошує Святослав Липовецький.– До того ж багато біографічних відомостей про вояків УСС тут опубліковані вперше».

DSC00340
DSC00340

Світлини у альбомі здебільшого з Віденського архіву Українських січових стрільців. Уже після війни братство Січових стрільців США викупило ці фото. А у 90-их роках ХХ ст. вони потрапили до Бродів, у районну газету та краєзнавчий музей: «Коли я побачив цей скарб – він мене вразив. Адже це одні з найстаріших світлин, які ми маємо з історії українських військових формувань», – коментує автор видання.

DSC00323
DSC00323

DSC00327
DSC00327

DSC00330
DSC00330

УСС – це унікальна військова формація, 70% стрілецтва складала інтелігенція. Тому у альбомі читач знайде чимало фотографій юних хлопців та дівчат, яким по 15-16 років, та старших облич – тих, кому за 50. «Обличчя звитяги – це обличчя тих, хто воював», – пояснює Святослав Липовецький.

Історик розповідає, що у 1914 році Січові стрільці, коли пішли на фронт,купили фотоапарат, бо не хотіли, щоб прийдешні покоління залишилися перед порожньою сторінкою історії. Тому сьогодні існує близько тисячі стрілецьких фотографій, з яких до альбому увійшло більше ста.

DSC00337
DSC00337

Книга складається з 9 тематичних розділів, а світлини представлені у хронологічному порядку. Тут є і портретні фото, і світлини з фронту, і позафронтові,наприклад –стрілецький великодній обід. Цікаво, що в УСС воювали також жінки, це не було притаманне для інших військових формацій, тому читачі зможуть побачити фото жінок із легіону УСС.

DSC00326
DSC00326

Як зазначив, Святослав Липовецький, незважаючи на 20 років незалежності, в Україні не має достатньої кількості фотоальбомів, пов’язаних з української історією. Тому це перша ластівка, яка відкриває світ української військової фотографії. «Також цією книгою ми заново вводимо в український літературний дискурс тематику Січового стрілецтва. Якщо у 90-х роках тема стрілецтва була популярною, то зараз вона дещо відходить», – вважає історик.

Передувала виданню книги, минулорічна фотовиставка у Тернополі «Обличчя звитяги», яку організувала Громадська оргізація «Спілка Української Молоді в Україні». Тоді на ній було представлено 50 фотографій великого формату, які увійшли й у цей альбом.

Святослав Липовецький вважає, що у майбутньому можна робити більші та ширші видання такого формату, адже матеріалу є вдосталь. «Оригінали стрілецьких фотографій зараз у поганому стані – сірі,пожовклі. Завдяки сучасним технологіям, у альбомі вони виглядають цікавішими та якіснішими за оригінал».

DSC00325
DSC00325

DSC00333
DSC00333

DSC00332
DSC00332

DSC00334
DSC00334

Довідка. Святослав Липовецький – лідер Спілки Української Молоді в Україні 2007-2009 рр. (СУМ в Україні), історик, журналіст. Під керівництвом Святослава Липовецького з’явилися комікси «Україна в боротьбі»2007 року, а 2008 року вийшла друком книжка коміксів про Степана Бандеру«Вбивства з наказу КГБ». Комікси пережили кілька видань, викликавши резонанс у читачів та у влади.

2009 року історик уклав книгу«Червоно-чорне. 100 бандерівських оповідок». У 2010 році вийшла ще одна знакова книга, присвячена70-річчю створення Революційного Проводу Організації Українських Націоналістів(ОУН). 96 глянцевих сторінок, кілька десятків ексклюзивних світлин,неординарний дизайн, короткий зміст англійської мовою на кожній сторінці – це нова форма української історії – це книжка «ОУН (бандерівці): фрагменти діяльності та боротьби».

Фото автора

Вибір читачів за тиждень

Відео