«Дружній університет» - баланс між професійним і сімейним життям

Серед нових тенденцій, спрямованих на можливість здобуття професії молодим матерям-студенткам, а також на покращення освітніх програм в Україні діє ініціатива «Університет, дружній до сім’ї». 

«Університет, дружній до сім’ї» - це ВНЗ, який піклується про молоді студентські сім’ї, встановлюючи баланс між професійним та сімейним життям.

Поява нового тренду в освіті буквально сколихнула європейські/американські вищі навчальні заклади. Тенденція підтримки молодих сімей у закладах освіти набуває все більшої популярності, а звідси і гендерна рівність, ніякої дискримінації у плані вибору професії чи вишу. Щодо професійної діяльності молодих жінок, то потрібно створити необхідні умови, які б дозволили поєднувати репродуктивну і професійну функції, що дасть змогу забезпечити щасливе сімейне життя та достойне місце на ринку праці. Такі нововведення в освіті дають можливість підтримки сім’ї з боку соціуму, оскільки не завжди толерантне ставлення викладачів до студентів, що живуть повноцінним сімейним життям, відсутність сімейних гуртожитків, кімнат для батьків з дитиною призводить до створення громадянських шлюбів, де нема місця плануванню дітей. Університети за кордоном знайшли вихід у складній, на перший погляд ситуації. Напрями їх діяльності доволі різноманітні, але переважна більшість вишів пропонують заочні програми, інші навпаки – надають конкретну інформацію і підтримку для своїх студентів. Наприклад, Каліфорнійський університет, Університет штату Іллінойс та Північно-Західний мають ресурсні центри для сімей, а також забезпечують можливості для супроводу дитини. У Мічиганському університеті така практика навіть дозволяє забезпечувати лікуванням молодій сім’ї.

Практика українських вузів, на жаль, не така масштабна, як у Німеччині чи інших країнах світу, але прикладом прогресу у цій сфері є сумський «Студентський лелека». Створення таких центрів по Україні надасть можливість захищати інтереси сімейних осіб, котрі вибрали навчання у вищих навчальних закладах.

В Україні проект «Університет, дружній до сім’ї» реалізується в рамках тематичної програми «Інвестуючи у людей» за сприяння Міністерства освіти і науки України, Міністерства соціальної політики, а також фінансової підтримки Європейського Союзу. На даний момент близько 40 вишів України виступили офіційними партнерами у проекті «Рівні можливості для здобуття професії молодими матерями-студентками у вищих навчальних закладах».

Основна ціль проекту: сприяння гендерної рівності, поширення практики створення у вищих навчальних закладах України рівних можливостей для здобуття професії молодим матерям. Саме за гендерні стереотипи “Терен” писав раніше ТУТ .

Даний проект повинен сприяти формуванню бачення можливостей впровадження політики дружності до сім’ї в університеті за окремими напрямками.

Одним із пріоритетів Угоди ЄС є цілковите залучення чоловіків/жінок до соціального життя, тому програма створення «дружніх університетів» відповідає нагальним потребам, як суспільства, так і вишів в цілому. Ініціатива створення проекту має одне спрямування – умови підтримки для розвитку студентів і викладачів. На прикладі європейських країн дружні до сім’ї університети змінювали обличчя суспільства на краще, а також сприяли позитивним змінам, адже в умовах демографічних змін для університетів України постає гостре питання набору студентів і збереження власного кадрового потенціалу. Щоб підвищити престижність закладу, набуває ваги відпрацювання організації навчального та робочого процесу, яка була б «стриманою» не лише до професійного, а й до приватного життя студентів та викладачів. Така тенденція підтримки сім’ї у закладах/установах/організаціях у останні роки набуває все більшої популярності і стає взаємовигідною як для роботодавців чи керівників, так і для студентів/робітників, тобто модель «дружнього університету» відповідає всім напрямам діяльності прогресивного сучасного світу у сфері гендерної рівності. Університети вдосконалюються і набувають значущих рис, рівняються з європейськими лише тоді, коли відбувається адаптація структури університету до потреб сучасної жінки, сім’ї, чи осіб, котрі мають сімейні зобов’язання. Така підтримка сім’ї у навчальних установах дозволить жінкам, чоловікам реалізувати свій інтелектуальний та творчий потенціал, а також власні потреби у самореалізації і кар’єрі.

  • Та це було б круто, якби у нашому педагогічному університеті діяла ініціатива “Університету дружнього до сім’ї”.Ми з чоловіком минулого року знiмали квартиру (до цього я жила в гуртожитку), але не мали можливостi забрати сина Руслана, бо я вчилася. А якби була така iнiцiатива зорганiзована, то ми б спокiйно жили втрьох, - розповідає студентка-філолог Олена П. - Та й не завжди є кому посидiти, а так би було набагато простiше.

Впродовж останніх років одним з напрямів діяльності даного проекту є поширення досвіду ініціативи «Університет, дружній до сім’ї» через проведення семінарів-тренінгів для представників усіх ВНЗ України на прикладі Сумського державного університету, яким виконується цей проект.

«Візитівкою Сумського державного університету стала активна позиція у підтримці сім’ї. Сьогодні такі університети (Family-Friendly University) є популярними і поширеними у Європі та США. Серед вітчизняних закладів освіти така практика рідкісна, проте можна стверджувати, що СумДУ є першим в Україні університетом, який позиціонує себе як Family-Friendly University. Ця позиція підтверджується на рівні принципової позиції керівництва та на її закріпленні у нормативній базі, зокрема Кодексі корпоративної культури. Досвід впровадження такої ініціативи в Україні підтвердив потребу у такій роботі, а також у необхідності розширення цілого напряму діяльності у цій сфері».

Нагадаємо, 12-13 листопада 2014 року на базі Тернопільського педагогічного університету імені Володимира Гнатюка відбувся  2-денний тренінг-марафон із втілення ініціативи «Університет, дружній до сім’ї» для вишів м. Тернополя, проте ідею не вдалося втілити на практиці.

Анна КРАВЕЦЬ
 

Вибір читачів за тиждень

Відео