Два села на Тернопільщині ледве відходять від нічної Маланки (фоторепортаж)
Регіональний фольклорний фестиваль - свято Маланки зібрав у двох селах Борщівського району – Устя та Горошова сотні людей.
Останніх кілька років у цих селах проводяться такі фестивалі, бо саме Устя та Горошова ще зберегли унікальне, самобутнє вміння вшановувати традиційні народні свята, особливо – Маланку.
Цього дня уже десятиліттями місцеві парубки виходять на вулиці сіл у чудернацьких костюмах, практично цілу добру, аж до сходу нової зорі відзначають свято, зустрічаючи Старий Новий рік. Починаючи з обідньої пори ці два села вже мерехтять вогнями феєрверків, наповнюються особливою святковою атмосферою.
Зранку на околицях села стоять «вартові» - хлопці, переодягнуті в митників, поліцейських, пожежних, працівників санепідемстанції. Вони «перевіряють» усіх, хто їде на Маланку, беручи в гостей символічне «мито», взамін пропонуючи їм, звичайно, крім водіїв, попробувати домашньої наливки.
А вже увечері етнографічні колективи Устя та Горошови відтворювали давній обряд Маланки - «водіння кози». Це дійство показали парубоцькі гурти, переодягнуті у жіночий одяг.
Також гості свята у Горошові побачили, як на сільський майдан один за одним виїжджатли велетенські фігури символу 2018 року за східним календарем – Жовтим Собакою у супроводі міфічних героїв народного епосу та казкових персонажів. Були тут навіть і «арабські шейхи» із «злитками золота» для України.
...Уже десь під ранок багатоголоссям звучали тут здравиці. За щасливий, Новий 2018 рік, за радість у родинах, за те, щоб добре вродили помідори і риба в Дністрі клювала. І щоб усі, хто прийшов сюди, дожили до наступної Маланки і добралися знову на свято, аби в єдиному пориві захопитися побаченим і в Усті, і в Горошові, у цих галицьких селах, де є одне на всіх захоплення – феєрія нічної Маланки...
[caption id=«attachment_128571» align=«alignnone» width=«700»]Фото автора